Blog

Dachy płaskie i dachy strome zdjęcie nr 2
22.05.2021

Kryzowanie punktów czerpalnych

W artykule znajdziesz:

Kryzowanie punktów czerpalnych

Dachy płaskie i dachy strome zdjęcie nr 3
Kryzowanie punktów czerpalnych

Nierównomierność ciśnień wylotowych spowodowana różnymi ciśnieniami hydrostatycznymi panującymi na poszczególnych kondygnacjach jest przyczyną różnych wydajności punktów czerpalnych położonych na różnych wysokościach. Umieszczenie kryz dławiących przed punktami czerpalnymi ma z jednej strony spowodować wyrównanie ciśnień wylotowych, a z drugiej zaś złagodzić szczytowa rozbiory wody, a tym samym zmniejszyć współczynnik nierównomierności rozbioru c. w. u (program uprawnienia budowlane na komputer).

Oczywiste jest, że zmniejszenie nierównomierności rozbioru c. w. u. spowoduje obniżenie maksymalnych obliczeniowych mocy wymienników ciepła oraz pojemności zasobników’ cieplej wody użytkowej.
Kryzowanie punktów czerpalnych nie znalazło do tej pory szerokiego zastosowania. Jednak dotychczasowe badania [26] potwierdzają teoretyczne przewidywania o korzystnym wpływie kryz umieszczonych przy punktach czerpalnych na pracę instalacji c. w. u. Należy jednak zauważyć, że do tej pory nie został zbadany wpływ takiego rozwiązania na wartości współczynników nierównomierności rozbioru Kh (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Poniżej przytoczono wyniki pracy, w której przyjęto następujące założenia wyjściowe:
- elementy dławiące należy umieszczać w lokalu przed zaworami odcinającymi instalację c. w. u. od pionów zasilających,
- średnice montowanych kryz dławiących powinny być tak dobrane, aby wydajność największego punktu czerpalnego c. w. u (uprawnienia budowlane).
- gdy minimalne ciśnienie w sieci wodociągowej ma wartość, przy której ciśnienie na wypływie z punktu czerpalnego najniekorzystniejszego pod względem hydraulicznym położonego na najwyższej kondygnacji jest większe od 30 kPa [3 m H20], to należy przewidzieć kryzy dodatkowe montowane w podejściach do punktów czerpalnych tej kondygnacji.

Średnice kryz stanowiących dodatkowy opór powinny być ustalone w’ ten sposób, aby we wszystkich punktach czerpalnych tej kondygnacji ciśnienie wypływu nie było mniejsze od 30 kPa [3 m H20].
Projektowanie sposobu zasilania instalacji ciepłej wody użytkowej celowe jest wtedy, gdy konieczne jest wytwarzanie pary dla potrzeb technologicznych lub gdy zakład pracy zasilany jest w parę niskiego lub wysokiego ciśnienia z zewnątrz (np. pobliskiej elektrociepłowni) (program egzamin ustny).

Kocioł parowy

W systemach pośredniego podgrzewania c. w. u. para grzejna oddaje ciepło skraplania podgrzewanej wodzie przez ścianki wężownic lub płaszczy grzejnych wymienników przeponowych i po skropleniu w postaci skroplin odprowadzana jest bezpośrednio do kotła lub zbiornika. Zasilania pojemnościowego wymiennika cieplej wody użytkowej.

Kocioł parowy powinien być zabezpieczony przed nadmiernym wzrostem ciśnienia zgodnie z PN-75/B-02412 (opinie o programie). W rozwiązaniu tym najniższa część wężownicy wymiennika ciepła powinna znajdować się powyżej najwyższego poziomu, do jakiego może podnieść się woda w przewodach skroplinowych (tzw. linia zalania) przy maksymalnym ciśnieniu roboczym w kotle lub kotłach. Odprowadzając skropliny z wężownicy wymiennika bezpośrednio do kotła lub zalanego przewodu skroplinowego za wymiennikiem można instalować, zamiast odwadniacza, odpowietrznik termiczny służący do odpowietrzenia instalacji przy jej rozruchu oraz nie dopuszczający do tworzenia się w niej podciśnienia po jej wyłączeniu (segregator aktów prawnych).

W niektórych kotłowniach wbudowanych wymiary pomieszczeń i wymienników ciepła nie pozwalają na spełnienie warunku położenia wężownicy powyżej linii zalania. W tych przypadkach można wymiennik ciepła umieścić poniżej tej linii, lecz wiąże się to z następującymi ograniczeniami:
- najniższa część wężownicy wymiennika musi być położona ponad najwyższym poziomem wody w kotle o wysokość (mierzoną w metrach) strat ciśnienia przy przepływie pary na drodze od kotła do wężownicy, przy maksymalnym jej zużyciu, to znaczy przy całkowitym wypełnieniu zasobnika zimną wodą,
- parowy, poziomy przewód zasilający wymiennik na całej swej długości od kotła do wymiennika musi być prowadzony powyżej linii zalania i na przewodzie tym powinien być umieszczony odpowietrznik termiczny (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Dachy płaskie i dachy strome zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Dachy płaskie i dachy strome zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Dachy płaskie i dachy strome zdjęcie nr 8 Dachy płaskie i dachy strome zdjęcie nr 9 Dachy płaskie i dachy strome zdjęcie nr 10
Dachy płaskie i dachy strome zdjęcie nr 11
Dachy płaskie i dachy strome zdjęcie nr 12 Dachy płaskie i dachy strome zdjęcie nr 13 Dachy płaskie i dachy strome zdjęcie nr 14
Dachy płaskie i dachy strome zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Dachy płaskie i dachy strome zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Dachy płaskie i dachy strome zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami