Blog

10.06.2020

Kratowe dźwigary sprężone

W artykule znajdziesz:

Kratowe dźwigary sprężone

Kratowe dźwigary sprężone

Na rzędach słupów spoczywają kratowe dźwigary sprężone (program uprawnienia budowlane na komputer). Były one składane z pojedynczych prętów łączonych na specjalne elementy połączeniowe. Tego rodzaju podział dźwigara dawał prefabrykaty łatwe do produkcji i przewozu, dzięki prostemu kształtowi.
Tarczownice złożono z elementów płaskich (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Elementy te mają kształt płyt panwiowych o wymiarach ok. 1,50X6,00 m i ciężarze 2 T. Tarczownice sprężono kablami, które są rozłożone podobnie jak nakładki w blachownicy, zgodnie z wykresem momentów zginających. Od spodu tarczownice są usztywnione kanałem przewodów instalacyjnych, utworzonym przez prefabrykaty stanowiące podoknie świetlika i przekrycie kanału. Hale te nastręczyły obecnie poważne trudności ze względu na korozję kabli sprężających wywołaną wadliwymi rozwiązaniami termiczno-wilgotnościowymi oraz błędami wykonawstwa. Niemniej sama idea nie budzi zastrzeżeń.
W Ołominczewskim Zakładzie Produkcji Elementów Żelbetowych w ZSRR [1] wykonano próbną halę o siatce słupów 30X30 m, przekrytą powłokami w kształcie paraboloid hiperbolicznych. Na podstawie uzyskanych wskaźników techniczno-ekonomicznych (tabl. 5-16) można stwierdzić, że przekrycie tego rodzaju w porównaniu z przekryciami dźwigarowo-płytowymi w halach o siatce słupów 30X12 m jest bardziej pracochłonne i wymaga nieco więcej stali. Daje za to większą swobodę zagospodarowywania powierzchni hali.

Powłoki o wymiarach w rzucie 15X15 m zostały złożone z płyt 3X3 m wykonanych za pomocą agregatów taśmowych. Płyty łączono za pomocą spawania zabetonowanych wypustek. Dźwigary kratowe składają się z dolnego
pasa strunobetonowego i segmentów pasa górnego, wykonanych na budowie. Montaż przekrycia został wykonany na rusztowaniu (uprawnienia budowlane).
Przekrycie podobnego typu wykonano w NRD. Sprężone powłoki cylindryczne o wymiarach 2,50X20,00 m, wykonane jako prefabrykaty, są ułożone krzywizną ku dołowi z prześwitami na świetliki na podciągach o przekroju skrzynkowym. Skrzynia podciągu służy do rozprowadzenia instalacji.

Hale o przekryciach powierzchniowych są w znacznym stopniu rozpowszechnione na Zachodzie. Stosowane są wszystkie rodzaje przekryć od najprostszych do bardzo złożonych. Na przykład hala o przekryciu tarczownicowym została wzniesiona w Wyższej Szkole Technicznej w Haifie w Izraelu (program egzamin ustny).

Magazyn surowców w fabryce

Przekrycie spoczywa na trzech rzędach słupów odległych o 5 i 15 m. Słupy w rzędzie są rozstawione co 5 m. Hala mieści laboratorium. Magazyn surowców w fabryce rumu w Cuantitlan w Meksyku zbudowano w formie hali z wiat. Wymiary siatki słupów wynoszą 10X15 m. Każdy ze słupów dźwiga lejkowate przekrycie powłokowe. Pomiędzy poszczególnymi lejkami umieszczone są pionowe świetliki pasmowe. Słup z przekryciem stanowi konstrukcję samostateczną (opinie o programie).
Hala produkcyjna fabryki tytoniu f-my P. C. Rettig w Abo w Finlandii jest przykryta długimi powłokami walcowymi opartymi na słupach rozstawionych w odstępach 12X19 m. Posadzka hali jest ułożona na stropie żebrowym opartym na niezależnych słupach na wysokości rampy.

Ściany zewnętrzne mają szkielet drewniany pokryty od zewnątrz blachą emaliowaną, od wewnątrz zaś płytkami ceramicznymi (segregator aktów prawnych). Ocieplenie stanowi 12,5 cm warstwa wełny mineralnej.
Hala o przekryciu konoidalnym została wzniesiona w fabryce papieru w Meaux we Francji. Powłoki konoidalne spoczywają na słupach rozstawionych na siatce 8,00X17,50 m. Słupy w kierunku podłużnym są zwieńczone belkami oporowymi konoid, w kierunku poprzecznym zaś ściągami obetonowanymi. Wysokość hali w świetle wynosi 3,80 m.
W celu zapewnienia dobrego oświetlenia i wentylacji hali odlewni w f-mie G. L. Rexroth w Lohr nad Menem w NRF zastosowano przekrycia powłokowe o kształcie paraboloid hiperbolicznych. Hala jest pięcionawowa, przy czym nawa środkowa o przekryciu płaskim mieści administrację i magazyny.

Nawy boczne są wyposażone w suwnice i składają się z segmentów o wymiarach 13,50X15,00 m (promocja 3 w 1). Każdy segment przekryty jest powłoką z kominem wentylacyjnym i świetlikiem. Powłoki zostały wykonane w deskowaniu przestawnym.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami