Blog

Systematyczna nauka do egzaminu pisemnego zdjęcie nr 2
14.12.2020

Kotły posadowione na fundamentach ramowych

W artykule znajdziesz:

Kotły posadowione na fundamentach ramowych

Systematyczna nauka do egzaminu pisemnego zdjęcie nr 3
Kotły posadowione na fundamentach ramowych

Kotły posadowione na fundamentach ramowych charakteryzują się odżużlaniem z poziomu niższego od poziomu nawęglania. Są to zazwyczaj duże kotły centralnego ogrzewania i kotły wytwarzające parę technologiczną dla zakładów przemysłowych, jak np. kotły typu PLM 1,25-2, PLM 2,5-2, WLM 1,25-2, WLM 2,5-2, WLM 5, OR, OSR, OKR itp. (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wymienione typy kotłów wymagają wykonania fundamentu w postaci przestrzennej ramy żelbetowej, posadowionej na płycie dolnej fundamentu. Konstrukcja nośna tego rodzaju fundamentów powinna zapewniać bezpieczne przenoszenie obciążeń na grunt oraz spełniać warunki wytrzymałościowe. Jeden z prostszych fundamentów ramowych (czterosłupowy) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Kotły posadowione na fundamentach ścianowych stosowane są w tych samych przypadkach co kotły wznoszone na fundamentach ramowych. Ze statycznego punktu widzenia na fundamentach tych można wydzielić: żelbetową płytę fundamentową, podłużne ściany nośne i żelbetowy ruszt płaski, dostosowany do konstrukcji kotła (uprawnienia budowlane).

Prawidłowe zaprojektowanie fundamentu kotła wymaga skompletowania danych wyjściowych, do których w pierwszym rzędzie należą:
a) rysunki gabarytowe kotła, z ustaleniem wymiarów wszystkich szczegółów mających wpływ na kształt fundamentu,
b) ustalenie rozkładu i wielkości obciążeń stałych i ruchomych, z podaniem punktów lub powierzchni ich przyłożenia,
c) ustalenie rozkładu temperatur na poszczególne części składowe fundamentu,
d) dokładne dane o urządzeniach pomocniczych, jak np. o wentylatorach, napędzie rusztu, trasach przewodów powietrznych, usytuowaniu podestów obsługowych, sposobie odżużlania podestów obsługowych, sposobie odżużlania kotła itp.

Obliczenie fundamentów płytowych sprowadza się zazwyczaj do dwóch następujących czynności:
a) sprawdzenie nacisków rzeczywistych na grunt i porównanie ich z naprężeniami dopuszczalnymi,
b) zaprojektowanie grubości płyty fundamentowej z ewentualnym obliczeniem jej zbrojenia (program egzamin ustny).

Fundamenty ławowe

W obu wyżej wymienionych przypadkach można przyjmować - przy osiowo symetrycznie rozmieszczonych obciążeniach - równomierny rozkład nacisków na grunt i ustalać wartości miarodajnego momentu zginającego jak dla odwróconej belki wolnopodpartej (opinie o programie). Przy ustaleniu grubości płyty i jej zbrojenia należy uwzględniać - szczególnie przy słabej izolacji termicznej wpływ nierównomiernego jej nagrzewania, przyjmując liniowy przebieg zmian temperatury od wartości maksymalnej na linii styku izolacji z górną powierzchnią ptyty fundamentowej do wartości kilku stopni na dolnej powierzchni płyty fundamentowej (zazwyczaj przyjmuje się 10 °C).

Fundamenty ławowe oblicza się jako belki jedno- lub wieloprzęsłowe. Przy dużej sztywności przekroju poprzecznego ławy można zakładać równomierny rozkład nacisków na grunt, natomiast dla ław wiotkich należy uwzględniać wpływ podatności podłoża (segregator aktów prawnych). W przypadkach dużej szerokości ław (występującej przy gruntach słabych) należy dodatkowo obliczać ławę na zginanie w płaszczyźnie prostopadłej do jej osi.
Lawy ciągle należy obliczać dodatkowo na wpływ nierównomiernego nagrzewania, zakładając liniowy rozkład temperatury wzdłuż wysokości (lub szerokości) ławy.

Fundamenty ramowe należy obliczać i projektować zgodnie z zasadami statyki, rozwiązując odpowiedni schemat statyczny. Zazwyczaj nie uwzględnia się przestrzennej pracy układu; wydziela się ramy płaskie i zakłada, że są one utwierdzone w płycie fundamentowej.

Obliczenia należy przeprowadzać w oparciu o zasadę superpozycji obciążeń dla następujących wpływów:
e) działanie obciążeń zewnętrznych (obciążenia stałe i ruchome),
f) wpływ równomiernego nagrzania prętów (wpływ przestojów, remontów i eksploatacji kotła oraz skurcz betonu),
g) wpływ nierównomiernego nagrzania prętów (wpływ rozruchu i eksploatacji kotła) (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Systematyczna nauka do egzaminu pisemnego zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Systematyczna nauka do egzaminu pisemnego zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Systematyczna nauka do egzaminu pisemnego zdjęcie nr 8 Systematyczna nauka do egzaminu pisemnego zdjęcie nr 9 Systematyczna nauka do egzaminu pisemnego zdjęcie nr 10
Systematyczna nauka do egzaminu pisemnego zdjęcie nr 11
Systematyczna nauka do egzaminu pisemnego zdjęcie nr 12 Systematyczna nauka do egzaminu pisemnego zdjęcie nr 13 Systematyczna nauka do egzaminu pisemnego zdjęcie nr 14
Systematyczna nauka do egzaminu pisemnego zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Systematyczna nauka do egzaminu pisemnego zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Systematyczna nauka do egzaminu pisemnego zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami