Blog
Kotwy kamienne
W artykule znajdziesz:
Kotwy kamienne
Kotwy kamienne A utworzone są ze specjalnie obrobionych sięgaczy (główek). Wchodzą one w mur z kamienia B albo są w nim umocowane za pomocą metalowych części C (program uprawnienia budowlane na komputer). Płyty okładzinowe D łączą się z kamieniami kotwowymi na czop i gniazdo lub na zacios i w ten sposób przytrzymywane są we właściwym położeniu; między płytą a górnym kamieniem kotwowym należy zachować szczelinę E, która pozwala na os i kotwy wspólnie z murem. Kamieniom kotwowym nadaje się kształt gzymsów, pasów lub innych ornamentów i dzięki temu ich funkcja konstrukcyjna jest nie dostrzegalna i może być zlania skowana ozdobnym wykończeniem budowli.
Jeżeli przy danym rozmieszczeniu kamieni kotwowych długość lub wysokość płyt okładzinowych jest niedostateczna, okładzinę wykonuje się z całkowitych elementów lub połówek łączonych na zacios F lub za pomocą dybli G (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Oczywista, że kamienne kotwy-sięgacze są lepsze od metalowych: po pierwsze połączenie ich z murem jest pewniejsze, gdyż mają wspólny z nim współczynnik rozszerzalności; po drugie nie są narażone na rdzewienie; po trzecie nie wymagają wykuwania gniazd, które osłabiają okładzinę. Natomiast koszt ich jest o wiele wyższy niż kotew metalowych. Niekiedy też niemożliwe jest przystosowanie kotew kamiennych do ustalonego podziału elewacji (uprawnienia budowlane).
Wykonani e okładzin. Roboty okładzinowe wykonuje zespół złożony z dwóch majstrów specjalistów i jednego pomocnika. Majstrowie oznaczają na płytach i na ścianie miejsca do wykucia gniazd i zakreślają brzegi wymagające przyciosana lub oszlifowania. Pomocnik oczyszcza podkład, wykuwa lub boruje gniazda w płytach i w ścianie, podaje narzędzia i zaprawę (program egzamin ustny).
Po wykuciu gniazd i dopasowaniu brzegów (ociosaniu lub oszlifowaniu) do gniazd poprzedniej warstwy okładziny nakłada się zaprawę i wstawia dybie. Na dybie nakłada się płyty, których położenie należy sprawdzić pionem, sznurem i łatą. Płyty zaklinowuje się drewnianymi klockami, następnie zakłada się stałe wiązania metalowe.
Okładzina powierzchniowa
Po zamocowaniu warstwy płyt pomocnik zalewa zaprawą przestrzeń między płytami a ścianą. Zalewanie wykonuje się warstwami 20 lub 30-centymetrowymi. Każdą warstwę kładzie się po związaniu poprzedniej.
Okładzina ciosowa może być dekoracyjna lub konstrukcyjna (opinie o programie).
Licowanie dekoracyjne polega na obłożeniu kamiennego lub ceglanego muru kamieniem łupanym dla nadania powierzchni licowej ładniejszego wyglądu. Okładzinę wykonuje się z kamienia stosunkowo drogiego, wskutek czego grubość jej jest nieznaczna. Dlatego nazywa się ją okładziną powierzchniową.
Sposób licowania muru kamiennego i ceglanego jest prawie identyczny. Kamienie używane do wykonywania muru układa się powierzchnią łupaną do lica; do nich przykłada się okładzinę w postaci przełupanych płyt. Zewnętrzna powierzchnia płyt jest albo dokładnie ociosana albo obrobiona według rysunku; wewnętrzna (od strony muru) może być grubo ciosana. Okładzina przymocowywana jest do ściany za pomocą kotew metalowych lub kamiennych (segregator aktów prawnych).
Okładzina powierzchniowa ma znaczenie wyłącznie dekoracyjne i nie może przejmować żadnych obciążeń.
Należy pamiętać, że zazwyczaj ilość spoin w okładzinie jest znacznie mniejsza niż w murze oraz że spoiny te wskutek bardziej starannego przyciosania kamieni są znacznie cieńsze niż spoiny muru. Z tego względu osiadanie okładziny jest o wiele mniejsze niż osiadanie muru.
Przy nie jednakowym osiadaniu a zarazem mocnym powiązaniu muru z okładziną może nastąpić pęknięcie spoin muru, połamanie się kotew, oddzielenie się okładziny i szereg innych niepożądanych zjawisk. Dlatego konieczne jest przedsięwzięcie środków, które by zapobiegały różnicy osiadania lub niebezpiecznym jej skutkom.
Różnica osiadania zostaje usunięta, jeżeli licowanie wykonuje się po skończonym procesie osiadania budynku (promocja 3 w 1). Okładzina ułożona na cemencie i nie poddana obciążeniu nie wykazuje osiadania -jeżeli mur kamienny osiadł całkowicie, oddzielanie się okładziny od muru nie wystąpi.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32