Blog

Zwiększenie szans na pozytywny wynik egzaminu zdjęcie nr 2
29.11.2022

Kształt obrzeży pionowych prefabrykatów

W artykule znajdziesz:

Zwiększenie szans na pozytywny wynik egzaminu zdjęcie nr 3
Kształt obrzeży pionowych prefabrykatów

Kształt obrzeży pionowych prefabrykatów ścian piwnic musi umożliwiać wykonanie złączy. Zbrojenie elementów ścian wewnętrznych piwnic, jak i zbrojenie konstrukcyjne elementów ścian zewnętrznych kształtuje się podobnie jak w elementach ścian wyższych kondygnacji. Prefabrykaty ścian zewnętrznych mogą wymagać stosowania dodatkowego zbrojenia na siły od parcia gruntu. Sposób rozmieszczenia tego zbrojenia zależy od szerokości prefabrykatu (program uprawnienia budowlane na komputer).

W prefabrykatach o szerokości równej rozstawowi ścian poprzecznych, umożliwiających realizację zabezpieczenia na przesuw wzdłuż trzech krawędzi, można stosować, obok zbrojenia pionowego, dodatkowo zbrojenie poziome Foh. Ten sposób zbrojenia pozwala na swobodne kształtowanie otworów okiennych. Zbrojenie pionowe realizuje się najczęściej w postaci drabinek. Natomiast zbrojenie poziome najłatwiej zrealizować przez dowiązanie do drabinek siatki (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W ścianach wewnętrznych złącza pionowe oraz złącza poziome projektuje się identycznie jak w kondygnacjach nadziemnych. Przejścia w ścianach wewnętrznych z prefabrykatów bez otworów wykonuje się przez rozsunięcie prefabrykatów na odpowiednią odległość. Przejścia wykonywane w ścianach nośnych wymagają zaprojektowania podparcia dla płyt stropowych. Przy szerokości przejścia 0,9m podparcie to można wykonać z profili stalowych (uprawnienia budowlane).

Długość oparcia belki nadprożowej na prefabrykacie ściennym nie powinna być mniejsza od 20 d, gdzie d stanowi średnicę prętów zbrojenia nadproża. Najczęściej stosowane złącza pionowe ścian zewnętrznych z wewnętrznymi oraz szczytowymi. Inne spotykane czasem rozwiązanie złączy. Przy prefabrykatach ścian zewnętrznych o szerokości równej rozstawowi ścian poprzecznych wykonanie takich złączy nie wymaga stosowania deskowania. Rodzaje połączeń ścian zewnętrznych ze stropem. Połączenie to stanowić możne wieniec żelbetowy lub oparcie stropu przez warstwę zaprawy. W tym drugim przypadku zbrojenie wieńca musi być usytuowane w ścianie (program egzamin ustny).

Zbrojenie wieńca górnego

Najczęściej ściany piwnic projektuje się jako oparte na ławach monolitycznych. W przypadkach wymagających obniżenia poziomu posadowienia w stosunku do założonego poziomu parteru projektuje się dodatkowo odpowiednio wysokie ściany fundamentowe. W budynkach średnio wysokich i wysokich wykonuje się często ściany fundamentowe w celu wykonania przejść dla poziomych przewodów kanalizacyjnych biegnących pod posadzką piwnic. W przypadku ław prefabrykowanych, których stosowanie dopuszcza norma BN-78/8812-01 dla budynków 5-kondygnacyjnych, oparciem dla ścian jest wieniec nad fundamentem. Wysokość tego wieńca nie powinna być mniejsza od 15 cm (opinie o programie).

Zbrojenie wieńca górnego może być w zależności od konstrukcji złącza poziomego stropu ze ścianą umieszczone w wieńcu stropowym lub ukryte w prefabrykatach ściennych, a w szczególnym przypadku również w wieńcu podstropowym. Jeżeli szerokość kontaktu wieńca stropowego ze ścianą jest mniejsza od 10 cm, należy stosować zbrojenie zespalające wieniec ze ścianą. Powierzchnia przekroju tego zbrojenia powinna być nie mniejsza niż 1,5 cm2/m (segregator aktów prawnych).

Zbrojenie wieńca dolnego umieszczane w ławie (przy ławach prefabrykowanych w wieńcu nad fundamentem) projektuje się z reguły w postaci czterech prętów objętych strzemionami. Zgodnie z normą BN-78/8812-01 przekrój zbrojenia wieńca górnego powinien być nie mniejszy niż 2,3 cm2 przy zastosowaniu stali klasy A-III i odległości pomiędzy wieńcami górnym i dolnym wynoszącej 2,5 m. Przy niższej klasie stali, jak i przy mniejszej odległości przekrój ten powinien być odpowiednio zwiększony. Powierzchnia przekroju zbrojenia dolnego wieńca powinna natomiast wynosić 4,5 cm2, niezależnie od klasy stali (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Zwiększenie szans na pozytywny wynik egzaminu zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Zwiększenie szans na pozytywny wynik egzaminu zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Zwiększenie szans na pozytywny wynik egzaminu zdjęcie nr 8 Zwiększenie szans na pozytywny wynik egzaminu zdjęcie nr 9 Zwiększenie szans na pozytywny wynik egzaminu zdjęcie nr 10
Zwiększenie szans na pozytywny wynik egzaminu zdjęcie nr 11
Zwiększenie szans na pozytywny wynik egzaminu zdjęcie nr 12 Zwiększenie szans na pozytywny wynik egzaminu zdjęcie nr 13 Zwiększenie szans na pozytywny wynik egzaminu zdjęcie nr 14
Zwiększenie szans na pozytywny wynik egzaminu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zwiększenie szans na pozytywny wynik egzaminu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zwiększenie szans na pozytywny wynik egzaminu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami