Blog

02.03.2020

Krzyżulce narożnych pól ścian

W artykule znajdziesz:

Krzyżulce narożnych pól ścian

Krzyżulce narożnych pól ścian

W szczególnych przypadkach statycznie uzasadnionych krzyżulce narożnych pól ścian szkieletu mogą być zastąpione przez pełny mur bez otworów o grubości co najmniej 1 cegły na zaprawie cementowej. Mur musi wtedy ściśle przylegać do słupów, aby współpraca była zapewniona (program uprawnienia budowlane na komputer). Stateczność można zapewnić różnymi sposobami, z których wyróżniają się następujące:
Typ I. Budynek jest zespołem sztywno połączonych, słupów i belek, które tworzą ramownice wieloprzęsłowe i wielopiętrowe w obydwóch kierunkach.
Jest to typ konstrukcji charakterystyczny dla, żelbetu, chociaż stosowany jest również i przy stali (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Typ II. Połączenia słupów z belkami nie stanowią sztywnych ramowych węzłów, słupy traktowane są jako obciążone tylko siłami pionowymi.

Obciążenia poziome ze ścian jednego kierunku przenoszone są za pośrednictwem stropów, jako sztywnych ustrojów poziomych, na usztywnione ściany, drugiego kierunku. Takie usztywnione ściany mogą być zrobione co kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt metrów, a wykonywa się je albo jako ramownice wieloprzęsłowe i wielopiętrowe, albo zostają zaopatrzone w pochyłe krzyżulce, które łącznie z belkami i słupami tworzą pionowe kratownice. Kratownice lub ramownice usztywniające w dużych budynkach szkieletowych mogą mieć nieraz skomplikowaną postać (uprawnienia budowlane). Ten typ usztywnień odnosi się głównie do konstrukcji stalowych, czasem do drewnianych.

W wysokich budynkach wieżowych zamiast usztywnień kratowych między sąsiednimi słupami stalowymi mogą być stosowane usztywnienia w postaci pionowych blach przy- spawanych do tych słupów. Poszczególne pola ścian oraz pola stropów składają się z prefabrykowanych płyt konstruikcyjnych, które łączone są ze sobą na obwodzie w sposób odpowiednio mocny, tworząc w budynku skrzynię konstrukcyjną ze sztywnymi przegrodami pionowymi i poziomymi. Jeżeli przegrody pionowe poprzeczne są w zbyt dużych odległościach, aby stanowiły wystarczające usztywnienie ścian podłużnych, można zastosować w miejscach pośrednich usztywniające ramownice.
Wymiary płyt ograniczane są zwykle ich ciężarem zależnym od nośności żurawi montażowych (program egzamin ustny).

Wymiary płyt żelbetowych

W ZSRR przyjęto dla jednej z nowoczesnych konstrukcji maksymalny ciężar płyt 2,5 t ). W tym założeniu wymiary płyt żelbetowych dla ścian zewnętrznych (3,6 X 3,2 X 0,2 m) i wewnętrznych (5,6 X 3,05 X X 0,12 m) odpowiadają jednej izbie budynku, strop zaś jednej izby utworzony jest z 2 płyt (2,8 X 3,6 X 0,15 m) układanych obok siebie. Przy zastosowaniu żurawi o większej nośności izba może być przykryta jednolitą płytą stropową (opinie o programie).

Płyty składają się ze szkieletu żelbetowego, wypełnienia z lekkiego betonu (lub innego podobnego materiału) i z pokrycia zewnętrznego jedno lub dwustronnego (licówka, beton dekoracyjny, tynk). Wypełnienie z lekkiego betonu w płycie stropowej współpracuje z żebrami żelbetowymi przy przenoszeniu naprężeń ściskających i odgrywa rolę izolacji dźwiękowej. Wypełnienie z lekkiego betonu w płycie ściany zewnętrznej spełnia rolę izolacji cieplnej.

Produkcja płyt polega na tym, że w specjalnej matrycy z obrzeżami mającej wygładzone powierzchnie, układa się bloki z lekkiego betonu, pozostawiając między nimi oraz między blokami i obrzeżami odstępy równe szerokości żeber szkieletu. Następnie wstawia się uprzednio powiązane lub zespawane uzbrojenie i zapełnia się odstępy betonem konstrukcyjnym (segregator aktów prawnych).
Płyty z pokryciem licówkami ceramicznymi wykonywa się w ten sposób, że licówki mające kołnierze (podobne jak rompy w kaflach) układa się na dno matrycy, wewnątrz kołnierzy nanosi się lekki beton, a następnie w odstępy między kołnierzami wstawia się zbrojenie i nanosi beton konstrukcyjny. Należytą przyczepność między licówkami i betonem osiąga się przez naparzanie. Zamiast licówek ceramicznych można podczas produkcji płyt zastosować pokrycie ich betonem dekoracyjnym z gładkim lub wzorzystym wykończeniem powierzchni, według wymagań architektonicznych (promocja 3 w 1).

Złącza płyt wykonuje się w następujący sposób. Płyty ścian poprzecznych przystawia się do płyt ścian zewnętrznych z niewielkim odstępem, w którym mieszczą się wypuszczone z płyt stalowe wąsy. Wąsy zespawa się, a odstępy betonuje. Inne płyty łączy się w analogiczny sposób.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami