Blog
Kształty podpór mostów betonowych
W artykule znajdziesz:
Kształty podpór mostów betonowych
Kształty podpór mostów betonowych, podobnie jak i kształty wszelkich konstrukcji, ulegały ciągłym zmianom. Nie można przeto traktować tych kształtów jako niezmiennych i poprzestawać na opisie najlepszych rozwiązań w pewnych warunkach (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przeciwnie, najistotniejszym zadaniem w omawianiu tego tematu jest przedstawienie zmienności kształtów, przyczyn wpływających na tę zmienność i dążeń w niej występujących. Tylko bowiem świadomość tych czynników i coraz szersze poznawanie ich współzależności może prowadzić do właściwego wyznaczania nowych kształtów przez dostosowanie ich do wciąż zmiennych warunków. Aby tę zmienność przedstawić, rozpatrzymy najpierw jej dotychczasowy przebieg, następnie zestawimy jej przyczyny, wreszcie wskażemy przewidywane przyszłe zmiany w kształcie i budowie podpór mostowych. Tak zakreślony obraz ma stanowić wstęp do opisu szczegółowego ich części i kształtów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Podpory betonowe wzorowano na podporach budowanych poprzednio z kamienia i z drewna. Postępowano tak z konieczności a nie z wyboru, bowiem sposób dostosowywania kształtów podpór do własności kamienia i drewna był znany i potwierdzony długim doświadczeniem, natomiast nie znano sposobu dostosowywania kształtów podpór do własności betonu. Stąd wprowadzając nowe tworzywo posługiwano się z konieczności takimi sposobami kojarzenia kształtów podpór zeń budowanych, jakie zgromadzono w oparciu o doświadczenie budownictwa kamiennego i drewnianego. Sprzyjała temu łatwość kształtowania z betonu (uprawnienia budowlane).
Naśladownictwo to polegało nie tylko na powtarzaniu kształtów poprzednio wytworzonych, lecz też na posługiwaniu się tymi samymi rozumowaniami i zależnościami wiążącymi układy sił zewnętrznych i wewnętrznych oraz kształty i wymiary. Postępując w ten sposób poznawano stopniowo własności nowego tworzywa, zdobywano doświadczenie w jego użytkowaniu i dostrzegano nowe możliwości kojarzenia kształtów z układami sił i własnościami konstrukcji. Zmieniano kształty podpór (program egzamin ustny).
Podpory kamienne
Proces ten w budowie podpór betonowych dał znamienne przekształcenia, których opisem zajmiemy się w dalszym ciągu (opinie o programie).
Podpory kamienne kształtowano tak, aby występowały w nich tylko naprężenia ściskające. Było to konieczne ze względu na małą wytrzymałość murów na rozciąganie. Tak też postępowano początkowo w budowie podpór betonowych. Później dopiero przekonano się o celowości wprowadzenia uzbrojenia dla zabezpieczenia betonu od rozciągań. Dało to przejście od podpór nieuzbrojonych do podpór z betonu uzbrojonego. Odtąd zaczęto przekształcać dawne formy podpór kamiennych doprowadzając najpierw do wytworzenia podpór o cienkich ścianach, a następnie do odstąpienia od podpór wyłącznie ściskanych i stwierdzenia w pewnych przypadkach celowości budowy podpór przenoszących momenty zginające rzędu momentów zginających przęsła (segregator aktów prawnych).
Podpory drewniane wiązano z pali, słupów, belek, zastrzałów i kleszczów. Wymiary tych elementów były ograniczone średnicami budulca. Powtarzając formy podpór drewnianych w konstrukcjach z betonu uzbrojonego nie napotykano na to ograniczenie, dzięki czemu można było przejść do konstrukcyj o mniejszej liczbie części i o wymiarach odpowiednio dużych. W jednej podporze zamiast wielu słupów stosowano cztery, dwa, a wreszcie jeden. Zmniejszono liczbę stężeń i zastrzałów, aż do całkowitego ich usunięcia, uzyskując właściwa sztywność przez zwiększenie poprzecznych wymiarów słupów.
Pierwszy z tych rodzajów zmian w budowie podpór nazwiemy dążeniem do zmniejszenia ilości tworzywa lub ciężaru podpór a drugi dążeniem do uproszczenia konstrukcji przez sprowadzenie liczby elementów do minimum. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że rozważania towarzyszące tym przemianom kształtów podpór miały znacznie szerszy zakres od tego, co te dwa dążenia wyrażają.
Nieco później wystąpiło dążenie do usuwania podziału podpór na tradycyjne elementy budownictwa kamiennego lub drewnianego: i fundamenty i właściwe podpory. Jest ono związane z mechanizacją budowy podpór. Wibracyjne zagłębianie pali dużych średnic i studni oraz nowe maszyny do robót fundamentowych umożliwiają wprowadzenie podpory na dowolną, gospodarczo uzasadnioną głębokość i wyprowadzenie jej nad dno, poprzez wodę, za pomocą tych samych urządzeń, przez co znika podział na fundament i właściwą podporę (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32