Blog

Szkło bezpieczne zdjęcie nr 2
17.09.2021

Krzywe

W artykule znajdziesz:

Krzywe

Szkło bezpieczne zdjęcie nr 3
Krzywe

Krzywe powinny być tak sporządzone, aby odcięte wykresu oznaczały każdorazowe położenie PD na pochylni, rzędne zaś wyrażały szukane wartości W czy r, występujące przy danym położeniu PD (program uprawnienia budowlane na komputer).
Krzywe te odznaczają się następującymi charakterystycznymi cechami: rzędna początkowa wartości r jest równa wartości c, czyli odległości wypadkowej ciężaru spustowego Cs od PD, rzędna zerowa zaś wypada w miejscu, w którym W przechodzi przez PD, czyli w miejscu obrotu kadłuba wokół swego dziobu. Dalej krzywa r przechodzi na drugą stronę osi odciętych, zdążając ku oc, którą osiąga w momencie zupełnego spłynięcia statku na wodę.

Krzywa wartości W ma rzędną początkową Cs, po czym powoli spada ku zeru, które osiąga, gdy statek zupełnie spłynie na wodę, czyli, gdy r = oo.
W punkcie odpowiadającym obrotowi kadłuba obie krzywe mają czasami pewną nieciągłość, pewien punkt załomu, który jest wynikiem obrotu. Krzywe te pozwalają na wyznaczenie w krótkiej drodze wszystkich elementów potrzebnych do obliczenia nacisków na pochylnię w każdym położeniu kadłuba. Można się przy tym posłużyć następującą metodą wy- kreślną, opracowaną przez autora (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wykreśla się układ współrzędnych o początku w punkcie A (według definicji podanej w opisie fazy I). Na osi odciętych należy nanieść charakterystyczne punkty pochylni, a mianowicie punkt PZ - w odległości ls od A oraz punkt PP - w odległości (l3+d) od A. Jeżeli długość d należy dopiero wyznaczyć, to można tego dokonać w sposób opisany dalej. Przez d oznacza się długość podwodnej części pochylni (uprawnienia budowlane).
Te same odległości odrzucamy na oś rzędnych, wyznaczając przez to punkty (P’Z’) i (P’P’), po czym wrysowujemy krzywą r oraz w innej, dowolnej skali sił krzywą W.
Łączymy punkt (P’P’) z punktem (PP), zaś z punktu (P’Z’) prowadzimy poziomą aż do przecięcia się w punkcie D’ z prostą. Rzędne linii łamanej oznaczają każdorazową długość l powierzchni styku płóz z torem (program egzamin ustny).

Płozy dziobowe

Nietrudno wyznaczyć dla nich wymiary rdzenia zajmującego środkową trzecią część tych długości. Rzędne linii kreska-kropka oznaczają odległość środka tej powierzchni od PD, rzędne zaś linii przerywanych - odległość punktów rdzennych powierzchni styku od PD. Przewijająca się wśród tych linii krzywa wartości r obrazuje każdorazowe położenie siły wypadkowej W względem środka powierzchni styku i jej punktów rdzennych (opinie o programie).
Charakterystyczny jest punkt 1, w którym W trafia w punkt rdzenny. Punkt ten odpowiada przejściu pomiędzy fazą IV i V, czyli rozpoczęciu odrywania się płóz. Punkt 2, będący punktem zerowym krzywej r, oddaje moment obrotu kadłuba wokół PD, czyli przejście z fazy V do VI (segregator aktów prawnych).

Chcąc wyznaczyć długość powierzchni płóz, która współpracuje w fazie V w przenoszeniu siły W na tory, należy połączyć punkt 1′ z punktem 2 (w przybliżeniu linią prostą, a ściślej linią o rzędnych trzy razy większych od rzędnej krzywej r).
Gdy w saniach istnieją oddzielne płozy dziobowe, długość ta nie spada jednak do zera, lecz do długości tych płóz Ij. Jedynie, gdy z powodu krótkości pochylni w fazie VI następuje zeskok, wykres ten na ostatnim odcinku o długości równej ld maleje stopniowo do zera.

Nietrudno na wykresie wyznaczyć również granice pomiędzy poszczególnymi fazami, co uwidoczniono poniżej osi odciętych (promocja 3 w 1).
Zależnie od kształtu kadłuba i stosunku ls : d mogą zajść pewne odchylenia od wypadku przedstawionego. Mianowicie przy kadłubach krótkich może się zdarzyć, że w fazie III wypadkowa w ogóle nie przejdzie na drugą stronę linii środkowej powierzchni płóz. Wtedy faza III zlewa się niejako z fazą IV, a próg pochylni nie jest w niej nadmiernie obciążony.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Szkło bezpieczne zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Szkło bezpieczne zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Szkło bezpieczne zdjęcie nr 8 Szkło bezpieczne zdjęcie nr 9 Szkło bezpieczne zdjęcie nr 10
Szkło bezpieczne zdjęcie nr 11
Szkło bezpieczne zdjęcie nr 12 Szkło bezpieczne zdjęcie nr 13 Szkło bezpieczne zdjęcie nr 14
Szkło bezpieczne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Szkło bezpieczne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Szkło bezpieczne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami