Blog

Kuter rakietowy zdjęcie nr 2
30.05.2018

Kryteria wykonania ścian w budynku

W artykule znajdziesz:

Kryteria wykonania ścian w budynku

 
Kuter rakietowy zdjęcie nr 3
Kryteria wykonania ścian w budynku

Od tego, w jaki sposób zostanie wykonana ściana w tworzonym budynku zależy jego konstrukcja, ale także komfort domowników i użytkowników. Każda osoba, odpowiedzialna za realizację inwestycji, związanej z nieruchomościami, musi znać podział takiego elementu każdego obiektu architektonicznego, w zależności od poszczególnych kryteriów. Ze względu na przeznaczenie oraz konstrukcje wyróżniamy pięć rodzajów ścian (uprawnienia budowlane). Przede wszystkim są takie, które przenoszą wszystkie obciążenia i je nazywamy nośnymi. Ściany, które przenoszą wyłącznie ciężar własny, noszą miano samonośnych. Pomieszczenia w środku nieruchomości zabudowanej dzielą ściany działowe. Poza tym, mamy ściany osłonowe, w przypadku których przenoszony jest ciężar własny oraz wywołany działaniem wiatru, jak również konstrukcyjno osłonowe, to znaczy takie, które dodatkowo uwzględniają obciążenia wywołane innymi składowymi obiektu. Pierwszy podział ścian jest ważny dla celów konstrukcyjnych (program egzamin ustny)Mamy jeszcze jedno kryterium, to jest zastosowane materiały.

 

W tym przypadku ściana będzie nosiła nazwę zgodną z surowcem, z jakiego została wykonana. Trzeba zatem wymienić drewno jako materiał, z jakiego robi się ściany szkieletowe, płytowe i wieńcowe. Jeżeli wykorzystuje się cegły, pustaki lub keramzytobeton, mamy do czynienia ze ścianami ceramicznymi (opinie o programie). Oczywiście, nie można też zapomnieć o betonowych, a więc murowanych ścianach, które są często spotykane w różnych obiektach budowlanych. Uwzględniając kryterium materiałowe, należy wymienić jeszcze ściany gipsowe, metalowe oraz żelbetowe. Występują również ściany szklany, które mogą być zamontowane do konstrukcji obiektu bez pośredniczących elementów. Gdyby zagłębić się bardziej w materiał, z jakiego może być zrobiona poszczególna ściana, znajdzie się rzecz jasna jeszcze wykonaną z wełny mineralnej, płyt warstwowych, albo z blach stalowych, w których rdzeń jest styropianowy. Wybór odpowiedniego surowca do ściany powinien zależeć od rodzaju budynku, jaki ma powstać, jak również oczekiwań inwestora.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Kuter rakietowy zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Kuter rakietowy zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Kuter rakietowy zdjęcie nr 8 Kuter rakietowy zdjęcie nr 9 Kuter rakietowy zdjęcie nr 10
Kuter rakietowy zdjęcie nr 11
Kuter rakietowy zdjęcie nr 12 Kuter rakietowy zdjęcie nr 13 Kuter rakietowy zdjęcie nr 14
Kuter rakietowy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Kuter rakietowy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Kuter rakietowy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami