Blog

Granica ziarna cementu zdjęcie nr 2
05.03.2021

Kształt przekroju poprzecznego

W artykule znajdziesz:

Kształt przekroju poprzecznego

Granica ziarna cementu zdjęcie nr 3
Kształt przekroju poprzecznego

Zalecenia dotyczące wyboru kształtu przekroju poprzecznego tunelu w zależności od rodzaju gruntu. Ponieważ przy niektórych metodach wykonawstwa jednocześnie z wyborem metody określany jest również kształt przekroju, nie można pominąć opisanej zależności (program uprawnienia budowlane na komputer). W szczególności przy wyborze jako podstawowego sposobu budowy metody tarczowej z tubingów prefabrykowanych, gdzie przekrój poprzeczny tunelu jest kołowy, należy mieć na względzie, że jest ona bardziej ekonomiczna w gruntach spoistych plastycznych lub twardoplastycznych niż w gruntach piaszczystych.

Przy wykonywaniu budowli podziemnych o niewielkim zagłębieniu najbardziej odpowiedni jest przekrój prostokątny. Przy tego rodzaju budowlach zasadniczy kierunek działania obciążenia jest pionowy, parcie boczne zaś ma swą najmniejszą wartość (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przy prostokątnym kształcie wykopu najbardziej ekonomicznym kształtem obudowy jest również obudowa o kształcie prostokąta. W konstrukcjach podziemnych nie należy stosować przegubów. Stal w przegubach, jeśli mają one pracować zgodnie ze schematem statycznym, musi być otulona betonem w ten sposób, aby woda gruntowa nie mogła przenikać aż do prętów zbrojenia i powodować ich korozji. Nawet najstaranniejsze bowiem wykonanie izolacji nie może zapewnić absolutnej szczelności, szczególnie przy nieznacznej grubości konstrukcji w miejscu przegubu (uprawnienia budowlane).

Ilości rodzaj zbrojenia obudowy w budowlach podziemnych. Od wyboru metody wykonawstwa robót zależy też wybór rodzaju zbrojenia przekroju obudowy. Przy budowlach wykonanych nie na całym przekroju poprzecznym jednocześnie, a fragmentami, należy unikać stosowania żelbetu, gdyż rzadko kiedy da się uniknąć konieczności odginania prętów stalowych w pobliżu miejsc przerw roboczych. Na przykład przy wznoszeniu pod ziemią obudowy komory metodą belgijską składa się ona ze sklepienia górnego (kalotowego), ścian bocznych i sklepienia dolnego (spągowego). Roboty prowadzone są fragmentami, pod osłoną obudowy czasowej (program egzamin ustny). Przy wspomnianej metodzie najpierw wykonuje się sklepienia oparte na gruncie, które zaczynają pracować, zanim zostaną wykonane ściany tunelu.

Przerwa robocza

Przerwa robocza, która wypada w miejscu oparcia sklepienia, nie zezwala na zastosowanie tu zbrojenia w przekroju, a zmusza do wykonywania sklepienia z betonu nie- zbrojonego. Czasami zmuszeni jesteśmy do stosowania przerw zbrojenia w miejscach niezbyt właściwych dla schematu statycznego budowli i często należy dostosowywać schematy konstrukcyjne do warunków wynikających z wykonawstwa robót. Rodzaje betonu stosowanego w budowlach podziemnych (opinie o programie).

Trudne warunki pracy budowli podziemnych betonowych otoczonych gruntem o różnych właściwościach chemicznych, często z zawartością czynników agresywnych dla betonu, i zwykle zanurzonych w wodzie gruntowej wymagają, aby ściany budowli miały wystarczającą grubość, gdyż wtedy są odporniejsze na działanie czynników korodujących. Trudności związane z izolowaniem ścian zewnętrznych powodują, że nawet przy obecności takiej izolacji podstawowym czynnikiem ich szczelności jest wystarczająca grubość obudowy (segregator aktów prawnych).

Znane powszechnie zjawisko samouszczelniania się betonu na skutek wydzielania się z roztworu pewnych związków wapnia lub żelaza itp. i przechodzenia z postaci rozpuszczalnych w związki nierozpuszczalne zachodzi też tylko wtedy, gdy ściana budowli ma dostateczną grubość. Z powyższych względów nie należy projektować ścian budowli podziemnych zanurzonych w wodzie gruntowej o grubości mniejszej niż 25 lub nawet 30 cm, przy tej grubości bowiem zaczyna działać samouszczelnienie się betonu.

Ponadto konstrukcja obudowy o większej grubości zezwala na zmniejszenie w niej ilości stali zbrojeniowej, co - jak już zostało wyżej podane - jest ze wszech miar korzystne. Przy projektowaniu składu betonu zaleca się zwrócenie szczególnej uwagi na jego szczelność. Przy podanych wyżej minimalnych grubościach elementów konstrukcji rzadko kiedy zachodzi potrzeba stosowania marek betonu większych od 170 (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Granica ziarna cementu zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Granica ziarna cementu zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Granica ziarna cementu zdjęcie nr 8 Granica ziarna cementu zdjęcie nr 9 Granica ziarna cementu zdjęcie nr 10
Granica ziarna cementu zdjęcie nr 11
Granica ziarna cementu zdjęcie nr 12 Granica ziarna cementu zdjęcie nr 13 Granica ziarna cementu zdjęcie nr 14
Granica ziarna cementu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Granica ziarna cementu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Granica ziarna cementu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami