Blog

Chłodnie użebrowane zdjęcie nr 2
28.10.2022

Kroniki budowy

W artykule znajdziesz:

Chłodnie użebrowane zdjęcie nr 3
Kroniki budowy

Podstawowym dokumentem budowy, prowadzonym w toku wykonywania robót i odzwierciedlającym w porządku chronologicznym ważniejsze zdarzenia zachodzące w czasie wznoszenia budowli, jest dziennik budowy. Spełnia on niejako rolę kroniki budowy i zawiera wierny opis jej przebiegu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Dziennik budowy służy celom nadzoru nad wykonywaniem robót budowlanych i jest dokumentem stwierdzającym okoliczności mające znaczenie przy ocenie prawidłowości wykonywania, budowy, których stwierdzenie po zakończeniu robót budowlanych mogło by być potrzebne, a byłoby utrudnione lub uniemożliwione z braku dowodów spisanych w swoim czasie.

Dziennik budowy prowadzi kierownik budowy działający z ramienia generalnego wykonawcy osobno dla każdego obiektu budowlanego, lecz wspólnie dla wszystkich rodzajów robót budowlanych występujących w danym obiekcie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Jeżeli na budowie powstają niezawinione przez wykonawcę przeszkody w wykonaniu robót, mogące wpłynąć na niedotrzymanie terminu umownego, kierownik budowy powinien wpisać do dziennika budowy fakt powstania przeszkody z podaniem przyczyny zahamowania robót. Zapis w dzienniku może służyć jako uzasadnienie przy ewentualnym wystąpieniu o przedłużenie terminu wykonania robót (uprawnienia budowlane).

Prawo dokonywania wpisów do dziennika budowy, poza kierownikiem budowy i kierownikami robót, przysługuje:

  1. pracownikom organów państwowego nadzoru budowlanego,
  2. pracownikom służby geodezyjnej, geologicznej, urzędów górniczych, zdrowia, ochrony przeciwpożarowej, technicznej inspekcji pracy, państwowej inspekcji energetycznej i innych jednostek administracji państwowej zainteresowanych — w zakresie ich kompetencji,
  3. inspektorom nadzoru inwestorskiego i autorskiego,
  4. pracownikom organów nadrzędnych i inspekcyjnych wykonawcy i inwestora,
  5. osobom wchodzącym w skład personelu wykonawcy na budowie, jak: kierownikom montażu, majstrom, brygadzistom, robotnikom i pracownikom umysłowym, jednakże wyłącznie w zakresie bezpieczeństwa i organizacji robót budowlanych.

Każdy wpis do dziennika budowy powinien być zaopatrzony w datę jego wykonania i podpis osoby, która go dokonała, z podaniem jej imienia i nazwiska, nazwy instytucji, którą reprezentuje oraz stanowiska służbowego (program egzamin ustny). Pod każdym wpisem dokonanym w dzienniku budowy, pracownicy których bezpośrednio lub pośrednio wpis dotyczy, powinni podpisem swym stwierdzić, że zaznajomili się z treścią wpisu.

Zapisy w dzienniku budowy

W przypadku, gdy kierownik budowy ma zastrzeżenia w stosunku do otrzymanego polecenia od inspektora nadzoru inwestorskiego w zakresie wykonywania robót, kierownik obowiązany jest wpisać do dziennika budowy umotywowany sprzeciw. Jednocześnie powinien zawiadomić o tym inwestora, kierujące biuro projektów i zainteresowanych wykonawców. Kierownik budowy wykonuje nie uwzględnione przez inwestora zakwestionowane polecenie na ryzyko i odpowiedzialność inwestora (opinie o programie).

W tych przypadkach kiedy zdaniem wykonawcy polecenie jest niezgodne z wymaganiami przepisów, normami państwowymi lub zasadami wiedzy technicznej wykonawca obowiązany jest zawiadomić właściwy organ państwowego nadzoru budowlanego, a polecenie inwestora może wykonać tylko wówczas, gdy organ państwowego nadzoru budowlanego nie nakaże wstrzymania robót.

Dziennik budowy powinien mieć strony ponumerowane oraz przeszyte sznurem, przymocowanym do okładki za pomocą pieczęci. Strony księgi przeznaczone do dokonywania zapisów prowadzone są w dwóch egzemplarzach (oryginał i kopia) (segregator aktów prawnych).

Zapisy w dzienniku budowy powinny być jasne, treściwe, zwięzłe, zrozumiałe i czytelne, dokonywane trwałą techniką oraz w sposób zapewniający otrzymanie dokładnych i czytelnych kopii na stronach wyrywanych.

Zapisy powinny być dokonywane v/ porządku chronologicznym bezpośrednio jeden po drugim, bez żadnych przerw. Części wierszy nie zapisane powinny być przekreślone w ten sposób, by wykluczona była możliwość dokonywania późniejszych wpisów.

W razie potrzeby dokonania poprawki, niewłaściwy tekst powinien byc przekreślony tak, by nadawał się do odczytania; poprawka powinna być omówiona w końcu wpisu, a omówienie podpisane przez osobę dokonującą wpisu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Chłodnie użebrowane zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Chłodnie użebrowane zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Chłodnie użebrowane zdjęcie nr 8 Chłodnie użebrowane zdjęcie nr 9 Chłodnie użebrowane zdjęcie nr 10
Chłodnie użebrowane zdjęcie nr 11
Chłodnie użebrowane zdjęcie nr 12 Chłodnie użebrowane zdjęcie nr 13 Chłodnie użebrowane zdjęcie nr 14
Chłodnie użebrowane zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Chłodnie użebrowane zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Chłodnie użebrowane zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami