Blog

Zniszczenie podciągu zdjęcie nr 2
31.05.2021

Krzywizna

W artykule znajdziesz:

Krzywizna

Zniszczenie podciągu zdjęcie nr 3
Krzywizna

Powodem występowania krzywizny może być również żerowanie niektórych owadów, z których typową jest zwójka sosnóweczka (Evetria buoliana Schiff.). Larwa jej wygryza w szczytowym pędzie młodych sosen chodnik przebiegający przez rdzeń, wskutek czego pęd obumiera, a jego rolę obejmuje jeden z pędów bocznych najwyższego okółka; w miejscu tego uszkodzenia powstaje charakterystyczna, fajkowata krzywizna (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wpływ krzywizny na jakość drewna jest tym większy, im większa jest jej strzałka i im mniejsza jest odległość krzywych odcinków pnia.

Krzywiznę o jednej tylko strzałce nazywa się jednostronną, jeżeli zaś w jednym sortymencie występuje dwa lub więcej odcinków krzywych, których strzałki leżą w jednej płaszczyźnie, to krzywiznę taką nazywamy dwustronną. Krzywizna wielostronna, czyli wichrowatość, występuje wówczas, gdy krzywizna posiada dwie lub więcej strzałek, leżących w różnych płaszczyznach (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Najbardziej ujemny wpływ na jakość drewna wywiera krzywizna wielostronna, najmniej zaś szkodliwa jest krzywizna jednostronna.
Rozwidlenie polega na wykształceniu się dwu lub nawet kilku odgałęzień z jednego pnia.

Ugałęzienie każdej z odnóg zbiega się w górze tworząc wspólną, zwykle niekształtną koronę (uprawnienia budowlane).
Podobnie jak w wypadku krzywizny powodem powstawania tej wady mogą być uszkodzenia zewnętrzne; Knuchel twierdzi, że najczęściej przyczyną rozwidlenia jest zbyt luźne zwarcie drzewostanu. Rzadziej zdarza się wypadek zrośnięcia dwu drzew, których pnie tworzą całość do pewnej wysokości, a następnie dopiero rozdzielają się na poszczególne odnogi. U drzew z pączkami ułożonymi okółkowo lub przeciwległe rozwidlenie może powstać wskutek uszkodzenia pędu szczytowego przez mróz; wypadki takie obserwuje się często u jesionów (program egzamin ustny).

Rozwidlenie powoduje skrócenie użytkowej części pnia, ponadto zaś zawsze odnogi wyrastające ze wspólnego pnia mają mniejsze wymiary średnicy, a w miejscu rozwidlenia powstają zakory i szczeliny, w które łatwo wnika woda atmosferyczna, powodując w ten sposób powstawanie dogodnych warunków do rozwoju grzybów pasożytniczych, wywołujących zgniliznę drewna. Podczas ścinki drzewa rozwidlone często zawisają na innych lub chwytają drzewa upadające, co stwarza dodatkowe trudności w pracy i powiększa niebezpieczeństwo nieszczęśliwych wypadków (opinie o programie).

Spłaszczenie

Wadami związanymi z rozwidleniem mogą być wielordzenność, zakory i pasierby (patrz rozdz. Wady anatomicznej budowy drewna).
Spłaszczenie jest to nieprawidłowy kształt przekroju poprzecznego drewna okrągłego; przekrój ma najczęściej kształt zbliżony do eliptycznego.
Spłaszczenie występuje u wszystkich gatunków drzew. Wskutek spłaszczenia zwiększa się ilość odpadów powstających przy obróbce drewna
(zwłaszcza przy łuszczeniu).

Wadzie tej towarzyszy często mimośrodkowość rdzenia, a u gatunków iglastych - twardzica oraz zmienna szerokość słojów; powoduje to skłonność tarcicy do paczenia się wskutek różnej kurczliwości drewna szerokosłoistego i wąskosłoistego (patrz rozdz. Wady anatomicznej budowy drewna) (segregator aktów prawnych).
Fałdy korzeniowe
Fałdy korzeniowe są to podłużne wypukłości na odziomkowej części drewna okrągłego, ciągnące się od korzeni i zanikające ku górze. Wskutek występowania fałd przekrój poprzeczny pnia ma kształt falisty.

Fałdy korzeniowewystępują u wszystkich gatunków drzew Obecność ich powoduje zwiększenie ilości odpadów i dodatkowe nakłady pracy na wstępną obróbkę drewna, a przy ścince przedłuża czas jej trwania. W czasie obróbki tartacznej fałdy powodują skośne przecięcie włókien, zwane pozornym skrętem włókien.

Obrzęki są to miejscowe zgrubienia i zniekształcenia pnia lub konarów. Powierzchnia takiego zgrubienia, które przeważnie ma kształt zbliżony do kulistego, może być prawie zupełnie gładka lub też kora jest zniekształcona i dość głęboko, nieregularnie spękana (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Zniszczenie podciągu zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Zniszczenie podciągu zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Zniszczenie podciągu zdjęcie nr 8 Zniszczenie podciągu zdjęcie nr 9 Zniszczenie podciągu zdjęcie nr 10
Zniszczenie podciągu zdjęcie nr 11
Zniszczenie podciągu zdjęcie nr 12 Zniszczenie podciągu zdjęcie nr 13 Zniszczenie podciągu zdjęcie nr 14
Zniszczenie podciągu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zniszczenie podciągu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zniszczenie podciągu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami