Blog
Krzywe przesiewu
W artykule znajdziesz:
Krzywe przesiewu
Pyły mineralne obejmują ziarna wymiarze poniżej 0,05 mm (części ilaste, mułkowe). Określane mogą być przez odsiewanie, jednak dokładniej i pewniej wyznacza się je metodą płukania (program uprawnienia budowlane na komputer). Krzywe przesiewu mogą być liniami łamanymi i pozbawionymi pewnych frakcji. Kruszywa pozbawione pewnych frakcji mają zastosowanie do betonów o dużych wytrzymałościach i zagęszczanych mechanicznie. Przyrząd do wydzielania pyłów z kruszywa składa się ze szklanego naczynia o pojemności 1000 cm1 do rysy górnej, łopatki oraz urządzenia pozwalającego pochylać naczynie o taki kąt, przy którym wyleje się z niego płyn do rysy dolnej. Rysy oddalone są od siebie o 35 mm. Pochylenie naczynia można regulować długością sznurka (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Próbkę badanego kruszywa w ilości ok. 500 G należy pobrać w stanie wilgotnym tak, aby pyły z niej nie odpadły. Po wysuszeniu próbki w temperaturze 105 ± 2°C do stałego ciężaru, waży się ją z dokładnością do 1 G w całości wsypuje do naczynia. Przy badaniu kruszywa grubego, które trudno byłoby skłócać w naczyniu szklanym, próbkę o ciężarze 500 G, wysuszoną jak wyżej, należy namoczyć w wodzie, wymyte w tej wodzie większe ziarna usunąć, wodę zaś z całą zawartością drobnego kruszywa i pyłu poddać badaniu w przyrządzie. Punkt pyłowo-piaskowy, piaskowy i żwirowy. Jedną z zasług Paszkowskiego było przeprowadzenie podziału kruszyw na wiążące i wypełniające. Rozróżnienie to przeprowadził Paszkowski na podstawie zjawiska lepkości wody, posługując się przyrządem (uprawnienia budowlane).
Przyrząd do badania więżliwości kruszywa składa się ze szklanej rury 1 zaopatrzonej na dole w gęste sito 2 i zamykający korek, przez który przechodzi rurka 3 z kranem 4. Po nasypaniu do rury określonej wagowo (na sucho) ilości danej frakcji piasku i nalaniu odpowiedniej ilości wody przy zamkniętym kranie, przez skłócenie zawartości rury i następnie przez potrząsanie jej w położeniu pionowym, otrzymuje się najściślejsze ułożenie się ziaren piasku całkowicie pogrążonego w wodzie. Wody powinno być tyle, aby po skłóceniu i utrzęsieniu poziom jej w znalazł się wyżej od poziomu piasku p. Następnie otwietra się kran 4, dzięki czemu woda przesączając się przez piasek wycieka i poziom jej opada(program egzamin ustny).
Ciężar objętościowy
Gdy poziom wody w zrówna się z poziomem piasku p, kran należy zamknąć (opinie o programie). W tym momencie w rurze znajduje się piasek, którego próżnie są całkowicie wypełnione wodą. Zważenie przyrządu (uprzednio starowanego) pozwala na stwierdzenie ciężaru wody wypełniającej próżnie. Mierząc wysokość słupka piasku h można obliczyć jego objętość; ponadto można określić procentową zawartość próżni w badanej frakcji najściślej ułożonej, ciężar objętościowy piasku i jego ciężar właściwy. Powtórne otworzenie kranu 4 pozwala na wypłynięcie z próżni wody w takiej ilości w jakiej pozwala na to lepkość. Po ustaniu wyciekania można ustalić przez zważenie przyrządu ciężar wody uwięzionej lepkością w próżniach międzyziarnkowych (segregator aktów prawnych). Paszkowski nazwał „więźliwością” stosunek wody uwięzionej przez daną frakcję kruszywa do próżni stosu okruchowego.
Z doświadczeń tych wynikają następujące wnioski:
d. frakcje pyłowo-piaskowe, tj. od fi do f4 wiążą całą lub prawie całą wodę, która wypełnia próżnie stosu okruchowego, na wskutek nadania betonowi cech lepkości decydują o stopniu urabialności mieszanki betonowej;
e. frakcje piaskowe f5 i f6 wykazują jeszcze dość znaczną więźliwość i powinny być uznane za frakcje wiążące;
f. frakcja f7 wykazuje wyraźnie więźliwość pośrednią i dlatego może być zakwalifikowana zarówno do piasków jak i do żwirów;
g. frakcja fg i wyższe wykazują więźliwość znikomą i powinny być zaliczone do ziaren niewiążących, a więc wypełniających (promocja 3 w 1).
Ujęcie to, oparte na fizycznym prawie kapilarności, nie tylko pozwala na ustalenie granicy między piaskiem a żwirem, ale podkreśla konieczność wyznaczenia punktu pyłowo-piaskowego jako granicy frakcji wiążących nieomal w 100% wodę w swych próżniach.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32