Blog

13.07.2020

Kryterium typizacji elementów i ustrojów

W artykule znajdziesz:

Kryterium typizacji elementów i ustrojów

Kryterium typizacji elementów i ustrojów

Opierając się na stypizowanych elementach i ustrojach oraz ustalonej liście materiałowej, można przystąpić do opracowania technologicznych metod produkcji elementów. W zasadzie należy postulować wykonywanie w jednym zakładzie pełnego kompletu elementów, kładąc nacisk na dokładność i fachowość ich produkcji (program uprawnienia budowlane na komputer).

Te wymagania mogą spełniać jedynie wyspecjalizowane zakłady produkcyjne. Uprzemysłowiony zakład prefabrykacji wytwarza bowiem produkt lepszy od tego samego produktu, lecz wykonywanego na placu budowy w prymitywnych warunkach wiejskich. Poza tym zakład prefabrykacji ma możliwość wprowadzenia nowych metod w tempie znacznie szybszym, niż może to mieć miejsce na placach budowy systemu tradycyjnego.
Jest to kryterium metod uprzemysłowionych budownictwa wiejskiego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Uwzględniając brak fachowców budowlanych na wsi, metody technologiczne wznoszenia budynków wiejskich należy unowocześnić (uprawnienia budowlane). Powinno to wyrażać się udostępnieniem maksymalnej liczby gotowych wyrobów i elementów pochodzących z produkcji przemysłowej. Dążyć należy w miarę możliwości do zmechanizowania prac montażowych na budowie, lecz przy użyciu prostych urządzeń. Ciężki i średni sprzęt transportowo-montażowy jest w warunkach wiejskich - rozproszonych budów i małych kubaturowo obiektów - w niewielkim stopniu przydatny i opłacalny, co powoduje w konsekwencji podwyżkę kosztów budowy. Ten postulat w dużej mierze decyduje o przyjęciu odpowiednich ciężarów projektowanych elementów konstrukcyjno-budowlanych.
W ten sposób można określić w przybliżeniu kryterium realizacyjne (program egzamin ustny).

Wreszcie wypadkowa powyższych kryteriów powinna skupić się w ocenie techniczno-ekonomicznej. Przy takiej ocenie należy brać pod uwagę poprzednie rozwiązania, np. proporcje i wskaźniki materiałowo-finansowe, eksploatacyjne, a dopiero na tym tle przeprowadzać ocenę nowego zjawiska metodą porównań. Jeśli wynik analizy techniczno-ekonomicznej jest pozytywny, należy uznać, że rozwiązanie nowe jest postępem w stosunku do poprzedniego. Jest to szczególnie istotne przy podejmowaniu decyzji o uprzemysłowieniu budownictwa.
A zatem jest to kryterium oceny techniczno-ekonomicznej (opinie o programie).

Dla sprawdzenia kompleksowości rozwiązań budynków wiejskich przed podjęciem decyzji o ich masowej realizacji należy przeprowadzić doświadczenia eksploatacyjne na możliwie dużej serii dla wszechstronnego zbadania rozwiązań funkcjonalnych. Badania te umożliwiają ewentualną korektę rozwiązań i pozwolą na uzyskanie wstępnych doświadczeń eksploatacyjnych najbardziej istotnych.

Kryterium eksploatacyjne

Na zagadnienia unifikacji w projektowaniu budownictwa wiejskiego należy również patrzeć kompleksowo. Dotychczasowa praktyka w dziedzinie stosowania projektów typowych wskazuje na konieczność rewizji poglądów na to zagadnienie. Projekty typowe były opracowywane dotychczas przeważnie jako zamknięte i wycinkowe tematy na podstawie każdorazowych, odrębnych założeń projektowych. Były one zróżnicowane pod względem materiałowym, występujących elementów konstrukcyjnych, technik wykonawczych (uprzemysłowienie albo roboty rzemieślnicze), przez co zastosowane niejednokrotnie na tym samym placu budowy stanowią przegląd niemal wszystkich materiałów i technik występujących w kraju (segregator aktów prawnych).
Tego rodzaju stosowanie projektów typowych stanowi poważne utrudnienie dla przedsiębiorstw wykonawczych zarówno pod względem technicznym, jak i organizacyjnym oraz powoduje skutek odwrotny od zamierzonego, a mianowicie wzrost kosztów realizacji.

Małe partie różnorodnych materiałów wymagają zwykle oddzielnego transportu, przez co środki transportowe często są niedoladowane.
Brak odpowiednich materiałów przewidzianych w projektach typowych powoduje często poważne zmiany dokumentacji projektowej i kosztorysowej.
Powyższe trudności nie są jeszcze tak rażące, jeśli na jednym placu budowy powstaje jeden obiekt (promocja 3 w 1).

Jeśli natomiast realizacja obejmuje kilka obiektów o zróżnicowanej technologii wykonania (np. bazy zaplecza przedsiębiorstw wodno-melioracyjnych, POM-y, fermy w gospodarstwach PGR), to projekt typowy z reguły ulega poważnym zmianom, mającym na celu przede wszystkim ujednolicenie materiałowe i technologii wykonawczej.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami