Blog

09.07.2020

Kruszywo mrozoodporne

W artykule znajdziesz:

Kruszywo mrozoodporne

Kruszywo mrozoodporne

Kruszywo mrozoodporne powinno charakteryzować się małą nasiąkliwością (maks. 2-4% ciężarowo), zwartą i jednolitą strukturą. Im struktura jest bardziej jednolita i zwarta, tym większy jest ciężar objętościowy kamienia. Ważną cechą dobrego kruszywa jest znaczna wytrzymałość na ściskanie (nie mniej niż 800 kG/cm2), uderzenia i ścieranie (program uprawnienia budowlane na komputer).
Dalszą bardzo ważną cechą kruszywa jest jego uziarnienie. Skład kruszywa dobiera się wg frakcji stosując frakcje żwirowo-piaskowe.

Mimo że ze wzrostem wielkości ziarna maleje ogólna ilość powierzchni zewnętrznych ziarn, to jednak nie należy zbytnio zwiększać ich udziału ilościowego w kruszywie, gdyż zmniejsza się wówczas urabialność masy betonowej. Powstają również trudności z zagęszczeniem jej, co doprowadza w konsekwencji do konieczności użycia ciężkich wibratorów lub zmiany technologii betonowania. Poza tym powstają często uszkodzenia maszyn do produkcji i transportu betonu. Jak wiadomo z technologii betonu, ważną również cechą kruszywa jest jego kształt i rodzaj powierzchni zewnętrznej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W pewnych okolicznościach względy ekonomiczne (jak np. w przypadku prowadzenia budowy wysoko w górach, gdzie brak jest kruszywa naturalnego), zmuszają do produkcji kruszywa wielofrakcyjnego ze znajdującego się na miejscu surowca - skały.

Decyzje dotyczące wyboru rodzaju kruszywa i lokalizacji wytwórni należy podejmować na podstawie badań laboratoryjnych dotyczących przydatności surowca do betonu, studiów geologicznych w celu określenia wielkości zasobów surowca, warunków terenowych i komunikacyjnych, rejonu produkcji i wreszcie analiz ekonomicznych. Koszt kruszywa wpływa w bardzo poważnym stopniu na koszt robót betonowych i nieraz całej budowy, bowiem koszt 1 m3 tego materiału stanowi średnio 50% kosztów betonów wykonywanych masowo.
Woda używana do zarabiania i pielęgnacji betonu może być pobierana ze źródeł, studni kopanych i wierconych, z rzek lub jezior pod warunkiem, że pozbawiona jest szkodliwych domieszek.
Bloki skalne i otoczaki o wymiarach większych od dopuszczalnych podlegają przeróbce w maszynach zwanych kruszarkami lub łamaczami.

Przygotowanie kruszywa

Przygotowanie kruszywa obejmuje kruszenie surowca (uprawnienia budowlane). W zależności od wielkości brył surowca kruszenie może przebiegać w trzech lub w dwóch etapach. Przy dużych bryłach skalnych o średnicy do 1000 mm przeprowadza się wstępne kruszenie na tłuczeń o średnicy150-M00 mm, który następnie kruszony jest na tłuczeń o wymiarach do 30 mm; w trzecim stadium przez dalsze kruszenie tłucznia otrzymuje się kruszywo.

Przy wszystkich tych operacjach uzyskuje się również pewną ilość materiału o granulacji drobnej - piaskowej. Zasadniczo jednak frakcje te otrzymuje się przez przemiał surowca na specjalnych kruszarkach. Kruszenie i przemiał materiału następują wskutek zgniatania, rozłupywania, uderzenia lub rozcierania (program egzamin ustny).
•Z punktu widzenia konstrukcji maszyn i technologii produkcji dzielimy kruszarki na szczękowe, stożkowe, młotkowe, walcowe i kulowo-prętowe. Kruszarki mogą być stałe i przewoźne. Do pierwszych zaliczamy kruszarki o większych wymiarach i ciężarze, montowane na stałych fundamentach na dłuższy okres pracy (opinie o programie). Kruszarki przewoźne montowane są na podwoziach kołowych do holowania. Często kruszarki łączone są w samodzielne zespoły z przesiewnikami walcowanymi i własnym napędem.

Kruszarki szczękowe dzielą się na jednorozporowe i dwurozporowe, w zależności cd tego, czy szczęka ruchoma wykonuje ruchy proste jak w kruszarkach dwurozporowych, czy ruchy złożone jak w kruszarkach jednorozporowych (segregator aktów prawnych).
Ładowany między szczęki surowiec ulega kruszeniu przy zbliżaniu się szczęki ruchomej do nieruchomej i opada coraz niżej, aż wreszcie wypada przez dolny otwór między szczękami.

Wymiary brył kamiennych, jakie mogą być kruszone, zależą od wymiarów otworu załadunkowego przy szczękach rozwartych, a wymiar pokruszonych ziarn kruszywa od odległości pomiędzy dolnymi krawędziami szczęk. Odległość tę można regulować w pewnych granicach przez odpowiednie ustawienie klinów 9 i 14 (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami