Blog

Obniżenie ilości wody zarobowej zdjęcie nr 2
16.07.2020

Kruszywo gruzowe

W artykule znajdziesz:

Kruszywo gruzowe

Obniżenie ilości wody zarobowej zdjęcie nr 3
Kruszywo gruzowe

Dla kruszywa gruzowego obowiązują w odniesieniu do zanieczyszczeń podobne ograniczenia jak i dla innych kruszyw.
Zbiór polskich norm nie zawiera normy przedmiotowej dla gruzu ceglanego. W myśl normy niemieckiej DIN 4163 zawartość związków siarki S03 nie może przekraczać 1% (program uprawnienia budowlane na komputer). Przepisy angielskie są ostrzejsze i dopuszczają zawartość S03 w kruszywie gruzowym niższą od 0,25%.

W celu uwolnienia kruszywa gruzowego od zanieczyszczeń opracowano metodę jego uszlachetnienia przez spiekanie na taśmie aglomeracyjnej. Zabieg taki podnosi istotnie przydatność techniczną kruszywa, w dość dużej mierze rzutuje jednak na koszt jego produkcji (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Żużel paleniskowy jest to produkt odpadowy otrzymywany przy spalaniu węgla w paleniskach rusztowych. W zależności od rodzaju zakładu rozróżniać można żużle produkowane przez duże zakłady energetyczne, kotłownie centralnego ogrzewania, spalarnie śmieci, parowozownie itp.

Dla celów budowlanych, ze względu na jednorodność i wielkość produkcji, praktyczne zastosowanie mają wyłącznie żużle produkowane przez duże zakłady energetyczne.
W Polsce żużel paleniskowy otrzymuje się przez spalanie węgla kamiennego; w innych krajach - również przez spalanie węgla brunatnego (uprawnienia budowlane).
W zależności od pochodzenia rozróżnia się żużel z bieżącej produkcji oraz żużel ze zwału nieprzepalony i przepalony. Wygląd zewnętrzny i własności żużla z bieżącej produkcji jak i nieprzepalonego ze zwału są bardzo zbliżone. Charakteryzuje je ciemnoszare zabarwienie, znaczny procent strat przy prażeniu, ziarna kruszywa są w dużej mierze zeszkliwione (program egzamin ustny).

Żużel ze zwału przepalony w wyniku długotrwałego procesu samoczynnego palenia się zwału ma charakterystyczne ceglastoczerwonawe zabarwienie i minimalną ilość strat przy prażeniu. Stwierdzono, że w żużlu przepalonym występują raczej związki siarki w postaci siarczanów, podczas gdy w żużlu nieprzepalonym raczej w postaci siarczków. Procesowi przepalania zwału towarzyszą daleko idące zmiany strukturalne. Powstawać mogą bardzo twarde spieki, jak również duże ilości drobnych frakcji. Decydującą rolę odgrywa tu skład chemiczny i temperatura mięknięcia substancji popiołowej zawartej w węglu (opinie o programie).

Kruszywa pochodzenia wulkanicznego

Odnośnie zawartości składników szkodliwych, tj. związków siarki i strat przy prażeniu, należy podkreślić, że spotykane są przypadki, gdzie zawartość tych składników w żużlu paleniskowym jest znacznie wyższa od podanych w tablicy. W skrajnych przypadkach (niewłaściwie dobrany asortyment węgla do typu rusztu, intensywne spalanie w godzinach szczytu) spotykano żużle o stratach przy prażeniu dochodzących do 50%. Podobnie niektóre partie zwałów żużla.

Wydaje się jednak, że przyjęcie tak wąskiego podziału - aż na pięć klas - kruszywa z przeznaczeniem do stosowania dla betonów niskich marek 110 nie jest celowe (segregator aktów prawnych).
Określane przez Domańskiego cechy fizyczne i wytrzymałościowe dla kruszywa wapieniowego oraz warunki techniczne dla kruszywa z wapieni pokrywają się z wymaganiami normy BN-63/6723-02. W Polsce jako kruszywo do betonów znalazły zastosowanie wapienie z kamieniołomów w Karsach, Janikowie, Rudnikach oraz z okolic Kazimierza.

Podstawowe cechy fizyczne przydatnych dla celów budowlanych wapieni lekkich, występujących na terenie Polski.
Do skał pochodzenia wulkanicznego, z których otrzymywane jest kruszywo do betonów lekkich, zaliczamy:
- tufy wulkaniczne (tufoporyt) będące zlepkiem twardych okruchów skalnych i popiołów wulkanicznych,
- popiół lawowy, składający się całkowicie z porowatego szkliwa, lżejszy od tufów wulkanicznych,
- pumeks naturalny (pumeksoporyt) składający się, podobnie jak popiół lawowy, całkowicie ze szkliwa, o porowatej strukturze i niskim ciężarze objętościowym (promocja 3 w 1).

Złoża pumeksu naturalnego występują między innymi we Włoszech (Lipari, Viterbo), Rosji, USA (Kalifornia, New Mexico, Oregon, Idaho).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Obniżenie ilości wody zarobowej zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Obniżenie ilości wody zarobowej zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Obniżenie ilości wody zarobowej zdjęcie nr 8 Obniżenie ilości wody zarobowej zdjęcie nr 9 Obniżenie ilości wody zarobowej zdjęcie nr 10
Obniżenie ilości wody zarobowej zdjęcie nr 11
Obniżenie ilości wody zarobowej zdjęcie nr 12 Obniżenie ilości wody zarobowej zdjęcie nr 13 Obniżenie ilości wody zarobowej zdjęcie nr 14
Obniżenie ilości wody zarobowej zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Obniżenie ilości wody zarobowej zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Obniżenie ilości wody zarobowej zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami