Blog
Krycie płytami celulozowo-fenolowymi
W artykule znajdziesz:
Krycie płytami celulozowo-fenolowymi
Gąsiory i wszelkie obróbki z blachy powinny być wykonywane podobnie jak w pokryciach płytami PWS. Podkład z lat pod profilowane płyty celulozowo-fenolowe powinien mieć spadek co najmniej 30° (58%). Przekrój łat powinien wynosić co najmniej 50 x 32 mm, a ich rozstaw 25 cm. Laty przybija się do każdej krokwi (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wzdłuż kalenicy, naroży i koszy oraz w miejscach obróbek blaszanych powinno być wykonane deskowanie, jak pod pokrycie papą (tj. deski na styk).
Płyty przy narożach, koszach, szczytach i okapach przycina się na potrzebne wymiary piłką do metalu. W każdej płycie powinno być wywierconych 9 otworów o średnicy o 2 mm większej niż średnica używanych wkrętek (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Płyty każdego wyższego rzędu powinny być przesunięte o pół szerokości płyty w stosunku do rzędu dolnego.
Zakłady czołowe płyt nie powinny być mniejsze niż 100 mm, a boczne nie mniejsze niż szerokość jednej fałdy (uprawnienia budowlane). Powinny one być zgodne z kierunkiem najczęściej występujących wiatrów deszczonośnych. Zaleca się przymocowywać płyty do podkładu wkrętkami o wymiarach 3 x 30 mm z łbami kulistymi poprzez podkładki o średnicy 10 mm z blachy ocynkowanej grubości 0,7 mm.
Pokrycie z płyt przy szczytach może być zakończone deskami wiatrowym lub murem ogniowym. Zarówno deski, jak i mury ogniowe powinny być obrobione blachą zachodzącą na grzbiet fałdy skrajnej, przeciętej wzdłuż tego grzbietu. Kalenica i naroża dachu powinny być kryte pasem blachy ocynkowanej po ułożeniu pokrycia, a kosze przed jego ułożeniem (program egzamin ustny).
Wszystkie elementy wystające nad dach powinny być obrobione blachą, jak w pokryciach dachówkowych lub w pokryciach z płyt typu a-c.W pokryciach dachowych występują elementy wymagające stosowania specjalna d rozwiązań umożliwiających normalne funkcjonowanie dachu i stanowiących żaba pieczenie dachu i budynku przed opadami (opinie o programie).
Najważniejsze zabezpieczenia
Do najważniejszych zabezpieczeń należą:
- pokrycia okapów i gzymsów,
- krycie koszów (zlewów),
- krycie murów ogniowych i szczytowych,
- obróbka kominów,
- obróbka rur wystających ponad dach,
- obróbka włazów dachowych,
- obróbka masztów i różnych podpórek,
- zabezpieczenia wietrzników dachowych,
- dylatacje.
Zabezpieczenia te wykonuje się z blachy stalowej ocynkowanej grubości 0,5+0,6 m lub cynkowej grubości 0,6-0.7 mm (segregator aktów prawnych).
Każde zabezpieczenie jest zakończone zębem okapowym. Sposoby połączenia zabezpieczeń z pokryciem zależne są od rodzaju pokrycia, w każdym przypadku jednak powinny one zapewniać szczelność pokryciom.
Bardzo ważne jest również prawidłowe umocowanie zabezpieczeń do murów zwykłych bezspoinowych.
Pod blachą powinna być ułożona warstwa papy izolacyjnej w celu oddzielenia warstwy cynku od zaprawy.
Od strony ściany blacha wraz z papą powinny być wywinięte na mur do wysokość ok. 100 mm.
Obrobienie blachą gzymsu okapowego w pokryciach papowych a tynku ze ścianą.
W rozwiązaniach tych wszędzie pod blachą znajduje się papa stanowiąca podstawowe ciągłe pokrycie dachu.
W pokryciach bez rynien woda jest odprowadzana ze stałą prędkością z połaci dachowych na przyległy do budynku teren (promocja 3 w 1). Przy stosowaniu rynien normalny spływ wody z połaci zostaje zahamowany, następuje zmiana jego kierunku i znaczne zmniejszenie prędkości. W okresie chłodów rynny najłatwiej wypełniają się lodem i odpływ wody z nich jest bardzo powolny, co zwiększa dodatkowo możliwości jej zamarzania i wypełniania całego przekroju rynien.
Jeżeli budynek ma gzymsy pod okapem i rynny umieszczane nad nim, to konieczne jest pokrywanie tych gzymsów blachą z podkładką papową.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32