Blog

Odważone naczynie zdjęcie nr 2
15.02.2023

Społeczna aktywność

W artykule znajdziesz:

Odważone naczynie zdjęcie nr 3
Społeczna aktywność

Bo sztuka w tym ujęciu nie tylko pozostaje przejawem jednostkowej autoekspresji, ale również kształtuje innych, zarówno w obszarze ich wrażliwości, jak i przestrzeni aktywności społecznej. Znaczy to zaś, że w awangardowym myśleniu odbija się wciąż stara racjonalistyczna teza, zgodnie z którą człowieka można dowolnie kształtować, nie tylko przez wychowanie, warunki socjalne, ale i przez sztukę. Oczywiście, nie musi on być w konsekwencji zaraz trybikiem w maszynie, ale i takiej jego roli nie da się wykluczyć (program uprawnienia budowlane na komputer).

Pozostając w kręgu podobnych argumentów, można ulec sugestii. że owa rzekoma bolszewizacja sztuki w kręgu awangardy rzeczywiście się dokonywała. Gwoli jasności dodam, że stanowisko takie nie wydaje mi się w najmniejszej mierze słuszne. Jeśli bowiem nawet w późnych latach dwudziestych elementy inżynierii społecznej rzeczywiście dochodziły w niej do głosu (konstruktywizm), a w jakimś zakresie w idei tak zwanej rzeźby społecznej ożywione zostały w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych (np. Joseph Beuys), to jednak nie sądzę, by można było tak swobodnie zestawiać ze sobą rzeczywistość sztuki i rzeczywistość społeczno-polityczną (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Nade wszystko wielu z nas poddaje się dziś pewnemu złudzeniu. Demaskowanie autorytarnego państwa, odkrywanie rozmaitych form manipulowania jednostkami i grupami odrywa nas od konkretnych warunków życiowych i historycznych kontekstów (uprawnienia budowlane). W efekcie popełniamy błąd polegający na przenoszeniu dzisiejszego stanu naszej świadomości na realia oddalone w czasie. A wtedy wydaje nam się, że wszystkie zjawiska, które choćby tylko fragmentarycznie zahaczają o rozpoznawaną zasadę systemową, służą realizacji jakiegoś wspólnego nadrzędnego celu. Stąd właśnie czerpie też swój rodowód zarzut o bolszewizacji sztuki (program egzamin ustny).

Postkomunistyczny sen

Świat opanowany przez komunizm porównać można do snu. Mieszają się w nim bowiem rozmaite porządki. To, co realne, istniało bezkonfliktowo obok tego, co pozostawało czystą fantazją i urojeniem. Podwójne myślenie i podwójne mówienie tworzyły podstawy systemu. W efekcie komunistyczni poddani cierpieli na utratę poczucia rzeczywistości. Postkomunistyczny sen, jak widać, dziedziczy ten stan rzeczy. Z pewną modyfikacją - a mianowicie przestawia znaki wartości. I wciąż ulega wymogowi nieustannej podejrzliwości. To także swoista utrata poczucia rzeczywistości (opinie o programie).

Jak się od niej wyzwolić? Co robić, żeby się jej nie poddawać? Jak porzucić stan snu i znaleźć się wreszcie w realnym świecie? W świecie wolnym od komunistycznych i postkomunistycznych złudzeń. Wydaje się, że nic prostszego nad wyciągnięcie wniosków z tego. co przeżyte, już doświadczone (segregator aktów prawnych).

Z niedawnej przeszłości pamiętamy rytualizację wszystkich form życia społecznego, dotyczyło to także sposobu funkcjonowania sztuki. Charakter tej rytualizacji określony był przez instytucje, agendy państwa w obszarze działań kulturalnych. To oczywiste, chciały one zawłaszczyć i tę dziedzinę i wykorzystać do własnych celów. Ale w praktyce przypadki sztuki dworskiej nie stanowiły bynajmniej przedmiotu większego zainteresowania. Doktryna socrealizmu trwała stosunkowo krótko, a późniejsze produkcje wizerunków przodowników pracy, na przykład te z lat 70., były nawet dla ich twórców czymś żenującym. Rytualizacja życia artystycznego polegała zgoła na czymś innym: oswojeniu określonego zjawiska i wprowadzeniu w tryb funkcjonowania biurokratycznej machiny (promocja 3 w 1).

Początkowo wiele indywidualnych, nowatorskich inicjatyw napotykało mur niechęci i wrogości urzędników. Jeśli jednak mimo sprzeciwu istniało nadał, nadto znajdowało kontynuatorów i środowiskową akceptację, wówczas starano się je włączyć w sformalizowane struktury życia artystycznego. W ten sposób tworzono osobliwy rezerwat. W jego obszarze dopuszczano również i to. co gdzie indziej było absolutnie niedopuszczalne.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Odważone naczynie zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Odważone naczynie zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Odważone naczynie zdjęcie nr 8 Odważone naczynie zdjęcie nr 9 Odważone naczynie zdjęcie nr 10
Odważone naczynie zdjęcie nr 11
Odważone naczynie zdjęcie nr 12 Odważone naczynie zdjęcie nr 13 Odważone naczynie zdjęcie nr 14
Odważone naczynie zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Odważone naczynie zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Odważone naczynie zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami