Blog
Śluza Morana
W artykule znajdziesz:
Śluza Morana
Istnieje wiele odmian rozwiązań konstrukcyjnych śluz materiałowych. Ze śluz obsługiwanych z zewnątrz najczęściej obecnie używa się śluz typu Morana i Zschokkego, a ze śluz obsługiwanych z wewnątrz - śluz typu rękawowego (program uprawnienia budowlane na komputer).
Śluza Morana stanowi okrągłą komorę, ustawioną na rurach szybowych. W górnej i dolnej ściance śluzy znajdują się otwory zamykane klapami otwieranymi w stronę podwyższonego ciśnienia. W górnej klapie znajduje się odpowiednio uszczelniony otwór dla przepuszczenia liny stalowej, na której zawieszony jest kubeł.
Lina ta podwieszona jest do dźwigu ustawionego w pobliżu śluzy i nawijana jest na bęben wciągarki. Kubeł po wyśluzowaniu wyciąga się ze śluzy dźwigiem i przenosi się na wysypisko, gdzie opróżnia się (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Śluza zaopatrzona jest w dwa kubły, które na zmianę zawiesza się na linie wyciągowej. Podczas gdy jeden kubeł transportuje urobek na zewnątrz, drugi w tym czasie ładowany jest w kesonie. Zwiększa to znacznie przepustowość śluzy i usprawnia pracę w kesonie.
Wydajność śluzy Morana wynosi przy gruntach piaszczystych 6-7 nvVgodz, a przy podawaniu masy betonowej ok. 15 nvVgodz.
Zużycie czasu na wyśluzowanie kubła i jego opróżnienie oraz ponowne za- śluzowanie wynosi ok. 2 min, a zużycie powietrza na 1 m3 wyśluzowanego gruntu w stanie rodzimym - ok. 4 m3. Śluza Zschokkego posiada kształt cylindra zamkniętego od góry z bocznym otworem wejściowym, zamykanym drzwiami przesuwnymi (uprawnienia budowlane). Od dołu śluza jest otwarta i łączy się bezpośrednio z rurami szybowymi. Wewnątrz śluzy znajduje się kubeł zawieszony na 1’amie, której podstawa służy za klapę zamykającą komorę śluzową od strony kesonu. Rama kubła zawieszona jest z kolei na łańcuchu Galla, napędzanym przez mechanizm umieszczony na śluzie.
Po podniesieniu kubła i wprowadzeniu go do komory śluzowej podstawa ramy zamyka śluzę i następuje śluzowanie kubła. Po prześluzowaniu i otwarciu drzwi kubeł przechyla się i urobek wysypuje się do rynien.
Tego typu śluza ma tę niedogodność, że urobek wydobywa się jednym tylko kubłem.
Wydajność śluz
Przedłuża to cykl wydobycia gruntu o czas potrzebny na załadowanie kubła. Poza tym utrudnione jest podawanie betonu do kesonu, gdyż załadunek kubła jest dość uciążliwy. Pomimo tych wad przepustowość śluz Zschokkego przy wydobywaniu gruntu niewiele się różni od wydajności śluz Morana, gdyż znacznie krócej trwa wyładunek urobku. Kompensuje to straty czasu związane z załadowaniem kubła (program egzamin ustny).
Wydajność śluz Zschokkego wynosi przy gruntach piaszczystych 6-7 nvVgodz, spoistych 4-5 nvVgodz, a przy podawaniu masy betonowej 6-7 m3/godz.
Wymiary śluzy są następujące: średnica - 1,05 m, wysokość - 1,5 m, objętość kubła - 0,4 m3.
Prędkość podnoszenia kubła wynosi 0,75 m/sek, a opuszczania - 1,0 m/sek. Zużycie czasu potrzebne na wyśluzowanie kubła i jego opróżnienie wraz z ponownym zaśluzowaniem wynosi tu ok. 1 min.
Zużycie zaś powietrza na wyśluzowanie 1 m3 gruntu w stanie rodzimym wynosi ok. 4 m3 (opinie o programie).
Jak z tego widać, dane techniczne śluz Morana i Zschokkego są bardzo zbliżone.
Śluzy rękawowe składają się z komory środkowej, przedsionka oraz komór materiałowych, wykonanych w kształcie rękawów.
Komora środkowa ustawiona jest na wylocie otworu szybowego i ma przejście do przedsionka, przez który śluzuje się obsługę śluzy (segregator aktów prawnych). Wewnątrz komory śluzowej znajdują się wloty do rękawów materiałowych oraz mechanizmy wyciągu kubłowego. Kubły materiałowe zaopatruje się tu w dwustronnie otwierane dno dla łatwiejszego ich opróżnienia. Wszystkie otwory w śluzie są zamykane na drzwi lub klapy otwierane w stronę wysokiego ciśnienia.
Wyjątek stanowią jedynie zamknięcia zewnętrzne rękawów materiałowych, które różnie są rozwiązywane. Stosowane są tu zarówno klapy otwierane w stronę niższego ciśnienia, jak również klapy otwierane w stronę podwyższonego ciśnienia (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32