Blog

21.04.2020

Krawędziak drewniany

W artykule znajdziesz:

Na temategzaminu

Krawędziak drewniany

Przekładkę stanowi krawędziak drewniany z przymocowanymi do niego odpowiednio rozstawionymi odcinkami desek. Przekładki jednego pionu łączone są ze sobą jarzmami i pionowymi śrubami. Przekładki transportowe powinny należeć do stałego inwentarza zakładów prefabrykacji lub instytucji transportowych.
Panwiami nazywamy płyty obramowane żebrami (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ze względu na zwykle stosowaną małą grubość płyty panwie należy zaliczyć co elementów cienkościennych. Jakkolwiek norma PN-56 B-03260 zaleca stosowanie w elementach cienkościennych betonu marki nie mniejszej niż 200, to jednak ze względu na to, że przeważającym obciążeniem panwi jest ciężar własny konstrukcji, należy uznać markę betonu 170 za całkowicie wystarczającą tym bardziej, że i ta wytrzymałość jest przy normalnie stosowanych wymiarach przekrojów panwi wykorzystana w bardzo małym stopniu.
Wskazane jest, aby zbrojenie płyty wykonywane było w postaci gotowych spawanych punktowo siatek ze stali StOS, a zbrojenie ncśne żeber - ze stali żebrowanej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Dla uzyskania współczynnika przenikania ciepła k = 1 panwie powinny być dodatkowo ocieplane. Ocieplenie to wykonywane jest obecnie przeważnie w postaci płyt pilśniowych. Żelbetowe panwie dachowe stosowane są do przekrycia rozpiętości nie przekraczających zazwyczaj 12 m. Panew o rozpiętości 6,0 m i szerokości 1,50 m (uprawnienia budowlane).
Krzyżujące się pręty zbrojenia płyty powinny tworzyć oczka o wymiarach nie przekraczających 20X20 cm. Związane to jest z małą grubością płyty (2,5 cm) i koniecznością zabezpieczenia się przed przebiciami płyty w czasie montażu, transportu na panwiach materiałów, robót dekarskich itp.

Obliczania i wymiarowania

Obliczania i wymiarowania poprzecznych żeberek drugorzędnych i podłużnych żeber głównych należy dokonywać według zasad podanych w normie dla konstrukcji żelebetowych.
Panwie dachowe stosowane są szeroko we wszystkich rodzajach konstrukcji, a więc w równym stopniu w konstrukcjach stalowych, jak i żelbetowych, sprężonych i murowanych (program egzamin ustny).
zbrojenia lub żeberek stalowych. Zbrojenie ułożone w spoinach podłużnych między panwiami łączy je między sobą w kierunku ich długości. Przesuw zaś panwi w stosunku do dźwigara jest uniemożliwiony przez zabetonowanie przestrzeni między czołowymi powierzchniami panwi, w której znajdują się albo krótkie pionowe żeberka stalowe (konstrukcje stalowe), lub też wystające z górnej powierzchni dźwigarów strzemiona (konstrukcje żelbetowe, sprężone) (opinie o programie).
Wyjątkowo dogodne przy oparciu panwi na konstrukcjach stalowych jest połączenie na trzpienie. Dokładne usytuowanie trzpieni jest w konstrukcjach stalowych uzyskiwane z łatwością. Przy wykonaniu panwi w formach betonowych równie łatwe jest uzyskanie dokładnego rozmieszczenia w niej otworów na trzpienie. Przy dokładnym wykonaniu tych prac montaż panwi, jak to wykazała praktyka, posuwa się niezwykle szybko i sprawnie. Przy prawidłowej kolejności prac montażowych i przy zalewaniu zaprawą cementową spoin między panwiami i otworów na trzpienie w miarę posuwania się montażu może stać się zbędne stosowanie połaciowych tężników montażowych (segregator aktów prawnych).
Spoiny podłużne i poprzeczne między panwiami oraz otwory na trzpienie powinny być dokładnie wypełnione rzadką zaprawą cementową. Powierzchnie boczne panwi powinny być przed zalaniem zaprawą starannie oczyszczone z brudu szczotkami stalowymi, przez co uzyskuje się zwiększenie przyczepności między starym betonem i świeżą zaprawą. Liczne badania zagraniczne i polskie (np. badania Saligera, Olszaka i Kopycińskiego i inne) wykazały, że połączenie starego betonu z nowym przy należytym przygotowaniu powierzchni stykowych całkowicie dorównuje lub w małym tylko stopniu ustępuje połączeniu betonów świeżych. Wyniki tych doświadczeń znalazły też potwierdzenie w badaniach prof. W. Boguckiego z 1955 r. nad zachowaniem się płyty dachowej wykonanej z panwi żelbetowych, poddanej działaniu sił poziomych po dwudniowym okresie twardnienia zaprawy cementowej w spoinach i otworach na trzpienie (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami