Blog
Rozwiązania materiałowo-konstrukcyjne podłóg
W artykule znajdziesz:
Rozwiązania materiałowo-konstrukcyjne podłóg
Roboty podłogowe obejmują wykonanie podłogi wraz z jej ostatecznym wykończeniem przed oddaniem budynku do użytku (program uprawnienia budowlane na komputer).
Podłoga opiera się na podłożu, którym jest zazwyczaj strop, a w budynkach niepodpiwniczonych - warstwa betonu ułożona bezpośrednio na gruncie. Podłoga składa się z warstwy izolacyjnej (termicznej lub akustycznej i ewentualnie przeciwwilgociowej lub paroszczelnej), podkładu oraz posadzki, która może być wykonana z materiałów drzewnych, tworzyw sztucznych lub materiałów pochodzenia mineralnego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W zależności od usytuowania w budynku, podłogi dzielą się na następujące grupy:
- podłogi na gruncie,
- podłogi nad piwnicami i pomieszczeniami chłodnymi,
- podłogi na stropach międzypiętrowych.
Dla każdej z tych grup, w zależności od typu stropu i rodzajów materiału podłogowego, stosowane są odpowiednie rozwiązania materiałowo-konstrukcyjne podłogi i odpowiednie grubości poszczególnych warstw: izolacyjnych i podkładowych.
Ogólne warunki przystąpienia do robót podłogowych (uprawnienia budowlane).
Przed przystąpieniem do ułożenia warstw izolacyjnych i podkładu ściany i sufity powinny być otynkowane (jeżeli tego wymagają). Powierzchnia stropu powinna być wyrównana w czasie jego wykonywania.
Do wykonania posadzki (tj. przyklejania deszczulek. płytek lub wykładzin z PCW) można przystąpić po zakończeniu wszystkich innych robót budowlanych i instalacyjnych z wyjątkiem robót tapeciarskich, oraz po wyschnięciu podkładu (program egzamin ustny).
Warunek suchości podkładu jest szczególnie ważny i dlatego wilgotność podkładu powinna być sprawdzona przed przystąpieniem do klejenia materiałów posadzkowych z drewna lub tworzyw sztucznych. Dopuszczalna zawartość wilgoci w podkładzie betonowym nie powinna przekraczać 3% (cięiarowo), natomiast w podkładzie gipsowym i cstrich- gipsowym - 2%. W wypadku stwierdzenia wilgotności wyższej niż podana termin wykonywania posadzki należy przesunąć (opinie o programie).
Podkłady monolityczne
Znanych jest kilka metod oznaczania wilgotności podkładu, jednak w warunkach budowy najprostsze jest zastosowanie papierków wskaźnikowych „Hygrotest”. Temperatura w pomieszczeniach, w których wykonuje się posadzki z materiałów drzewnych oraz wykładzin tekstylnych, nie powinna być niższa niż 10°C. Przy wykonywaniu posadzek z materiałów z tworzyw sztucznych temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić nie mniej niż I5°C. Posadzki z materiałów mineralnych nie powinny być wykonywane w temperaturze niższej niż 5″C (segregator aktów prawnych).
Podkłady, na których ma być ułożona posadzka, powinny być mocne, równe rys i spękań, suche.
Spełnienie tych wymagań jest szczególnie ważne w wypadku wykonywania podłóg z materiałów z tworzyw sztucznych lub z płyt mozaikowych Podkład, na którym mają być klejone wykładziny z tworzyw sztucznych lub z płyt mozaikowych, powinien mieć wytrzymałość na ściskanie co najmniej 80 kG/ca1 Powierzchnia podkładu powinna być równa. Badanie podkładu za pomocą łaty o długości 2,0 m nie powinno wykazywać prześwitów większych niż 2 mm. Powierzchnia podkładu powinna stanowić płaszczyznę poziomą.
Dokładność wykonania podkładu powinna być taka, aby odchylenie powierzchni posadzki od płaszczyzn poziomej nie przekroczyło 5 mm na całej długości łub szerokości pomieszczenia. Podkład powinien być suchy. Dopuszczalna wilgotność wynosi (ciężarowo): dla podkładu betonowego - 3%, dla gipsowego i estrichgipsowego - 2%, dla podkłada z materiałów drewnopochodnych - 8-12%. Podkłady monolityczne wykonuje się najczęściej z zaprawy cementowej 1:3 (objętościowo).
Zaprawa powinna mieć konsystencję wilgotną. Nie powinno się wykonywać podkładów z zaprawy o konsystencji płynnej oraz z zaprawy z dodatkiem wapna (promocja 3 w 1).
Zaprawę cementową układa się między listwami kierunkowymi w warstwie o grubości 9.8 cm.
Po jej wstępnym stwardnieniu podkład zaciera się drewnianą packą przy użyciu rzadkiej zaprawy cementowej o stosunku 1:3. Podkład powinien być zabezpieczony przed chodzeniem po nim przez ok. 3 dni. W czasie twardnienia zaprawy podkład musi być w ciągu pierwszych 10 dni po wykonaniu pielęgnowany, to jest zwilżany wodą lub pokryty mokrymi trocinami i chroniony przed przedwczesnym wysychaniem. Po tym okresie powinno nastąpić powolne wysychanie podkładu. Przy właściwej pielęgnacji, po upływie 44-6 tygodni, można uzyskać dostatecznie suchy i mocny podkład.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32