Blog

16.03.2020

Mieszanie betonu w betoniarkach

W artykule znajdziesz:

Mieszanie betonu w betoniarkach

Mieszanie betonu w betoniarkach

Mieszanie betonu w betoniarkach o wymuszonym działaniu pociąga za sobą szybkie niszczenie mieszadeł i miski. Dlatego powstała koncepcja podzielenia mieszania na dwa lub trzy stopnie.
Skraca to czas mieszania kruszywa i tym samym zmniejsza zużycie betoniarek (program uprawnienia budowlane na komputer).
Mieszanie dwustopniowe obejmuje dwie podstawowe operacje (stopnie mieszania):
- mieszanie cementu z wodą w mieszarce szybkobieżnej, w wyniku czego powstaje zaczyn cementowy,

- mieszanie zaczynu cementowego z kruszywem i piaskiem w betoniarce, w wyniku czego powstaje mieszanka betonowa lub
- mieszanie cementu z piaskiem i wodą w mieszarce szybkobieżnej łub betoniarce z dodatkowym szybkobieżnym mieszadłem, w wyniku czego powstaje zaprawa cementowa,
- mieszanie zaprawy z kruszywem w betoniarce, w wyniku czego powstaje mieszanka betonowa (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Mieszanie trzystopniowe obejmuje trzy podstawowe operacje:
- mieszanie cementu z wodą w mieszarce szybkobieżnej, w wyniku czego powstaje zaczyn cementowy,
- mieszanie zaczynu cementowego z piaskiem w mieszarce szybko- lub średniobieżnej, w wyniku czego powstaje zaprawa cementowa,
mieszanie zaprawy cementowej z kruszywem w betoniarce, w wyniku czego powstaje mieszanka betonowa (uprawnienia budowlane). Betonownie mogą być urządzone w jednym lub kil- wu poziomach. Najczęściej są stosowane betonownie j e d- nostopniowe w dwu poziomach. Zasobniki materiałów są umieszczone na najwyższej kondygnacji wytwórni, dzięki czemu do niżej ustawionych dozowników i betoniarek spadają grawitacyjnie. Betoniarki są często opróżniane grawitacyjnie do zasobników ustawionych na środkach przewozowych.

Betonownie gotowe

Betonownię można zestawić z odpowiednich maszyn i urządzeń. O mniejszych wydajnościach są produkowane betonownie gotowe (program egzamin ustny).

Produkcja masy odbywa się jednostopniowo na drugiej kondygnacji, gdzie ustawiona jest betoniarka przeciwbieżna 1000 1, do której składniki są podawane mechanicznie przez podajniki i dozowniki. Urządzenia wagowe z aparaturą elektryczną są sterowane w sposób półautomatyczny. Wyłączają one silniki podajników cementu i kruszywa w momencie wsypania do pojemnika urządzenia Wagowego określonej ilości tych składników. Dokładność ważenia cementu wynosi ± 1%, a kruszywa ± 2%. W celu przyspieszenia wiązania i twardnienia mieszanki betonowej wprowadza się jej podgrzewanie w procesie mieszania parą wprowadzoną do mieszalnika.

Wykonywanie prefabrykatów z tak podgrzanej mieszanki betonowej nazywa się “gorącym formowaniem”. Mieszanka betonowa przygotowana w wytwórni jest przewożona na stanowisko formowania najczęściej w pojemniku zasypowym. Napełnia się go od góry, zaś wysypuje mieszankę betonową przez odchylenie na boki klap zamykających wylot, umieszczony u spodu pojemnika.

Zsuwanie się mieszanki betonowej po ścianach pojemnika ułatwia wibrator przyczepny, który wprowadza ścianki pojemnika w ruch drgający (opinie o programie). Do betonowania cienkich elementów stosuje się pojemniki boczne. Wysypującą się z ich wylotu mieszankę betonową można od razu rozgarniać łopatami, gdyż nad strugą mieszanki nie zwisa pojemnik. Przy nisko ustawionych betoniarkach, gdzie nie można pod nie podstawić pojemnika prostego do napełniania, stosuje się pojemniki przesypowe. Napełnia się go w pozycji leżącej, następnie stawia i przenosi lub przewozi oraz opróżnia w pozycji pionowej (segregator aktów prawnych).

Przygotowanie form obejmuje czyszczenie i smarowanie. Formy czyści się ręcznie szczotkami drucianymi lub m e- chanicznie tarczami drucianymi nakładanymi na szlifierki z wałem giętkim. Smarowanie ma na celu zabezpieczenie form przed przyleganiem betonu. Do smarowania form najczęściej stosuje się olej napędowy (ropa naftowa). Formy drewniane, oprócz ropy naftowej, można smarować mleczkiem wapiennym lub smarem z gliny.

Formy smarowane mleczkiem wapiennym powinny wyschnąć przed rozpoczęciem układania mieszanki betonowej. Smar z gliny zawiera oprócz gliny wodę i mydło (promocja 3 w 1).

 

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami