Blog
Krzemianem wapnia
W artykule znajdziesz:
Krzemianem wapnia
Prawdopodobnie pochodzi on z występujących na Cejlonie osadów zawierających kamienie szlachetne. Własności taaffeitu zbliżone są do podobnie zabarwionego spinela, od którego można go odróżnić po niewielkim podwójnym załamaniu światła.
Jest to minerał z grupy zeolitów, będących uwodnionymi glinokrzemianami sodu i wapnia (program uprawnienia budowlane na komputer).
Występuje prawie wyłącznie w postaci okrągławych buł o pierścieniowej i promienisto-włóknistej budowie. Barwę ma białą, szarą, żółtawą, czerwonawą, zmieniającą się pasowo, co przypomina agaty. Znany z północno-zachodniego brzegu Jeziora Górnego w Ameryce Północnej. Odmiana o wstęgach mięsistoczerwonych i zielonych nosi nazwę lintonitu.
Krzemianem wapnia i magnezu (z niewielką zawartością żelaza), należącym do grupy jednoskośnych amfiboli jest tremolit.
Można go uważać za ubogi w żelazo aktynolit. Twardość tremolitu wynosi 5,5-6 w skali Mohsa, współczynniki załamania światła są nieco niższe niż aktynolitu. Barwę ma najczęściej zieloną, pleochroizm wyraźny. W postaci nadającej się do celów jubilerskich tremolit jest bardzo rzadki. Kocie oka tremolitowe znane są z Kanady i z Birmy (Oberbirma) (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Podobnie jak aktynolit tworzy drobne wrostki w kamieniach szlachetnych, np. w niektórych szmaragdach i w turmalinie.
Nazwa tego minerału pochodzi od grenlandzkiego słowa to - renifer. Znaleziony został w 1960 r. w południowej Grenlandii, gdzie występuje w zbitych skupieniach barwy różowej aż do czerwonej, a także żółtawoczerwonej. Jest to tetragonalny beryloglinokrzemian sodu (uprawnienia budowlane). Twardość ma 6 w skali Mohsa, gęstość 2,56-2,57 g/cm3, nM = 1,496, ne = 1,502, nt~nm = 0,006. Występuje w przerostach z czarnym amfibolem sodowym, zielonym egirynem i żółtym pirochlorem. Z tugtupitu szlifuje się kaboszony o interesującej barwie. W 1971 r. oszlifowany został przezroczysty, czerwony tugtupit.
Krzemian wapnia
Jest to krzemian wapnia i tytanu o wzorze CaTi[0|Si04] występujący nierzadko w postaci dobrze wykształconych, jednoskośnych kryształów. Mimo niewysokiej twardości (5—5,5 w skali Mohsa) odznacza się własnościami najwyżej cenionych kamieni szlachetnych bardzo wysokimi współczynnikami załamania światła i dużą dyspersją. Okazy nadające się do szlifowania wydobywa się w Tyrolu, Szwajcarii i Ameryce Północnej w Pensylwanii i Maine w USA oraz w Kanadzie (program egzamin ustny).
Nazwa tego minerału pochodzi od nazwiska H. A. Warda. Jest to tetragonalny uwodniony fosforan sodu i glinu. Twardość jego wynosi 5 w skali Mohsa, gęstość 2,81 g/cm3, nw = 1,590, ne = 1,599. Tworzy naskorupienia barwy bladozielonej i niebieskawozielonej,
występuje razem z waryscytem. Wyglądem zewnętrznym, jak waryscyt, przypomina turkus (opinie o programie). Przerosty waryscytu z chalcedonem znane są z Utah w USA pod nazwą
Jest to uwodniony fosforan glinu krystalizujący w układzie rombowym. Rzadko jednak tworzy wyraźne kryształy, występują zwykle w postaci skupień nerkowatych. Twardość jego wy- rosi 4-5 w skali Mohsa. Barwę ma jabłkowozieloną do niebiesko- zje.onawej. Spotykany jest w stanie Utah i Nevada w USA, gdzie ;es; używany jako kamień ozdobny; znany także pod nazwą Lzahlith (jutalit).
Minerał ten jest zasadowym krzemianem wapnia, magnezu, zalaza i glinu (segregator aktów prawnych). Występuje w marmurach i skałach wapienno-krzenianowych. Twardość wezuwianu wynosi 6,5. Barwę ma żółtawą, brunatną lub zieloną. Jest przeświecający, o połysku szklistym tłustym. Zielonawe i żółtawobrunatne odmiany podobne są do diopsydu lub epidotu, odróżnienie jednak nie jest trudne wobec wyraźnie odmiennych własności optycznych (promocja 3 w 1).
Jako synonim jest używana nazwa idokraz. Wezawian z Syberii, znad rzeki Wiłuj w Jakucji nosi nazwę z Cheb w Czechosłowacji (niem. Egeer) egeranu, z Telemark (Norwegia) cyprinu. Zbita odmiana barwy zielonawej lub białej z zielonawym odcieniem, występująca w dużych masach w Kalifornii (Sikiyon County i Fresno County) nosi nazwę kalifornitu.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32