Blog
Powłoka dwukrzywiznowa wzmocniona
W artykule znajdziesz:
Powłoka dwukrzywiznowa wzmocniona
Powłoka dwukrzywiznowa wzmocniona żebrami stanowi przekrycie hali, w której mieści się magazyn f-my Parke, Dawis i S-ka w Monto Park w USA. Słupy są rozstawione na siatce 12,20X12,20 m. Słupy, żebra, przekrycie i ściany zewnętrzne zostały wykonane z prefabrykatów, zaś fundamenty i posadzka są monolityczne (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zaletą hal o przekryciach powierzchniowych są dobre wskaźniki techniczno-ekonomiczne i ciekawe efekty architektoniczne.
Wadami tych hal, jak wspomniano na wstępie, jest skomplikowane projektowanie, trudności w podziale przekrycia na prefabrykaty i złożony montaż.
Hale są dotąd często wykonywane jako monolityczne, ale nawet w tym przypadku wykonawstwo nie jest łatwe ze względu na deskowanie przekrycia - szczególnie przy powłokach dwukrzywiznowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przestrzenne konstrukcje szkieletów hal są stosowane przeważnie w przypadkach konieczności zainstalowania suwnic wzdłuż i w poprzek hali. Uwzględnienie w obliczeniach przestrzennej pracy konstrukcji prowadzi do pewnych oszczędności materiałowych.
Pierwszą w Polsce typową halę o przestrzennej konstrukcji szkieletu opracował „Prozamet” w Gliwicach. Konstrukcję hali przystosowano do przejęcia obciążeń suwnicami, mogącymi pracować w dwóch prostopadłych do siebie kierunkach. Belki podsuwnicowe ułożone w dwóch kierunkach wiążą słupy w przestrzenny układ nośny. Słupy są rozstawione na siatce 18X18 m (uprawnienia budowlane).
Transport wewnętrzny zaprojektowano z suwnic podwieszonych i półbra- mowych o udźwigu 5 i 10 T. Suwnice podwieszone obejmują swoim zasięgiem wszystkie nawy na całej długości hali. Pracujące poprzecznie w stosunku do suwnic podwieszonych, suwnice półbramowe obejmują zasięgiem nawy poprzeczne. Halę przykryto świetlikami latarniowymi o kwadratowym rzucie i konstrukcji przestrzennej. Spoczywają one na specjalnych wspornikach slupów (program egzamin ustny).
Elementy nośne
Zasadniczymi elementami nośnymi konstrukcji są:
- trójprzegubowe krzyżujące się ramki świetlika,
- zamknięta rama pozioma niosąca konstrukcję świetlika,
- rozpory przekazujące ciężar świetlika na słupy,
- belki nośne suwnic i dachu,
- słupy ze specjalnymi głowicami,
- płyty dachowe i świetlikowe (opinie o programie).
Połączenie ramek świetlika z ramą poziomą oraz ramy z rozporami jest przegubowe. Podparcie rozpór na głowicach słupów ukształtowane jest jako swobodne nieprzesuwne. Belki nośne dachu i suwnic są jednoprzęsłowe, swobodnie podparte na głowicach slupów. Słupy czterogałęziowe zostały zamocowane w fundamentach typu kielichowego. Przekrój słupów wynosi 80X80 cm, przy czym przekrój jednej gałęzi 25X25 cm (segregator aktów prawnych). Wolną przestrzeń między gałęziami wykorzystano na przeprowadzenie rur spustowych i odwadniających połać dachową. Końce belek nośnych suwnic i dachu zaprojektowano w ten sposób, że w zestawieniu z głowicami dają w kierunku podłużnym i poprzecznym jednopoziomowe skrzyżowania pasów dolnych. Umożliwia to montaż jezdnych szyn suwnicowych w obu kierunkach hali.
Hala ta została stypizowana i powtórzona kilkakrotnie. Nastręcza ona poważne trudności realizacyjne z uwagi na duży ciężar i złożoną konstrukcję przekrycia oraz pracochłonny montaż słupów.
Przykład hali o konstrukcji przestrzennej może też stanowić hala produkcyjna wzniesiona w fabryce tworzyw sztucznych w Shiga w Japonii. Konstrukcja składa się w większości z prefabrykatów żelbetowych. Słupy zbieżne ku górze o przekroju 1,20X1,20 m, rozstawione co 16,50X16,50 m są połączone monolitycznie ze stopami. W poziomie rampy na ruszcie żelbetowym ułożona jest posadzka hali (promocja 3 w 1). Na głowicach słupów o wymiarach 3X3 m spoczywają podciągi, składające się z dwóch dwuteowych belek z betonu sprężonego.
Na podciągach leżą żelbetowe płyty żebrowe przekrycia. Pozostałe obszary o wymiarach 10X10 m przekrywają kopulaste powłoki żelbetowe grubości 8 cm. W kopulach są otwory oświetlające i wentylacyjne. Ściany zewnętrzne wykonano z płyt żelbetowych i płyt z tworzyw sztucznych z pozostawieniem pustki powietrznej.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32