Blog
Kształt fundamentów
W artykule znajdziesz:
Kształt fundamentów
Przy wyprowadzaniu wzoru przyjęto, że wykres naprężeń w strefie rozciąganej bezpośrednio przed ukazaniem się rys ma postać prostokąta, w strefie zaś ściskanej - postać trójkąta (program uprawnienia budowlane na komputer). Odkształcenie skrajne betonu w strefie rozciąganej przyjęto jako równe 1,5 • 10.
Przy sprawdzaniu zbrojenia pali za pomocą wzoru wystarczy stosowanie współczynnika bezpieczeństwa, wynoszącego 1,2-M,3, zależnie od charakteru obciążenia i warunków pracy pala. Należy jednak zaznaczyć, że przy podnoszeniu pala z podwieszeniem w jednym punkcie rzadko da się uniknąć jego zarysowań, jeżeli nie chce się go nadmiernie zbroić. Z tych więc względów wskazane jest na budowach w ogóle zaniechanie podnoszenia pali według schematów 2 i 3 i przejście na schematy 4 i 5. Kształt fundamentów wspierających się na palach jest podobny do kształtu fundamentów płytkich (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Są to ławy, stopy, ruszty, płyty lub bloki. Przy ławach stosuje się w zasadzie przynajmniej dwa rzędy pali, równoległe do siebie. Pale w rzędach rozstawione są albo naprzeciw siebie, czyli w wierzchołkach kwadratów lub prostokątów, albo mijankowo, czyli w wierzchołkach trójkątów, najczęściej równobocznych. Pojedyncze rzędy pali pod ławami stosuje się wyjątkowo: albo w przypadku podrzędnych zupełnie budowli, albo też przy użyciu pali o bardzo dużej nośności (np. pali Franki) (uprawnienia budowlane).
Pod stopami pojedynczych słupów stosuje się z reguły co najmniej trzy pale, częściej zaś cztery i więcej, zależnie od wielkości sil przenoszonych przez słup oraz od udźwigu zaprojektowanych pali. Pale takie rozstawia się zwykle symetrycznie wokół osi słupa, a ściśle wokół osi obciążenia podstawy fundamentu. Stosowanie dwu lub jednego pala pod stopą jest również wyjątkowe i bywa praktykowane w przypadkach podobnych do tych, przy których stosuje się pod ławami pojedynczy rząd pali. Pod rusztami układ pali jest taki sam jak pod ławami, pod płytą zaś układ pali jest zwykle raczej równomierny (program egzamin ustny).
Podstawa fundamentów
Pale mogą być rozstawione w wierzchołkach kwadratów, prostokątów lub trójkątów, najczęściej równobocznych i najczęściej symetrycznie wokół osi obciążenia podstawy fundamentu. Ten sam układ stosowany jest przy blokach fundamentowych, które można uważać bądź za grube płyty, bądź też za krótkie ławy, zależnie od wzajemnego stosunku wymiarów boków podstawy fundamentu. Powyższe zasady odnoszą się do fundamentów obciążonych osiowo i wyłącznie tylko siłami pionowymi (opinie o programie).
Przy fundamentach obciążonych siłami pionowymi, lecz mimośrodowo, dostosowuje się układ pali do położenia wypadkowej lub też dopuszcza się niejednakowe obciążenie poszczególnych rzędów pali. Jeżeli np. ława obciążona jest mimośrodowo, przy czym rozkład naprężeń u jej podstawy przedstawia się w postaci trapezu ABCD, to układ pali można zaprojektować dwojako: albo zakładając jednakowe obciążenie wszystkich rzędów pali, a nierówne odstępy między rzędami, albo odwrotnie, zakładając równe odstępy rzędów pali, a niejednakowe ich obciążenie, które jednakże zawsze w przeliczeniu na pale pojedyncze powinno być mniejsze od ich udźwigu. Układ drugi jest mniej korzystny od pierwszego, ponieważ albo z góry liczymy się z niewyzyskaniem pali, na które przypada mniejsze obciążenie, albo z różnym rozstawem pali w poszczególnych rzędach, co znów nie jest korzystne z uwagi na wykonawstwo. Inaczej przedstawia się sprawa, gdy na fundament działają siły ukośne (segregator aktów prawnych).
Należy wówczas liczyć się z dwiema możliwościami: albo składowa pozioma wypadkowej działającej na podstawę fundamentu jest mała i może być przeniesiona przez pale pionowe z wyzyskaniem ich nośności bocznej, albo składowa pozioma jest tak duża, że pale pionowe same nie zdołają jej przenieść i wtedy należy przewidzieć pewną liczbę odpowiednio rozmieszczonych pali ukośnych, w razie potrzeby zestawionych w kozły; można również zastosować odpowiednie zakotwienia fundamentu na siły poziome.
Tego rodzaju rozwiązania stosuje się najczęściej przy fundamentach budowli oporowych, takich jak np. niektóre nabrzeża portowe (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32