Blog

Cement biały zdjęcie nr 2
06.06.2019

Krajowa Komisja Kwalifikacyjna IARP – kwalifikacja wykształcenia

W artykule znajdziesz:

Krajowa Komisja Kwalifikacyjna IARP – kwalifikacja wykształcenia

Wykładnia dokonana przez Polską Komisję Akredytacyjną potwierdziła konieczność zbadania wykształcenia kandydata na uprawnienia architektoniczne w oparciu o wymienione przepisy (https://uprawnienia-budowlane.pl). Komisja stwierdziła też, że w Polsce nie ma kierunku pokrewnego do kierunku architektura i urbanistyka lub architektura, co wynika z wymogów programowych oraz jakości kształcenia (program na komputer).

Cement biały zdjęcie nr 3
Krajowa Komisja Kwalifikacyjna IARP – kwalifikacja wykształcenia

Stanowisko to zostało potwierdzone również przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W związku z tym zarówno komisje okręgowe, jak i Krajowa Komisja Kwalifikacyjna muszą dokonywać oceny wykształcenia kandydata na podstawie rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 29 września 2011 r. w sprawie standardów kształcenia dla kierunków weterynarii i architektury oraz na podstawie dyrektywy 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych (program na telefon).

Zgodnie z powyższymi przepisami i biorąc pod uwagę stanowisko Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Krajowa Komisja Kwalifikacyjna stoi na stanowisku, że ukończenie studiów na poziomie II stopnia na kierunku architektura lub architektura i urbanistyka nie pozwala na otrzymanie uprawnień w specjalności architektonicznej (opinie o programie).

Krajowa Komisja Kwalifikacyjna - specjalność architektoniczna

Krajowa Komisja Kwalifikacyjna Izby Architektów Rzeczpospolitej Polskiej przedstawiła swoje stanowisko w zakresie kwalifikacji wykształcenia osób starających się o uprawnienia budowlane architektoniczne (program egzamin ustny). Dotyczy ono kandydatów po studiach na kierunku związanym z budownictwem, który następnie ukończyli studia II stopnia na kierunku architektura bądź wyłącznie studia na kierunku, który jest związany z budownictwem (segregator aktów prawnych).

W stanowisku stwierdzono, iż zgodnie z prawem budowlanym, do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie upoważnione są wyłącznie osoby, które mają odpowiednie wykształcenie techniczne, które musi być dostosowane do rodzaju oraz stopnia skomplikowania wykonywanej funkcji (promocja 3 w 1). W związku z tym Krajowa Komisja Kwalifikacyjna uznała, iż na etapie kwalifikacji wykształcenia należy dokonać indywidualnej oceny kandydata, biorąc pod uwagę poziom posiadanego przez niego wykształcenia w świetle obowiązujących przepisów.

Najnowsze wpisy

22.10.2024
Cement biały zdjęcie nr 4
Co należy rozumieć przez obiekt budowlany?

Zgodnie z polskim prawem budowlanym, obiekt budowlany to podstawowa jednostka konstrukcyjna. Definicja ta obejmuje trzy główne kategorie. Obiekty budowlane mają…

21.10.2024
Cement biały zdjęcie nr 5
Prawo do kierowania budową

Prawo do kierowania budową w Polsce oznacza możliwość wykonania funkcji kierownika budowy na placu zabaw. Aby uzyskać prawo, należy podłączyć…

Cement biały zdjęcie nr 8 Cement biały zdjęcie nr 9 Cement biały zdjęcie nr 10
Cement biały zdjęcie nr 11
Cement biały zdjęcie nr 12 Cement biały zdjęcie nr 13 Cement biały zdjęcie nr 14
Cement biały zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Cement biały zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Cement biały zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami