Blog

15.05.2023

Kuchnie oddziałowe

W artykule znajdziesz:

Kuchnie oddziałowe

Sala sekcyjna powinna być wyposażona w odpowiedni przenośny stół sekcyjny, którego płyta ma otwór ściekowy, zaopatrzony w lej i kratkę ściekową, z króćcem wylotowym o średnicy 65 mm umieszczonym nad wpustem podłogowym (program uprawnienia budowlane na komputer).

Do stołu należy zamontować zmywak fajansowy z dwoma zaworami czerpalnymi. Ponadto sala sekcyjna powinna być wyposażona w dwie umywalki z bateriami łokciowymi. Kuchnie oddziałowe i zmywalnie naczyń powinny być wyposażone w zmywaki żeliwne na wysokości 0,80 m nad podłogą, z bateriami umieszczonymi 0,20 m nad zmywakami, oraz urządzenia do wyparzania naczyń. Na odpływie ze zmywaków należy umieścić oddzielacz tłuszczów. W pomieszczeniu kuchni należy przewidzieć wpust podłogowy z obrzeżem o średnicy odpływu 50 mm (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Laboratoria, apteki oraz pozostałe pomieszczenia występujące w obiektach służby zdrowia powinny być wyposażone w nawiązaniu do szczegółowych programów użytkowo-funkcjonalnych poszczególnych pomieszczeń oraz wymagań sanitarno-higienicznych (uprawnienia budowlane).

W czasie montażu przyborów i instalacji sanitarnych należy przestrzegać zaleceń dotyczących zapobiegania powstawaniu hałasów wewnątrz obiektów. Wanny i miski klozetowe należy ustawiać na elastycznych podkładkach z gumy, korka lub tworzyw sztucznych. Podobnie płuczki ustępowe i inne przybory powinny być izolowane od ścian za pomocą materiałów izolacyjnych. Przejścia przewodów odpływowych (podejść i pionów kanalizacyjnych) przez stropy lub ściany powinny być izolowane elastycznym uszczelnieniem z filcu, azbestu, gumy lub porowatej masy plastycznej. Przewody powinny być montowane do ścian na podkładach z materiału dźwiękochłonnego. Wszystkie roboty sanitarne powinny być szczególnie starannie wykonane (program egzamin ustny).

Urządzenia kanalizacyjne

Urządzenia kanalizacyjne w obiektach służby zdrowia powinny być projektowane zgodnie z zasadami obowiązującymi w budownictwie ogólnym, z uwzględnieniem szczegółowych wymagań. Średnice przewodów odpływowych (podejść i pionów kanalizacyjnych) należy przyjmować w zależności od wielkości odpływu ścieków (średnicy odpływu z przyborów sanitarnych i urządzeń specjalnych). Dopuszczalne jest redukowanie średnicy pionów nad najwyżej położonym trójnikiem (przyłączeniem podejścia do pionu). Średnice rur wentylacyjnych stanowiących zakończenie pionów oraz zasady wyprowadzania ich ponad dach nie odbiegają od powszechnie obowiązujących (opinie o programie).

Również zasady obliczeń hydraulicznych przykanalików oraz wytyczne prowadzenia kanałów zewnętrznych należy przyjmować zgodnie z ustaleniami zarządzenia Min. Bud. i Przem. Mat. Bud. z dnia 29.12.1970 r. (Dz Bud. nr 1/71) w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać instalacje wodociągowe i kanalizacyjne.

Ilość ścieków bytowo-gospodarczych należy przyjmować równą wielkości zapotrzebowania wody dla obiektu, bez uwzględnienia wody, która nie trafia do kanalizacji, na utrzymanie zieleni i cele przeciwpożarowe. Ścieki z obiektów służby zdrowia charakteryzują się znacznym stężeniem zanieczyszczeń (BZT5/m) oraz zawartością zawiesiny (g/m3). W obliczeniach technologicznych można przyjmować (wg Imhojfa) jednostkowy ładunek zanieczyszczeń w przeciętnych ściekach bytowo-gospodarczych wyrażony w BZT3 równy 60 g/M d oraz zawartość zawiesiny 90 g/M d (segregator aktów prawnych).

Ścieki pochodzące z obiektów związanych z lecznictwem chorób zakaźnych zanieczyszczone są pod względem bakteriologicznym. Z uwagi na zagrożenie dla otoczenia oraz warunki, jakim powinny odpowiadać ścieki odprowadzane do kanalizacji miejskiej lub do wody i do ziemi występuje zwykle konieczność unieszkodliwiania ścieków w miejscu ich powstawania. Zależnie od wielkości odpływu ścieków, stężenia zanieczyszczeń i warunków lokalnych możliwe są następujące rozwiązania:

  • W przypadku obiektów nie związanych z lecznictwem chorób zakaźnych, zlokalizowanych na terenie uzbrojonym w komunalną sieć kanalizacyjną: ścieki odpowiadające warunkom odprowadzane do kanalizacji miejskiej usuwane są bezpośrednio do najbliższego kanału komunalnej sieci kanalizacyjnej (zdolnej do przyjęcia maksymalnego godzinowego odpływu ścieków z obiektu).
  • W przypadku niewystarczającej przepustowości kanalizacji komunalnej należy przewidzieć urządzenie do wyrównywania odpływał ścieków (zbiorniki, studnie, osadniki) (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami