Blog
Krótkie odcinki czasu
W artykule znajdziesz:
Krótkie odcinki czasu
Plany tygodniowo-dobowe powinny być opracowane bardzo szczegółowo i wnikliwie i obejmować wszystkie ogniwa organizacyjne. Podstawą planowania tygodniowo-dobowego jest doba. Tak szczegółowy podział zadań produkcyjnych zapewnia codzienne wykonanie planów, a co za tym idzie, wykonanie planów w dłuższych okresach czasu (w ciągu tygodnia i miesiąca) (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wskutek podziału zadań na tak krótkie odcinki czasu, wykonanie planów operatywnych będzie zapewnione jedynie wówczas, gdy planowanie tygodniowo-dobowe obejmuje również produkcję pomocniczą, wykonywaną przez odrębne przedsiębiorstwa oraz czynniki usługowe (np. przewóz materiałów).
Planowanie tygodniowo-dobowe, jako forma planowania terenowego, jest bardziej skuteczne niż planowanie miesięczno- -tygodniowe, gdyż umożliwia przyjęcie bardziej realnych założeń organizacyjnych - pełną realizację zadań w ciągu doby oraz przyśpiesza postęp techniczny na placach budów (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Ten rodzaj planowania jest trudniejszy do realizowania i stosowanie go wymaga spełnienia następujących warunków:
Planowanie tygodniowo-dobowe powinno być stosowane jedynie na tych budowach, na których są zapewnione środki łączności (gońcy, telefony itp.). Łączność umożliwia skuteczną i natychmiastową pomoc ze strony przedsiębiorstwa przy realizacji zadań dziennych oraz usprawnia ich kontrolę. Prawidłowa łączność gwarantuje system dyspozytorski (uprawnienia budowlane).
Planowanie tygodniowo-dobowe jest możliwe tylko wówczas, gdy budowa zaopatrzona jest we wszystkie środki produkcji, lub gdy istnieje całkowita pewność otrzymania tych środków (materiału, sprzętu maszyn) w ciągu planowanego tygodnia.
Planowanie tygodniowo-dobowe powinno być oparte na organizacji budowy, a w szczególności na harmonogramie ogólnym. Terminy wynikające z ogólnego harmonogramu budowy pozostają niezmienne w całym okresie realizacji zarówno w odniesieniu do całego obiektu, jak i w odniesieniu do poszczególnych kategorii robót (np. ziemnych, betonowych itp.). Planowanie tygodniowo-dobowe może nieco odbiegać w czasie wykonywania poszczególnych robót od harmonogramu, lecz w razie powstania różnic wyciąga się odpowiednie wnioski i natychmiast mobilizuje środki potrzebne do ukończenia zadań w terminach przewidzianych harmonogramem (program egzamin ustny).
Pytania testowe
Brygady powinny pracować w stałym składzie, a front robót dla brygad powinien być tak duży, aby nie powstawały nawet najmniejsze zahamowania wydajności pracy. Majstrom przydziela się odpowiednie ilości brygad w celu stałej z nimi współpracy, przy czym każda brygada powinna mieć określone zadanie, za wykonanie którego przyjmuje na siebie pełną odpowiedzialność (opinie o programie).
Podstawą do opracowania planu tygodniowo-dobowego są:
1) projekt organizacji robót i warunki techniczne (ew. karty technologiczne) wykonania robót;
2) plan miesięczny, opracowany w jednostkach rzeczowych i wartościowych, w oparciu o harmonogramy szczegółowe oddzielnych obiektów;
3) dokładne kosztorysy lub przedmiary robót w poszczególnych masowych asortymentach i ustalone średnie ceny dla każdego rodzaju planowania robót;
4) mobilizująca, ale realna ocena środków produkcji, będących w dyspozycji kierownictwa robót (kadry, materiały, sprzęt itp.): do planu tygodniowo-dobowego nie można włączać robót, które nie mają zapewnionych środków produkcji (segregator aktów prawnych);
5) ustalone zdolności produkcyjne i środki produkcyjne podwykonawców;
6) wytyczne zawarte we wskaźnikach, uwzględniających planowe podnoszenie wydajności pracy drogą polepszania organizacji i metod pracy oraz zwiększania stopnia mechanizacji robót.
Co czwartek majstrowie każdej specjalności (włączając w to i produkcję pomocniczą, np. roboty instalacyjne) odbywają w miejscu pracy, w godzinach przedpołudniowych, naradę — z każdą brygadą swych grup roboczych. Na naradzie tej zostają ustalone ilości robót, które każda brygada zobowiązuje się wykonać w ciągu następnego tygodnia (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32