Blog

Izolacja wielowarstwowa zdjęcie nr 2
17.02.2020

Kształtowniki gięte uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Kształtowniki gięte uprawnienia budowlane

Izolacja wielowarstwowa zdjęcie nr 3
Kształtowniki gięte uprawnienia budowlane

Kształtowników giętych nie należy stosować do elementów konstrukcji narażonych na uderzenie lub miejscowy nacisk, mogące spowodować lokalne zniekształcenie profilu (program uprawnienia budowlane na komputer).

W konstrukcjach z kształtowników walcowanych na gorąco takie obciążenia wymagają lokalnego usztywnienia lub są przenoszone bez uszczerbku dla pewności obiektu. Natomiast w konstrukcjach z kształtowników giętych obciążenia takie mogą zapoczątkować lokalną niestateczność. Jeżeli wielkość takich obciążeń lub obszar ich możliwego działania jest ograniczony, to wystarczy zaprojektować lokalne stężenie lub wzmocnienie ścianek, przy równoczesnym rozmieszczeniu urządzeń zabezpieczających, jak np. odbojnice, siatki itp.

Ogólne zasady obliczeń statycznych, jak również związane z nimi metody wymiarowania, ustalone dla elementów konstrukcji stalowych z kształtowników walcowanych na gorąco, odnoszą się również do lekkich elementów o cienkich ściankach (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Stwierdzenie to odnosi się w szczególności do klasyfikacji różnych czynników działających na konstrukcje, częściowych współczynników pewności, jak na przykład współczynników obciążenia i warunków pracy, wartości granicy plastyczności, jak również ogólnych zasad określania pewności konstrukcji w oparciu o obliczenia statyczne lub próby doświadczalne. W tych sprawach obowiązują postanowienia zawarte w PN-76/B-03200.
W chwili obecnej, obliczając elementy konstrukcji z kształtowników giętych, nie należy stosować metod opartych na inżynierskiej teorii plastyczności (uprawnienia budowlane).

Mimo szeregu prac teoretycznych i eksperymentalnych, przeprowadzonych w tej dziedzinie, brak jest rozwiązań kompletnych, umożliwiających wprowadzenie tych metod. W licznych przypadkach wyboczenie lokalne lub zmiana kształtu profilu uniemożliwiają powstanie przegubów plastycznych w przekrojach najsilniej wytężonych. Natomiast częściowe uplastycznienie się przekrojów jest ustalane tylko w nielicznych przypadkach przy wymiarowaniu elementów. Jest ono jednak wykorzystywane w połączeniach (węzłach i stykach), gdzie zapewnia prawidłowy rozdział sił na ich części składowe (program egzamin ustny). Zjawiska te są wykorzystywane w złączach w sposób analogiczny jak w konstrukcjach z kształtowników walcowanych na gorąco.

Wytrzymałość obliczeniowa

Wytrzymałość obliczeniową należy przyjmować wg PN-76/B-03200 i projektu PN/B-03202.
Przy doświadczalnym określeniu granicy plastyczności materiału taśmy wyjściowej, materiału płaskich ścianek gotowego kształtownika lub globalnie gotowego profilu, wytrzymałość ustala się, przyjmując współczynnik jednorodności nie większy niż dla stali St3S, określony w oparciu o PN-76/B-03200. Wyznaczoną wartość wytrzymałości zaokrągla się do 100 kG/cm2 (opinie o programie).

Doświadczalne sprawdzanie nośności, ugięć i zmian kształtu elementów lekkich powinno być podejmowane w przypadkach, gdy:
a) dany system budowania stosowany jest po raz pierwszy, a tak projektant jak i wykonawca konstrukcji nie mają dużej w tym praktyki lub brakuje wzorców wśród innych wybudowanych już obiektów.
będące do dyspozycji rozwiązania teoretyczne i oparte na nich sposoby obliczeń niewystarczająco odwzorowują możliwości zniszczenia konstrukcji, a ich zastosowanie może prowadzić do obniżenia pewności gotowego obiektu, dlatego konieczne jest ustalenie współczynników korygujących, brakuje wystarczająco pewnych sposobów obliczeń (segregator aktów prawnych).

W zależności od tych trzech przypadków zakres doświadczeń i metodyka ich przeprowadzenia mogą być różne, jednak przy ich ustalaniu należy kierować się wspólnymi, podanymi niżej zasadami. Wnioski ustalone w oparciu o dokonane doświadczenia mogą być odnoszone zasadniczo tylko do takich samych elementów jak poddane próbom. W przypadku doświadczeń, mających wyjaśnić okoliczności opisane w punktach b) lub c), takie same powinny być: rodzaj i jakość materiałów, wymiary, sposób wytwarzania elementów, sposoby łączenia, sposób obciążenia, warunki połączenia badanego elementu z pozostałą częścią ustroju nośnego (promocja 3 w 1).

Doświadczalne sprawdzenie przydatności użytkowej lekkich elementów jest zalecane szczególnie wówczas, gdy rozwiązania projektowe mają być stosowane jako typowe z wielokrotnym powtórzeniem, a wytwarzanie elementów będzie seryjne. Wówczas sprawdzenie doświadczalne daje podstawę nie tylko do skontrolowania pewności konstrukcji, ale często jest podstawą do uzyskania oszczędności materiału lub kosztów wytwarzania.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Izolacja wielowarstwowa zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Izolacja wielowarstwowa zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Izolacja wielowarstwowa zdjęcie nr 8 Izolacja wielowarstwowa zdjęcie nr 9 Izolacja wielowarstwowa zdjęcie nr 10
Izolacja wielowarstwowa zdjęcie nr 11
Izolacja wielowarstwowa zdjęcie nr 12 Izolacja wielowarstwowa zdjęcie nr 13 Izolacja wielowarstwowa zdjęcie nr 14
Izolacja wielowarstwowa zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Izolacja wielowarstwowa zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Izolacja wielowarstwowa zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami