Blog
Krótsze odcinki ściany
W artykule znajdziesz:
- Między masywnymi płytami stropodachu a ustawionymi pod nimi ścianami mogą wystąpić poważne różnice odkształceń wywołane przede wszystkim różnicami odkształceń skurczowych i termicznych. Ich wielkość zależy m.in. od wartości współczynników materiałowych przede wszystkim współczynników skurczowych i rozszerzalności cieplnej materiałów zastosowanych do budowy stropu i ściany. O wielkości skurczu decyduje sposób wykonania stropu, natomiast o odkształceniach termicznych grubość i położenie izolacji cieplnej, usytuowanie punktów stałych, a także rozkład dylatacji (program uprawnienia budowlane na komputer).
- Jeżeli ściana tworząca podporę stropodachu jest sztywno połączona ze stropem, to szczególnie ruchy stropodachu równoległe do płaszczyzny ściany powodują, na skutek względnego skracania i wydłużania się stropu, wystąpienie w niej naprężeń ścinających, stycznych i rozciągających. Mur tylko w niewielkim stopniu może przenieść te naprężenia bez pęknięć, zwłaszcza na poddaszu, gdzie nie jest on obciążony pionowo. Dane co do dopuszczalnych różnic odkształceń liniowych stropu i ściany można znaleźć w literaturze fachowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
- Na większe odkształcenia liniowe narażone są dachy o dużych powierzchniach, łączone bez- spoinowo, ewentualnie z niekorzystnym (mimo- środowym) położeniem punktu podparcia nie- przesuwnego, a także dachy płaskie (z betonu szczelnego) ocieplane od spodu, a nie zabezpieczone przed wahaniami temperatury od wierzchu. Odkształcenia te są jednakże proporcjonalne do długości elementu i różnicy temperatur. Największe niebezpieczeństwo powstawania rys występuje również przy ciągłych i zamkniętych tarczach ścian o dużej długości (uprawnienia budowlane).
Krótsze odcinki ściany, przerywane otworami najlepiej na całej wysokości łatwiej poddają się zginaniu, można więc dopuścić w nich większe kąty przesunięcia. Ściany w budynkach jednokondygnacyjnych są bardziej zagrożone niż ściany budynków wielopiętrowych z uwagi na większe różnice temperatur i skurczu między stropem piwnicy (lub płytą podłogową w domach niepodpiwniczonych) a stropodachem (program egzamin ustny).
Szkody spowodowane odkształceniami
Różnice wydłużenia prowadzą do tworzenia się rys biegnących o kilka warstw cegieł poniżej podparcia stropu. Wynika to z większej wytrzymałości na ścianie spoiny leżącej bezpośrednio pod stropem niż wytrzymałość pozostałych spoin muru (opinie o programie).
Szkody spowodowane odkształceniami w obrębie podparcia mogą wystąpić również mimo zastosowania wieńca żelbetowego, jeżeli podparcie ślizgowe jest wadliwie wykonane, tzn. gdy połączenie to wbrew projektowi przenosi siły ścinające. Odkształcenie może wówczas być przekazywane na ścianę.
Konstrukcja dachu oparta ślizgowo lub przesuwnie wyłącznie na ścianach zewnętrznych nie zabezpiecza ścian wewnętrznych przed powstawaniem rys (a narożników ścian zewnętrznych przed wypychaniem na zewnątrz), ponieważ ruchy stropu działają również w obszarze wewnętrznym.
Konstrukcja podparcia ślizgowego i wieńca jest w porównaniu z podparciem nieprzesuwnym bardzo kosztowna, ponieważ jej sprawność zależy od materiału podpory i staranności jej wykonania. Dlatego też w każdym przypadku należy zbadać potrzebę budowy podparcia przesuwnego i konieczność projektowania wieńca (np. przy zastosowaniu łożysk lepkościowych) (segregator aktów prawnych).
Stropy żelbetowe o znacznej rozpiętości powodują skręcanie podpory końcowej, co z kolei powoduje podnoszenie spodu płyty, pękanie i zgniecenie tynków ścian nośnych w obszarze podpory. Również ściany wewnętrzne nieraz są takimi podporami (np. ściany klatek schodowych), na których rysy są szczególnie widoczne, ponieważ podparcie stropu z reguły pozostaje odsłonięte, w przeciwieństwie do ścian zewnętrznych, gdzie obszar ten można pokryć okładziną (promocja 3 w 1).
Dalsze szczegóły dotyczące zastosowania i udoskonalania podpór przesuwnych i nieprzesuwnych zawarte są w tomie I książki „Słabe miejsca w budynkach dachy płaskie, tarasy, balkony" i w tomie II „Ściany zewnętrzne i otwory na stolarkę".
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32