Blog

18.05.2022

Mieszanki gazobetonowe

W artykule znajdziesz:

Mieszanki gazobetonowe

Wykorzystanie wyrobów wielkowymiarowych z betonów komórkowych pozwala znacznie zmniejszyć ciężar konstrukcji, a tym samym koszty wykonania budynków. Koszt 1 m2 ściany z takich płyt jest o 30-F50°/o tańszy niż z innych materiałów. W ZSRR jest czynnych ponad 100 wytwórni betonu komórkowego; ogólna wielkość tej produkcji w 1970 r. wynosiła ok. 3 min m3, z tego ok. 1,5 min m3 wyrobów wielkopłytowych. Na najbliższe lata planuje się znacznie zwiększyć produkcję wyrobów z gazo- betonu autoklawizowanego (program uprawnienia budowlane na komputer).

W Polsce, Czechosłowacji, Szwecji, Danii, RFN i innych krajach wyroby te stanowią 15H-40% ogólnej produkcji materiałów ściennych i przewiduje się dalsze zwiększenie produkcji betonu tego rodzaju. Do przygotowania betonu komórkowego wszystkie podstawowe składniki mieszanki, z wyjątkiem cementu, stosuje się drobno mielone.

Zwykle część składnika krzemionkowego (np. piasku) rozdrabnia się na sucho razem z wapnem (można również z cementem), a pozostałą część na mokro - w postaci szlamu. Drobno zmieloną mieszaninę wapna ze składnikiem krzemionkowym przyjęto nazywać spoiwem wapienno-piaskowym, wapienno-żużlowym lub wapienno-popiołowym. Proces rozdrabniania i homogenizacji spoiwa opisano w rozdziale o przygotowaniu szczelnego betonu silikatowego. Spoiwo mieszane przygotowuje się zwykle o składzie 1:1 (cement:wapno) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Mieszanki gazobetonowe przygotowuje się przez przemieszanie spoiwa, składnika krzemionkowego (piasku, popiołu), wody, środka gazotwórczego i innych składników w samojezdnych mieszalnikach lub mieszalnikach wibracyjnych SMS-40 do gazobetonu. Obecnie stosuje się mieszalniki kilku typów (uprawnienia budowlane).

Mieszalniki

Należy zaznaczyć, że przy stosowaniu szybkobieżnych mieszalników gazobetonu typu GDS (mieszalnik hydrauliczny) konstrukcji WNIIstrommasza lub wibracyjnych mieszalników gazobetonu SMS-40 konstrukcji WNIIŻelezobietona, WNIIstrommasza i Giprostrojmaszyny (Kijów), jednocześnie z mieszaniem zachodzi aktywizacja spoiwa. Mieszalniki te umożliwiają produkcję mieszanki do wykonania betonów komórkowych o dobrej jednorodności i bardziej niskim stosunku W/T = 0,3-0,38. Mieszalnik gazobetonu GDS ma pojemność 2,6 m3, a SMS - 4-5 m3. Uwzględniając nowy kierunek w produkcji betonu komórkowego - wytwarzanie w formach elementów o wymiarach np. 6X1, 5X0,6 m z następnym ich przecinaniem na wyroby wymaganej wielkości, bardzo ważne jest stosowanie mieszalników o dużej pojemności (program egzamin ustny).

Mieszankę przygotowuje się w następujący sposób (opinie o programie). Zmielony na mokro piasek podaje się do zbiornika dozującego, w którym rozprowadza się go wodą do wymaganego stężenia, po czym szlam grawitacyjnie przedostaje się do mieszalnika. W celu otrzymania mieszanki betonu komórkowego o wymaganej temperaturze w chwili wydzielania się gazu przy mało aktywnym spoiwie wapiennym i cementowym, podgrzewa się wodę albo szlam, które dozuje się objętościowo. Po podaniu szlamu do mieszalnika podaje się za pomocą dozowników Wagowych spoiwo (cement, wapno i in.) oraz dodatki (np. mielony gips bezwodny). Przy użyciu wibracyjnego mieszalnika do produkcji gazobetonu włącza się jednocześnie z podaniem spoiwa wibratory (segregator aktów prawnych).

Wodną zawiesinę proszku aluminiowego należy przygotować w automacie WNIIstrommasza, pracującym według następującego schematu. Z zasobnika rozdzielczego proszek aluminiowy podaje się za pomocą zasilacza do zasobnika wagi automatycznej. Po zważeniu proszek dostaje się do pionowej mieszarki, dokąd podaje się również emulsję kalafoniową (odmierzoną dozownikami objętościowymi) i wodę, gdzie też przygotowuje się zawiesinę. Dla równomiernego rozmieszczenia proszku aluminiowego w wodzie wprowadza się do zawiesiny dodatki powierzchniowo-czynne (np. emulsję kalafoniową), zmniejszające napięcia powierzchniowe na granicy dwóch środowisk. W celu przygotowania emulsji kalafoniowej miele się w młynie kulowym kalafonię i sodę kaustyczną. Zmielone produkty załadowuje się do reaktora i wlewa do niego wodę (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami