Blog

Dyfuzyjne nasycenie powierzchni zdjęcie nr 2
24.08.2022

Krajobraz przejściowy

W artykule znajdziesz:

Dyfuzyjne nasycenie powierzchni zdjęcie nr 3
Krajobraz przejściowy

Krajobraz przejściowy, częściowo przekształcony przez człowieka, ale o silnym oddziaływaniu procesów naturalnych na środowisko przyrodnicze, występuje gł. w środk. części kontynentu. Są to przede wszystkim obszary wykorzystywane w sposób ekstensywny. Należy do nich na wsch. krajobrazy lasów mieszanych i liściastych o rozwiniętej gospodarce leśnej, w centrum i na zach. zaś obszary stepowe, a także półpustynne - tereny rozwijania ekstensywnej hodowli. Na obszarach górskich krajobrazy przejściowe występują w rejonach centrów turystyczno-narciarskich  (program uprawnienia budowlane na komputer).

Krajobrazy przejściowe, wykorzystywane gospodarczo przez człowieka w sposób intensywny spotyka się zwł. na pd., w strefie równikowej i pod równikowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Są to gł. obszary prymitywnego rolnictwa i hodowli. Krajobrazy kulturowe, efekt intensywnej antropopresji, występują przede wszystkim w strefie umiarkowanej i częściowo w obszarach tropikalnych. Pod względem zajmowanej pow. największą rolę odgrywają krajobrazy wiejskie rolnicze; na Nizinach Wewnętrznych, Nizinie Atlantyckiej i Nizinie Zatokowej, a także częściowo w Appalachach i na Wielkich Równinach zastąpiły one w dużym stopniu naturalne krajobrazy leśne, lasostepowe i stepowe (uprawnienia budowlane). Ciągną się one również wzdłuż wybrzeży Oceanu Spokojnego, pojawiając się też w kotlinach Kordy lierów Środkowych i Południowych (miejscami są to tereny nawadniane). Krajobraz rolniczy występuje również w Ameryce Środkowej, zarówno w części lądowej, jak i na wyspach Indii Zachodnich. W dolinach górskich oraz w strefach przybrzeżnych pojawia się również, obok krajobrazu rolniczego, krajobraz kulturowy rekreacyjny (program egzamin ustny).

Warstwy wodonośne

Najsilniej przekształcone przez człowieka krajobrazy - kulturowy miejski i przemysłowy - zajmują w Ameryce Północnej stosunkowo znaczne obszary. Występują one gł. w środk.- wsch. części kontynentu (wybrzeże Oceanu Atlantyckiego, kraina Wielkich jezior), na zach., od strony wybrzeży Oceanu Spokojnego, na Nizinie Zatokowej oraz w pd. części Wyżyny Meksykańskiej (opinie o programie).

Na kontynencie północnoamerykańskim zagrożenia środowiska przyrodniczego mają dwojakiego rodzaju przyczyny. W państwach wysokim stopniu rozwoju gospodarczego, tj. w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie stanowią one efekt postępu cywilizacyjnego, natomiast w słabo rozwiniętych krajach Ameryki Środkowej wynikają po prostu z niedorozwoju gospodarczego.

Zasoby wodne, uważane przez długi czas za niewyczerpywalne, są elementem środowiska, który w Ameryce Północnej podlega zagrożeniom zarówno ilościowym, jak jakościowym. Większość potrze!) gospodarczych i komunalnych jest zaspokajana przez pobór wód podziemnych. Największym ich naturalnym zbiornikiem jest Ogallala, nazywany też Zbiornikiem Wielkich Równin, którego zasoby wodne wystarczyłyby do napełnienia jeziora Huron. Ogallala obejmuje warstwy wodonośne, których miąższość waha się od kilkunastu centymetrów do ok. 400 m; rozciąga się od pd. krańców Dakoty Południowej po piczach. Teksas, przy czym najobfitsze pokłady znajdują się pod pow. obszaru zajmowanego przez stan Nebraska. Wodę pompuje się stamtąd przede wszystkim w celu nawadniania pól uprawnych Wielkich Równin, a region ten słynie z intensywnej uprawy zbóż, soi, bawełny i słonecznika oraz hodowli bydła (segregator aktów prawnych).

Wzrastające od lat 50. zużycie wody, będące skutkiem wprowadzania coraz nowszych technik nawadniania i ciągłego powiększania obszarów nawadnianych, przy niewystarczającej dostawie wód opadowych, doprowadziło do obniżenia się zwierciadła wód podziemnych. W latach 1940- -1980 obniżyło się ono średnio o ok. 3 m, a w niektórych regionach Teksasu nawet o 30 m. W latach 80. proces ten uległ spowolnieniu zarówno na skutek wzrostu opadów atmosferycznych, jak i dzięki wprowadzeniu bardziej oszczędnych technik nawadniania. Niemniej ocenia się, że przy obecnym tempie eksploatacji zasoby zbiornika Ogallala mogą zostać wyczerpane w ciągu najbliższego trzydziestolecia. Prognozy na przyszłość także nie są zadowalające (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Dyfuzyjne nasycenie powierzchni zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Dyfuzyjne nasycenie powierzchni zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Dyfuzyjne nasycenie powierzchni zdjęcie nr 8 Dyfuzyjne nasycenie powierzchni zdjęcie nr 9 Dyfuzyjne nasycenie powierzchni zdjęcie nr 10
Dyfuzyjne nasycenie powierzchni zdjęcie nr 11
Dyfuzyjne nasycenie powierzchni zdjęcie nr 12 Dyfuzyjne nasycenie powierzchni zdjęcie nr 13 Dyfuzyjne nasycenie powierzchni zdjęcie nr 14
Dyfuzyjne nasycenie powierzchni zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Dyfuzyjne nasycenie powierzchni zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Dyfuzyjne nasycenie powierzchni zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami