Blog
Kryterium trwałości
W artykule znajdziesz:
Kryterium trwałości nosi w sobie także etyczną powinność przyszłym pokoleniom spuścizny w stanie co najmniej nie gorszym od zastanego. Kryterium trwałości warunkuje wreszcie pytanie o sens działań chroniących i restaurujących środowisko człowieka (program uprawnienia budowlane na komputer).
Kryterium trwałości ekologicznej może być charakteryzowane trzema r dzajami wskaźników określających:
- stan ekosystemów lub gatunków biologicznych,
- wpływ działalności ludzkich na środowisko,
- redukcję wpływu działalności (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
- Kryterium różnorodności można odnieść zarówno do różnorodności biologicznej, jak i różnorodności wyborów i działań. Różnorodność biologiczna została uznana (szczególnie po tzw. Szczycie Ziemi w Rio) za kanon rozwoju zrównoważonego, ekorozwoju. Od różnorodności zależy bowiem zarówno stan równowagi w przyrodzie, jak i jej przetrwanie w ogóle. Można ją odnieść do trzech grup.
- Odtworzenie i utrzymanie zawartości systemu przyrodniczego:
- procentowy udział w powierzchni kraju lub regionu obszarów o ekosystemach naturalnych, zmodyfikowanych, uprawnych, zabudowanych i zniszczonych,
- procentowy udział w powierzchni kraju lub regionu obszarów zalesionych, w tym terenów leśnych naturalnych, zmodyfikowanych, uprawnych, zdegradowanych (uprawnienia budowlane),
- procentowy udział w powierzchni kraju lub regionu dużych obszarów naturalnych lub ekosystemów zmodyfikowanych,
- procentowy udział w powierzchni kraju lub regionu obszarów chronionych.
Odtworzenie i utrzymanie różnorodności gatunków i banku genetycznego (puli genowej):
- liczba i procentowy udział gatunków zagrożonych zanikiem i procentowy udział gatunków zagrożonych spadkiem populacji,
- procentowy udział populacji stałych lub zwiększających się i procentowy udział zmniejszających się,
- liczba gatunków endemicznych i procent gatunków zagrożonych zmniejszaniem się ich w obszarach chronionych,
- wskaźnik zróżnicowania gatunków udomowionych (program egzamin ustny).
Kryterium różnorodności
Kryterium różnorodności można też odnieść do zróżnicowania polityk, narzędzi, form zagospodarowania, realizacji. Mieści się w tym całe spektrum efektów alternatywnego myślenia i tworzenie dających przyjazne dla środowiska rozwiązania. Kryterium równowagi potencjałów pozornie wydaje się zbieżne z kryterium harmonizacji, ma jednak charakter bardziej bilansowy.
Odnosi się bowiem do potencjału produktywności biotycznej oraz, ograniczającego jego wykorzystanie, potencjału samoregulacyjno-odpornościowego. Ujęcie bilansowe tych dwóch grup potencjałów daje obraz ogólnego potencjału środowiska przyrodniczego. Interpretacja tego bilansu pozwala na stwierdzenie zależności: na ile ogólny potencjał środowiska przyrodniczego jest większy, na tyle większa jest możliwość podniesienia jakości życia człowieka przy jednoczesnym zharmonizowaniu sfery społeczno-ekonomicznej z przyrodniczą. W tym kontekście wzrost ogólnego potencjału środowiska przyrodniczego tworzy korzystne warunki dla wdrożenia ekorozwoju (opinie o programie).
Relacje pomiędzy ekorozwojem - rozwojem zrównoważonym - równoważeniem rozwoju traktować należy jako poszerzony zbiór jednego problemu rozwoju cywilizacyjnego, zróżnicowanego wewnętrznie jedynie dynamiką procesu lub funkcją celu (segregator aktów prawnych).
Przedmiotem tej pracy jest szeroko rozumiana przestrzeń, dla której elementarny jest model przestrzeni życiowej człowieka. Owa triada trzech pól aktywności człowieka: praca, mieszkanie, wypoczynek ma swoje odniesienie do gospodarowania czasem oraz przestrzenią takich form aktywności jak: przestrzeń gospodarcza, społeczna i przyrodnicza (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32