Blog
Koszt uprawnień budowlanych i jakie dokumenty trzeba złożyć
W artykule znajdziesz:
ile kosztują i jakie dokumenty trzeba złożyć?
Uprawnienia budowlane mogą otrzymać osoby posiadające odpowiednie wykształcenie, które odbyły wymagane przepisami praktyki budowlane (https://uprawnienia-budowlane.pl). Aby otrzymać uprawnienia, należy złożyć kompletny wniosek o nadanie uprawnień budowlanych we właściwej miejscowo okręgowej izbie inżynierów budownictwa.
Wzór wniosku można pobrać ze strony internetowej izby (program na komputer). Do wniosku trzeba dołączyć wymagane dokumenty, czyli m.in. odpis dyplomu ukończenia studiów na kierunku odpowiednim lub pokrewnym dla danej specjalności. Może to być również odpis dokumentu stanowiącego potwierdzenie posiadania tytułu zawodowego technika lub mistrza w zawodzie zgodnym z wybraną specjalnością uprawnień budowlanych (program na telefon).
W przypadku absolwentów studiów dokumentem potwierdzającym wykształcenie może być także suplement do dyplomu lub wypis z przebiegu studiów. Dokument musi być potwierdzony przez kierownika podstawowej jednostki organizacyjnej uczelni (opinie o programie). Do wniosku należy też dołączyć oświadczenie o odbyciu praktyk zawodowych i zbiorcze zestawienie odbytej praktyki zawodowej- oba dokumenty znajdują się w załączniku nr 1 do rozporządzenia w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Konieczne jest również załączenie do wniosku kopii uprawnień budowlanych osoby lub osób, które kierowały praktykę zawodową (segregator aktów prawnych). Dokumenty te muszą być potwierdzone notarialnie lub potwierdzone za zgodność z oryginałem przez organ, który je wydał.
Składanie wniosku
Składając wniosek o nadanie uprawnień budowlanych nie może też zapomnieć o dołączeniu kopii zaświadczeń, które potwierdzają przynależność nadzorującego praktyki do odpowiedniej okręgowej izby inżynierów budownictwa przez cały czas trwania praktyki zawodowej (promocja 3 w 1).
Niezbędny jest również życiorys zawodowy i karta osobowa, nazywana też formularzem osobowym. Ostatnie dwa załączniki to dowód uiszczenia opłaty za postępowanie kwalifikacyjne oraz oświadczenie o zgodności z prawdą wszystkich złożonych dokumentów (program egzamin ustny). Należy przy tym pamiętać, że dokumenty, które są składane razem z wnioskiem nie podlegają zwrotowi.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32