Blog

Praktyka budowlana przy budowie mostów zdjęcie nr 2
17.05.2022

Krótkie tory

W artykule znajdziesz:

Praktyka budowlana przy budowie mostów zdjęcie nr 3
Krótkie tory

Krótkie tory i stacjonarne formy oporowe są odpowiednie dla małych wytwórni i poligonów przy różnorodnej produkcji małymi partiami. Rrozmieszczenie (w typowej nawie UTP-1 długiego toru) urządzenia do wytwarzania w formach oporowych sprężonych belek dla budynków przemysłowych, według technologii stanowiskowej opracowanej przez Instytut „Giprostrojindustrii” przy udziale Wszech- związkowego Instytutu Naukowo-Badawczego Żelbetu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Formy rozmieszczone są w 3 lub 4 rzędach na szerokości nawy na gładkiej posadzce betonowej, bez opór, mocnych fundamentów itp. W środku nawy przebiega tor dla czterech wspornikowych rozdzielaczy. W nawie można zastosować uniwersalne formy oporowe dla belek ze zbrojeniem prętowym, z drutów lub lin (splotów), naciąganym elektrotermicznie lub mechanicznie. Jednocześnie produkuje się belki sześciu typów (co można uzyskać przez zastąpienie jednych form oporowych drugimi) przy dobowym cyklu technologicznym realizowanym w pojedynczych formach oporowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Unowocześniony przez Giprostrommasz tor o wiązkach odcinkowych 6248 (z udoskonalonym wyposażeniem), na którym można produkować sprężone elementy prawie wszystkich typów dla budynków przemysłowych. Na torze są dwie linie - jedna dla wyrobów o nieznacznej wysokości i druga dla elementów o wysokości do 2 m (uprawnienia budowlane).

Kołowroty obliczone na 24 kręgi drutu średnicy 5 mm składają się z 8 szpul trzypoziomowych, na które można nakładać kręgi drutu o dużych i małych średnicach. Każda szpula wyposażona jest w hamulec uniemożliwiający samorzutne odwijanie kręgów przy przeciąganiu drutu wzdłuż przenośnika. Prasa do mocowania drutu w uchwytach ma pompę napędową, co ułatwia robotnikowi pracę (program egzamin ustny).

Produkcja łupinowych płyt walcowych

Opory w przypadku produkcji elementów o dużych gabarytach składają się z czterech stojaków, przejmujących siłę naciągu zbrojenia; w dolnej ich części zamocowana jest sztywno belka podporowa z urządzeniami naciągowymi lub oporowymi. Na belce ustawione są urządzenia do zamocowywania zbrojenia dolnego pasa i przewidziane są przesuwne belki z identycznymi podporami dla środkowego i górnego zbrojenia elementów. Naciąg zbrojenia rozmieszczonego w kilku uchwytach umiejscowionych wzdłuż pionu na znacznej wysokości wykonuje się za pomocą lewara hydraulicznego produkcji radzieckiej CM-513 z podnośnikiem hydraulicznym (opinie o programie).

Przy montażu wiązek drutów na przenośniku wyciągania końce ich ze szpul przepuszcza się przez hamujące urządzenie rolkowe, układa w zaciskach i zamocowuje w prasie. Po włączeniu przenośnika wózek zaczyna poruszać się, zagarnia uchwyt z drutem i przemieszczając go odwija drut ze szpul. Kiedy wózek podchodzi na odległość 1-2 m do położenia skrajnego, wyłącza się napęd przenośnika i na przeciągnięte druty ustawia się drugi uchwyt. Po dodatkowym przemieszczeniu wiązki drutów mniej więcej o 0,5 m ustawia się trzeci uchwyt. Drut ucina się między drugim i trzecim uchwytami, po czym wiązka jest gotowa. Jej montaż grupa robocza wykonuje w ciągu 20-30 min (segregator aktów prawnych).

Produkcja łupinowych płyt walcowych i łupin o podwójnej krzywiźnie W Pskowskim Kombinacie „Strojdetal” produkuje się płyty walcowe według technologii stanowiskowej w formach stalowych z podwójnym dnem, do których doprowadza się parę dla ogrzania betonu. Montaż siatek zbrojeniowych (zgrzewanych z drutu ciągnionego na zimno, o średnicy 4 mm, na wieloelektrodowej maszynie do zgrzewania punktowego) przeprowadza się bezpośrednio w formach (promocja 3 w 1).

Mieszankę betonową dla płyt łupinowych walcowych o grubości łupiny 3-4 cm przygotowuje się z kruszyw o wymiarze ziaren nie większym niż 10 mm przy dużym zużyciu cementu marki 500 i W/C = 0,33. Mieszanka ma wymaganą urabialność i nie spełza po pochyłej powierzchni deskowania przy wibrowaniu. Do form mieszankę podaje się w kadziach dźwigiem i zagęszcza w żebrach wibratorami wgłębnymi, a w płycie łupin - wibratorami powierzchniowymi.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Praktyka budowlana przy budowie mostów zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Praktyka budowlana przy budowie mostów zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Praktyka budowlana przy budowie mostów zdjęcie nr 8 Praktyka budowlana przy budowie mostów zdjęcie nr 9 Praktyka budowlana przy budowie mostów zdjęcie nr 10
Praktyka budowlana przy budowie mostów zdjęcie nr 11
Praktyka budowlana przy budowie mostów zdjęcie nr 12 Praktyka budowlana przy budowie mostów zdjęcie nr 13 Praktyka budowlana przy budowie mostów zdjęcie nr 14
Praktyka budowlana przy budowie mostów zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Praktyka budowlana przy budowie mostów zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Praktyka budowlana przy budowie mostów zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami