Blog
Płyta ścienna trójwarstwowa
W artykule znajdziesz:
Płyta ścienna trójwarstwowa
Typowym przykładem płyty ściennej trójwarstwowej jest płyta systemu BCM. Płyta składa się z warstwy elewacyjnej zewnętrznej z warstwy termoizolacyjnej ze styropianu 2 oraz z warstwy konstrukcyjnej 3 (od strony wewnętrznej pomieszczenia). W dawniejszych rozwiązaniach płyt trójwarstwowych umieszczano warstwę izolacyjną od strony wewnętrznej, a tym samym warstwa elewacyjna mogła być ściśle zespolona z warstwą konstrukcyjną (program uprawnienia budowlane na komputer). Warstwa ocieplająca chroni warstwę nośną przed zmianami temperatury, a tym samym warstwa konstrukcyjna akumulując ciepło stwarza lepsze warunki cieplno-wilgotnościowe wewnątrz pomieszczenia.
elewacyjna w tym rozwiązaniu musi być wykonana ze zbrojonego betonu konstrukcyjnego i mieć równocześnie walory dekoracyjne. Minimalna grubość tej warstwy powinna wynosić najmniej 4 cm. dochodząc w niektórych rozwiązaniach do 7 cm. Wzmocnieniem warstwy elewacyjnej jest siatka 4 z prętów 0 3 mm, która jest związana z warstwą nośną dwoma wieszakami 5 z prętów 0 10 mm. Tego rodzaju wiotkie przymocowanie warstwy elewacyjnej do warstwy konstrukcyjnej pozwala na niezależne ruchy warstwy elewacyjnej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Warstwa izolacyjna z ekspandowanego tworzywa sztucznego może być wykonana ze styropianu, - w innych rozwiązaniach - ze szkła piankowego, wełny mineralnej, włókna szklanego, z lekkiego betonu izolacyjnego (np. odmiany 05) itp. Grubość warstwy nośnej z betonu konstrukcyjnego waha się najczęściej od 8 do 14 cm. W niektórych systemach ścian zewnętrznych typu osłonowego lub samonośnego grubość warstwy betonowej w płycie zmniejszona jest do 5 cm (uprawnienia budowlane).
W wielu systemach ścian z elementów wielkopłytowych stosowane są - zamiast warstwy konstrukcyjnej nośnej z betonu - płyty żebrowe żelbetowe (uprawnienia budowlane). Płyty ścian zestawiane są z dwóch płyt żebrowych kasetonowych, zewnętrznej 1 i wewnętrznej 2, oraz z warstwy środkowej termoizolacyjnej 3, w postaci np. płyty pilśniowej. W budownictwie wielkopłytowym w wielu krajach, np. we Francji, zna lazły szerokie zastosowanie duże elementy pustakowe ceramiczne zespalań w elementy płytowe betonowe, z których z kolei (przy zastosowaniu beton lub zaprawy) tworzone są zbrojone lub niezbrojone elementy wielkopłytowe (program egzamin ustny). We Francji ok. 50% wszystkich budynków wielkopłytowych wykonywanych jest z elementów ceramicznych systemu Fioro i Casta Magns W Polsce wprowadzono do stosowania kilka rozwiązań elementów wielkopłytowych ceramiczno-betonowych, np. płyty Cerbet.
Płyty zewnętrzne
Płyty zewnętrzne niekonstrukcyjne, spełniające rolę osłony, stosowane w budynkach o układzie nośnym poprzecznym, stanowią pod względem ma terialowym jeden z najtrudniejszych problemów do zadowalającego rozwiązania. Płyty tego rodzaju produkowane są zwykle jako wielowarstwowe rzadziej zaś jako jednowarstwowe (opinie o programie).
Płyty osłonowe jednowarstwowe, wykonywane najczęściej z betonu lekkie go, np. gazobetonu, mogą stanowić również elementy konstrukcyjne przenoszące obciążenia w ograniczonym zakresie. Również i wiele produkowanych obecnie płyt osłonowych wielowarstwowych znajduje zastosowanie zarówno do ścian konstrukcyjnych, jak i do ścian osłonowych. Płyty kasetonowe systemu Kozłowa należą do tego rodzaju rozwiązań.
Ogólnie biorąc, w wielowarstwowych elementach wielkopłytowych osłonowych ścian zewnętrznych stosowane są oddzielne warstwy na okładzin zewnętrzną, okładzinę wewnętrzną oraz na izolację cieplną i paroszczelną. Warstwy okładzinowe zewnętrzne wykonywane są z betonu, tynku, płyt azbestowo-cementowych, blachy aluminiowej, szkła, blachy stalowej nierdzewnej lub emaliowanej oraz z tworzyw sztucznych (segregator aktów prawnych).
Najczęściej używanymi materiałami do okładzin wewnętrznych są płyty pilśniowe, płyty wiórowe i paździerzowe, suche tynki gipsowe oraz dyle gipsowo.
Do wykonania izolacji cieplnej stosowane są lekkie betony komórkowe lub betony z lekkimi wypełniaczami, materiały drewnopochodne pilśniowe i inne na lepiszczu mineralnym lub na żywicy syntetycznej, wełny szklane i żużlowe w postaci waty, filcu i płyt, szkło piankowe, tworzywa lekkie z żywic syntetycznych (styropian, pianizol itp.) oraz materiały o strukturze plastra miodu wytwarzane z papieru lub tkaniny nasyconej żywicą (promocja 3 w 1).
W poszczególnych przypadkach stosowane są papy, folie z polichlorku winylu, folie aluminiowe, azbestocementowe itp.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32