Blog
Krótkotrwałe nagrzewanie
W artykule znajdziesz:
W wyjątkowych przypadkach dopuszczalne jest wykonywanie złączy stykowych wymienionych stali klasy A-IV za pomocą ręcznego spawania łukiem z uwzględnieniem specjalnych wymagań, podanych we „Wskazaniach spawania złączy zbrojenia i wkładek łącznikowych konstrukcji żelbetowych” (SN 393-69) (program uprawnienia budowlane na komputer).
Złączy stykowych zbrojenia prętowego klasy A-IV marki 80S, ulepszonego termicznie, nie należy wykonywać za pomocą spawania. Po mechanicznym i termicznym ulepszaniu przy długotrwałym działaniu wysokiej temperatury w strefie spawania stal traci właściwości nabyte w wyniku ulepszenia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Krótkotrwałe nagrzewanie wszystkich rodzajów stali zbrojeniowych do temperatur 300-P450°C (odpuszczanie metali w średniej temperaturze) praktycznie nie ma wpływu na ich właściwości. Dla każdego rodzaju stali ustala się przy tym określoną temperaturę krótkotrwałego nagrzewania (uprawnienia budowlane).
W produkcji wyrobów żelbetowych stosuje się następujące elementy zbrojeniowe:
1) element odrębny (pręt),
2) komplet elementów liniowych (wiązka drutów, pakiet drutów lub splotów,
3) siatka spawana,
4) szkielet płaski,
5) szkielet przestrzenny,
6) pętla montażowa,
7) wkładka łącznikowa (program egzamin ustny).
Prętem nazywa się zbrojenie o dowolnej średnicy i przekroju. Siatki spawane o określonych wymiarach są produkowane w zakładach przemysłu metalurgicznego. Wskutek ograniczonego asortymentu dostarczanych siatek produkcja ich jest przewidziana w zakładach wyrobów żelbetowych. Spawane szkielety zbrojeniowe składają się z dwóch i więcej prętów podłużnych, stanowiących zbrojenie nośne (główne) i montażowe oraz przyspawanych do nich stykowo prętów poprzecznych, które spełniają funkcję odgięć i strzemion (opinie o programie).
Szkielety zbrojeniowe
Szkielety zbrojeniowe przestrzenne wykonuje się z płaskich siatek i szkieletów za pomocą ich zgrzewania i gięcia. Pętle montażowe przeznaczone są do podnoszenia prefabrykowanych elementów żelbetowych. Wykonuje się je z gładkiej stali zbrojeniowej klasy A-I. Dla lepszego kotwienia pętli w betonie wykonuje się na jej końcach haki. Pętle montażowe wykonuje się również ze stali zbrojeniowej klasy A-II marki 10GT.
Wkładki łącznikowe przeznaczone są do łączenia ze sobą konstrukcji prefabrykowanych. Wykonuje się je z odcinków prętów stalowych okrągłych, płaskowników, kątowników lub ceowników stalowych. Niezawodność połączenia wkładki łącznikowej z betonem konstrukcji zapewnia się przez przyspawanie do niej i osadzenie w betonie prętów kotwowych. Liczna nomenklatura (wielotypowość) i złożoność wyrobów zbrojeniowych prowadzi do znacznych kosztów ich wytwarzania. W zakładach nie- wyspecjalizowanych mogą one stanowić do 30% ogólnych wydatków na robociznę wytwarzania wyrobów żelbetowych (segregator aktów prawnych).
Wyroby zbrojeniowe przygotowuje się na zmechanizowanych i zautomatyzowanych technologicznych liniach produkcji potokowej. Rozmieszcza się je, zależnie od wielkości produkcji i asortymentu wyrobów, w odrębnych zunifikowanych nawach lub na przodzie agregatów formujących w tychże nawach. W pierwszym przypadku urządzenie łatwiej jest ulokować na linii potoku technologicznego, a gotowe wyroby zbrojeniowe dostarczać do magazynu, skąd można je skierować na wymagane stanowisko technologiczne.
Według typowych projektów fabryk budowy domów wielkopłytowych o zdolności produkcyjnej 35, 70 i 140 tys. m£ powierzchni mieszkalnej rocznie zbrojarnie obliczone są na produkcję odpowiednio 865, 1700 i 3400 t wyrobów zbrojeniowych. W wytwórniach wyrobów żelbetowych budownictwa przemysłowego zbrojarnie obliczone są na produkcję ok. 14 800 t wyrobów zbrojeniowych na każde 100 tys. m3 produkcji (promocja 3 w 1). Przy większym zapotrzebowaniu na wyroby zbrojeniowe jednego typu (siatki spawane i szkielety, wkładki łącznikowe, pręty miarowe i in.) wykonuje się je w zakładach wyspecjalizowanych. Takie zakłady rejonowe wskazane jest obliczać na produkcję nie mniej niż 20 tys. ton wyrobów zbrojeniowych rocznie, z uwzględnieniem obsłużenia kilku wytwórni wyrobów żelbetowych o ogólnej zdolności produkcyjnej 600 tys. m3 konstrukcji.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32