Blog

Odkształcenia plastyczne zdjęcie nr 2
09.06.2021

Krzywe pęcznienia

W artykule znajdziesz:

Krzywe pęcznienia

Odkształcenia plastyczne zdjęcie nr 3
Krzywe pęcznienia

Poniżej punktu nasycenia włókien krzywe pęcznienia mają przebieg w przybliżeniu prostoliniowy, co wskazuje na proporcjonalność między wilgotnością a pęcznieniem. Według Stevensa proporcjonalność ta zachodzi dopiero poniżej 20% wilgotności drewna. Poza tym Stevens wskazuje na fakt, że kurczenie się drewna rozpoczyna się w przedziale wilgotności powyżej punktu nasycenia włókien. Przy spadku wilgotności z 50% na 35% jednostkowy skurcz wynosi około 2% (program uprawnienia budowlane na komputer).

Tłumaczy się to tym, że w czasie wysychania drewna o dużej wilgotności początkowej w komórkach i kapilarach drewna działają duże napięcia na powierzchni menisków wody. Pod ich działaniem powstają naprężenia powodujące plastyczne odkształcenie błon komórkowych, które zostają wciągnięte w światło komórek; zewnętrznym przejawem tych zjawisk jest kurczenie się drewna, zwłaszcza w kierunku stycznym. Zjawisko to określa się w suszarnictwie mianem zapaści (collapsis).

Z podanego wykresu wynika, że przy desorpcji kurczenie się drewna bukowego zaczyna się przy wilgotności około 50% oraz że poniżej 20% wilgotności krzywe kurczliwości przebiegają prostoliniowo (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Liczbową charakterystykę kurczliwości drewna podano w tabeli fizycznych i mechanicznych własności drewna na końcu książki.
Do pomiaru zjawisk kurczliwości służy skonstruowany przez Schwalbego i Endera samoczynnie pracujący aparat.

Pęcznienie próbki przenosi się za pośrednictwem układu dźwigniowego, powiększającego 50-krotnie lub 100-krotnie zmiany wymiarów próbki, na ramię piszące (uprawnienia budowlane). Ramię to styka się z bębnem wprawianym w ruch przez mechanizm zegarowy i wykonującym 1 obrót w ciągu 7 dni. Wykres wykonany na odpowiednio porubrykowanym papierze (krzywa kurczli- wości) stanowi podstawę analizy zjawiska. Uzupełnienie aparatury stanowi termometr i higrometr. Całość umieszczona jest na metalowej podstawie pod szczelnie dopasowaną, szklaną okrywą; stanowi ona małą komorę klimatyzacyjną, w której przy pomocy higrostatu można regulować względną wilgotność powietrza. Aparatura tego typu umożliwia badanie kurczliwości zależnie od czasu i od względnej wilgotności powietrza (program egzamin ustny).

Pękanie i paczenie się drewna

Zmianom wilgotności drewna towarzyszą zmiany jego wymiarów. Drewno o wilgotności przekraczającej punkt nasycenia włókien odparowuje najpierw wodę wolną nie zmniejszając swoich wymiarów. Kurczenie się i związane z nim pękanie i paczenie się drewna występuje przy oddawaniu wody imbibicyjnej, a więc w granicach wilgotności od punktu nasycenia włókien do stanu całkowicie suchego (w przybliżeniu od 30% do 0% wilgotności) (opinie o programie).

Spękanie drewna okrągłego i tarcicy jest głównie następstwem nierównomiernego wysychania i związanych z tym naprężeń wewnętrznych. Pęknięcia powstają przede wszystkim na czołach i na zewnętrznych powierzchniach kłód oraz na czołach i płaszczyznach tarcicy. W drewnie okrągłym występują pęknięcia obwodowe, biegnące wzdłuż promienia od obwodu ku rdzeniowi. Są one następstwem naprężeń rozciągających, które powstają w zewnętrznych warstwach drewna. Warstwy te wysychają i kurczą się anizotropowe, gdy wewnętrzne warstwy wykazują jeszcze dużą wilgotność i kurczą się wolniej lub w ogóle nie zaczęły się jeszcze kurczyć (segregator aktów prawnych). Następstwem tej niewspółmierności w kurczeniu się zewnętrznych i wewnętrznych warstw drewna są naprężenia rozciągające, prowadzące do rozerwania zewnętrznych warstw drewna. W podobny sposób powstają powierzchniowe spękania tarcicy.

Pęknięcia związane z wysychaniem drewna noszą nazwę pęknięć z przesychania lub pęknięć desorpcyjnych (promocja 3 w 1).
W czasie wysychania lub sztucznego suszenia tarcica ulega pękaniu i paczeniu nie tylko wskutek nierównomiernego wysychania, ale również wskutek niejednakowej kurczliwości w kierunku promieniowym i stycznym. Wielkość i rodzaj zachodzących odkształceń zależą od wymiarów sortymentów oraz od tego, z jakiej części kłody zostały one wyrobione. Odkształcenia drewna związane ze zmianami jego wilgotności stwarzają duże trudności w dziedzinie połączeń oraz stosowania wymiennych elementów drewnianych.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Odkształcenia plastyczne zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Odkształcenia plastyczne zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Odkształcenia plastyczne zdjęcie nr 8 Odkształcenia plastyczne zdjęcie nr 9 Odkształcenia plastyczne zdjęcie nr 10
Odkształcenia plastyczne zdjęcie nr 11
Odkształcenia plastyczne zdjęcie nr 12 Odkształcenia plastyczne zdjęcie nr 13 Odkształcenia plastyczne zdjęcie nr 14
Odkształcenia plastyczne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Odkształcenia plastyczne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Odkształcenia plastyczne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami