Blog
Kształtki żeliwne
W artykule znajdziesz:
Do zatrzymywania większych zanieczyszczeń, płynących z wodą opadową z dachu (np. liście), służy osadnik deszczowy z rusztem. Średnica nominalna takiego osadnika równa jest 150 mm, masa jednego osadnika wynosi ok. 17,5 kg, długość użytkowa L = 428 mm (program uprawnienia budowlane na komputer).
Kształtki żeliwne produkowane są według PN-59/H-74005 do 74018. Najczęściej używane kształtki, natomiast najważniejsze ich wymiary. Dołączniki typu „a” stosowane są do łączenia przewodu wykonanego z rur żeliwnych z przewodem wykonanym z rur kamionkowych, natomiast dołączniki typu „b” stosowane są do łączenia przewodu kamionkowego z żeliwnym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Rury azbestowo-cementowe kanalizacyjne kielichowe (PN-67/B- -14753) produkowane są z jednorodnej mieszaniny włókien azbestu, cementu portlandzkiego i wody. Zależnie od technologii wytwarzania rozróżnia się dwa typy rur:
- AC - KM - rury monolityczne,
- AC - KK - rury z doklejanymi kielichami (uprawnienia budowlane).
Do łączenia kielicha powinien być użyty klej wg PN-63/C-89302 odporny na działanie wód i ścieków o pH nie niższym niż 5 i nie wyższym niż 9. Powierzchnie rur powinny być gładkie.
W zależności od zastosowania rury mogą być pokryte powłoką bitumiczną (PN-64/H-74234) lub innym odpowiednim tworzywem w celu zwiększenia ich odporności na agresywne działanie ścieków i gruntu. Powłoka nie powinna łuszczyć się i odpryskiwać podczas transportu i montażu (program egzamin ustny). Temperatura ścieków przy stosowaniu rur powleczonych bitumem nie powinna przekraczać 50°C. Powłoki ochronne powinny mieć atest jednostki naukowo-badawczej dopuszczający je do stosowania i określający granicę temperatur stosowania.
Rury należy składować warstwami w stosach nie wyższych niż 2 m. Rury w każdej warstwie należy ułożyć tak, aby kielich każdej rury przylegał do bosego końca rury sąsiedniej. Rury kanalizacyjne azbestowo-cementowe, a ich główne wymiary (opinie o programie).
Kształtki azbestowo-cementowe kanalizacyjne produkowane są według PN-68/B-14752. W zależności od przeznaczenia rozróżnia się typy kształtek: trójnik skośny ACkl, dwumufka ACk2, od- sadzka ACk3, krzywa ACk4, zwężka ACk5.
Dołącznik
Rury z nieplastyfikowanego polichlorku winylu produkowane są według PN-67/C-89205, a kształtki według PN-67/C-89203. Rury te są gładkie, lekkie, odporne na korozję i zarastanie, o małym współczynniku przewodności cieplnej, są mniej pracochłonne w montażu niż rury żeliwne. Połączenia rur mogą być stałe lub rozłączne (segregator aktów prawnych).
Połączenia stałe wykonuje się przez klejenie w kielichu. Natomiast połączenie rozłączne uzyskuje się przez zastosowanie specjalnego kielicha, w którym umieszczony jest pierścień gumowy. Bosy koniec rury wciska się w taki kielich i uzyskuje się połączenie szczelne i elastyczne, które spełnia również rolę kompensacji umożliwiającej niewielkie osiowe przesunięcia rur. Połączenie takie jest korzystne ze względu na wydłużanie się rur pod wpływem przepływających ścieków.
Jeżeli temperatura ścieków wynosi ok. 50°C, to piony kanalizacyjne z PCW wydłużają się średnio po 5 mm na każdą kondygnację. Temperatura ścieków nie powinna przekraczać 60°C. Rury i kształtki należy przechowywać w temp. od -15 do +40°C w miejscach zabezpieczonych przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i innych źródeł ciepła oraz opadów atmosferycznych. Rury należy składować w położeniu poziomym (promocja 3 w 1).
W zależności od przeznaczenia rozróżnia się następujące kształtki: kolano, trójnik skośny, zwężka, czyszczak, dołącznik. Dołącznik przewidziany jest tylko do połączeń rozłącznych, natomiast pozostałe kształtki przewidziane są zarówno do połączeń rozłącznych z zastosowaniem pierścienia gumowego, jak i połączeń nierozłącznych - klejonych.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32