Blog
Kotwienie czołowe
W artykule znajdziesz:
W wypadkach gdy konieczne jest licowanie od spodu wystających części w budynku należy uniknąć przepuszczenia na wylot wiązań, które szpecą wygląd okładziny - stosuje się albo kotwienie czołowe, albo zamocowanie śrubowe wpuszczone. Składa się ono ze sworznia tkwiącego w gniazdach wykutych w czołowych powierzchniach łączonych płyt. Sworzeń przepuszczony jest przez otwór (pętlę) wieszaka, który zaopatrzony jest na końcu w gwint; na gwintowany koniec nakręcona jest nakrętka, która utrzymuje płytę w położeniu przewidzianym przez projekt. Pod nakrętką ułożona jest podkładka z 6-milimetrowej blachy o wymiarach 20 X 20 cm. Zadaniem jej jest rozłożenie ciężaru płyt na większą powierzchnię (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zamocowanie wspornikowe stosowane jest przy osadzaniu skrajnych płyt okładziny wsporników i szczegółów wystających. Bywa ono pojedyncze dla płyt skrajnych i podwójne dla płyt środkowych. Podobnie do innych wiązań - wykonywane jest ze stali okrągłej o średnicy 12 - 19 mm. Kotwy metalowe podobne są do klamer używanych w murach ciosowych. W murze i okładzinie mocno utwierdza się klamry; pazury A wchodzą do gniazd Okładziny, la pazur B - do spoiny muru kamiennego. Pazury zalewa się zwykle zaprawą cementową, rzadziej - ołowiem (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Taką samą okładzinę na murze ceglanym. Innego rodzaju kotwy składają się z dwóch części A i B mających otwory, przez które przepuszczony jest pionowy sworzeń C; część A utwierdzona jest w okładzinie, natomiast B - zamurowana w ścianie budowli. Tego rodzaju połączenie daje możność swobodnego przesuwania poszczególnych części w kierunku pionowym, wzdłuż sworznia C bez naruszenia powiązania muru z okładziną. Obie części mogą podlegać niezależnie od siebie różnemu osiadaniu, co byłoby niemożliwe przy kotwach pierwszego rodzaju (uprawnienia budowlane).
Kotwy kamienne
Kotwy kamienne A utworzone są ze specjalnie obrobionych sięgaczy (główek). Wchodzą one w mur z kamienia B albo są w nim umocowane za pomocą metalowych części C. Płyty okładzinowe D łączą się z kamieniami kotwowymi na czop i gniazdo lub na zacios i w ten sposób przytrzymywane, są we ‘właściwym położeniu; między płytą a górnym kamieniem kotwowym należy zachować szczelinę E, która pozwala na osiadanie kotwy wspólnie z murem. Kamieniom kotwowym nadaje się kształt gzymsów, pasów lub innych ornamentów i dzięki temu ich funkcja konstrukcyjna jest nie dostrzegalna i może być zamaskowana ozdobnym wykończeniem budowli (program egzamin ustny).
Jeżeli przy danym rozmieszczeniu kamieni kotwowych długość lub wysokość płyt okładzinowych jest niedostateczna, okładzinę wykonuje się z całkowitych elementów lub połówek łączonych na zacios F lub za pomocą dybli G.
Oczywista, że kamienne kotwy-sięgacze są lepsze od metalowych: po pierwsze połączenie ich z murem jest pewniejsze, gdyż mają wspólny z nim współczynnik rozszerzalności; po drugie - nie są narażone na rdzewienie; po trzecie - nie wymagają wykuwania, gniazd, które osłabiają okładzinę. Natomiast koszt ich jest o wiele wyższy niż kotew metalowych. Niekiedy też niemożliwe jest przystosowanie kotew kamiennych do ustalonego podziału elewacji (opinie o programie).
Wykonanie okładzin. Roboty okładzinowe wykonuje zespół z dwóch majstrów specjalistów i jednego pomocnika. Majstrowie oznaczają na płytach i na ścianie miejsca do wykucia gniazd i zakreślają brzegi wymagające przyciosania lub oszlifowania (segregator aktów prawnych). Pomocnik oczyszcza podkład, wykuwa lub boruje gniazda w płytach i w ścianie, podaje narzędzia i zaprawę. Po wykuciu gniazd i dopasowaniu brzegów (ociosaniu lub oszlifowaniu) do gniazd poprzedniej warstwy okładziny nakłada się zaprawę i wstawia dybie. Na dybie nakłada się płyty, których położenie należy sprawdzić pionem, sznurem i łatą. Płyty zaklinowuje się drewnianymi klockami, następnie zakłada się stałe wiązania metalowe (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32