Blog
Wykładzina podłogi
W artykule znajdziesz:
Elementy przechodzące przez izolację, np. rury, powinny być w miarę możności prowadzone w rurach osłonowych. Z rurami osłonowymi z wypełnieniem tłumiącym dźwięki materiałowe, wystającymi co najmniej 5 cm ponad powierzchnię wykładziny z płytek, należy połączyć warstwę izolacji przeciwwodnej podłogi, stosując klejone połączenia kołnierzowe lub połączenia z kołnierzem stałym i ruchomym. Połączenia te muszą być trwale wodoszczelne (program uprawnienia budowlane na komputer).
Jastrych pływający wraz z wykładziną należy oddzielić od sąsiednich elementów pod względem akustycznym. Należy w tym celu przewidzieć ciągłą spoinę wypełnioną pasem materiału izolacyjnego i zakrytą.
Wykładzina podłogi powinna być oddylatowana od powierzchni ściany. Dylatacja ta powinna leżeć, jeśli to możliwe, poza powierzchnią bezpośredniego działania wody; należy ją wypełnić trwałe elastyczną masą uszczelniającą (kiłem spoinowym) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wzdłuż ścian zewnętrznych z otworami na cal a wysokość pomieszczenia, szczególnie przy drzwiach na balkony i tarasy, występowały często szkody podłóg. Szkody stwierdzono w przypadkach, gdy różnica wysokości podłogi tarasu i podłogi wewnątrz budynku była niewielka albo gdy wykładzina tarasu w sąsiedztwie progu leżała zgoła wyżej niż posadzka pomieszczenia, a nie było dostatecznie wysokiego progu(uprawnienia budowlane).
Czasami na podłodze tworzyły się kałuże, zwykle jednak dochodziło do szkód i zniszczenia nieodpornych na wilgoć warstw izolacyjnych lub wykładzin. Parkiety odklejały się od podłoża i paczyły się, odklejały się również przyklejane wykładziny z tworzyw sztucznych, na wykładzinach dywanowych pojawiały się plamy pochodzące od przemoczenia (program egzamin ustny).
Wysokość konstrukcyjna podłogi wewnętrznej
W obszarze progów drzwi balkonowych i okien wbudowanych na całą wysokość ściany konstrukcja podłogi pomieszczeń wewnętrznych graniczy bezpośrednio z poziomymi powierzchniami zewnętrznymi budynku. Należy więc zastosować środki konstrukcyjne zapobiegające silnym oddziaływaniom takich czynników, jak woda z topniejącego śniegu, kałuże, woda rozpryskowa czy zacinający deszcz na połączenia wnętrza budynku z jego poziomymi powierzchniami zewnętrznymi (opinie o programie).
Wysokość konstrukcyjna podłogi wewnętrznej, np. jastrychu pływającego wraz z wykładziną, tylko wyjątkowo wynosi więcej niż 10 cm, natomiast konstrukcja wykładziny tarasu nad pomieszczeniem wewnętrznym będzie miała łącznie z izolacją cieplną grubość większą niż 10 cm i to w najniższym punkcie spadku jej powierzchni. Również konstrukcja wykładziny balkonów osiąga w sąsiedztwie progu podobną grubość z uwagi na konieczność nadania jej spadku na zewnątrz.
Jeśli strop jest przeprowadzony z wewnątrz na zewnątrz budynku na jednakowej wysokości, to często powstaje taka sytuacja, że wykładzina tarasu czy balkonu leży na tej samej wysokości lub nawet znacznie wyżej niż podłoga w sąsiednim pomieszczeniu (segregator aktów prawnych).
Niebezpieczeństwo wtargnięcia wody do pomieszczenia zmniejsza się, gdy izolacja przeciwwodna tarasu jest w obszarze progu wywinięta na ścianę możliwie wysoko. Wysokość pionowej części tej izolacji ok. 15 cm, licząc od powierzchni wykładziny, okazywała się zwykle całkowicie wystarczająca. Taką wysokość wyłożenia izolacji można osiągnąć w przypadku wykonania stopnia w miejscu progu, jeśli strop tarasu leży poniżej stropu pomieszczenia o 15 cm + różnica grubości wykładzin.
Przeważnie prościej i taniej jest jednak wykonać próg odpowiedniej wysokości na ciągłym stropie (promocja 3 w 1). Jeżeli nie można wykonać progu lub stopnia, np. w przypadku ruchu wózków inwalidzkich, to konstrukcja okien i drzwi musi być chroniona przed zacinającym deszczem, a powierzchnia tarasu czy balkonu musi być szczególnie dobrze odwodniona przez nadanie jej odpowiednio dużego spadku od drzwi.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32