Blog

Pompy ssąco-tłoczące zdjęcie nr 2
15.11.2021

Lądowisko

W artykule znajdziesz:

Lądowisko

Pompy ssąco-tłoczące zdjęcie nr 3
Lądowisko

Lądowisko powinno mieć szerokość nie mniejszą niż 70 m i nie może być ograniczone wysokimi budowlami; najlepiej powinno mieć teren porośnięty trawą. Projektując zastosowanie śmigłowca do montażu konstrukcji stalowej należy zapewnić jej stateczność zarówno w fazie transportu jak i natychmiast po jej ustawieniu. Należy uwzględnić dodatkowe obciążenie otoczenia wirami powietrza w czasie nalotu i odlotu śmigłowca (program uprawnienia budowlane na komputer).

W przypadku gdy na terenie budowy nie ma miejsca na składowisko konstrukcji, stanowisko scalania konstrukcji organizuje się poza terenem budowy. Wówczas wydłuża się droga dowozu konstrukcji i staje się konieczny bardzo szczegółowy harmonogram dostawy pod dźwig montażowy określonych elementów konstrukcji do podnoszenia wprost z „kół”.
Zakres i forma opracowania dokumentacji montażowej w szczegółach zależy od wielkości obiektu i od zadań stojących przed organizacją montażową. Dokumentacja składa się z rysunków sytuacyjnych z wyznaczeniem dróg dojazdowych, pracy dźwigów montażowych, opisów technicznych czynności w czasie montażu, wykazów sprzętu montażowego itp.
Zakres przygotowania terenu budowy do prac montażowych zależy od czynników związanych z warunkami lokalnymi oraz od rodzaju i wielkości obiektu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przygotowanie terenu budowy obejmuje: przeprowadzenie instalacji energetycznych, zorganizowanie składowiska dla konstrukcji i niezbędnych urządzeń do jej rozładunku i załadunku, zorganizowanie transportu konstrukcji ze składowiska na teren montażu, zainstalowanie dźwigów zgodnie z potrzebami montażowymi i przyjętą metodą montażu oraz zorganizowanie powierzchni produkcyjnej do scalania elementów konstrukcyjnych przed ich właściwym montażem. Ponadto na terenie montażu urządza się pomieszczenia dla załogi oraz podręczne magazyny sprzętu montażowego i materiałów pomocniczych (uprawnienia budowlane).

Na proces właściwego montażu składają się następujące czynności:
- sortowanie nadesłanej przez wytwórcę konstrukcji na składowisku montażowym oraz transport ze składowiska na miejsce montażu,
- scalanie elementów wysyłkowych konstrukcji przed montażem,
- podnoszenie i montaż konstrukcji (wykonywanie styków montażowych na śruby lub inne elementy złączne) oraz zakotwienie konstrukcji w fundamentach,
- regulacja konstrukcji w pionie i w poziomie, wykonywanie stałych połączeń na śruby, spoiny lub nity (program egzamin ustny).

Połączenia montażowe

Do prac montażowych wlicza się budowę torów pod dźwigi montażowe oraz montaż i demontaż pomocniczych rusztowań i drabin. Do cen jednostkowych montażu konstrukcji, oprócz kosztu wymienionych czynności, wlicza się także koszt jednorazowego montażu i demontażu urządzeń dźwigowych oraz koszt eksploatacji dźwigów, łącznie z kosztami ich obsługi (opinie o programie). Odrębną pozycję czynności i kosztów stanowią: rozładunek konstrukcji z wagonów i jej transport na składowisko na terenie budowy.
Projekt konstrukcji stalowej obiektu, przez ustalenie ustroju statycznego, określa jednocześnie technologię wykonywania konstrukcji oraz narzuca w pewnym zakresie technikę prowadzenia prac montażowych.

Prace związane z organizacją produkcji i techniką montażu muszą być nawiązywane do przyjętych rozwiązań konstrukcyjnych, które niekiedy ograniczają swobodę wyboru najmniej pracochłonnych i ekonomicznie uzasadnionych metod montażu (segregator aktów prawnych). W dokumentacji nie zawsze można uwzględnić techniczne możliwości wykonawcy i istniejące wyposażenie, co w pewnych przypadkach pociąga za sobą konieczność dodatkowych uzgodnień z przedsiębiorstwem montażowym bądź zmian w fazie montażu.

Zagadnienia montażowe, jakie powinny być rozpatrywane przy projektowaniu konstrukcji stalowej, można podzielić na pewne grupy:
- Połączenia montażowe powinny uwzględniać odchyłki wykonania elementów i możliwości ich niwelowania przy rektyfikacji konstrukcji.
- Liczba elementów wysyłkowych i zakres scalania elementów na budowie powinny być jak najmniejsze.
- Zróżnicowanie masy elementów montażowych powinno być możliwie małe.
- W poszczególnych fazach montażu konstrukcji należy zapewnić stateczność montowanych zespołów (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Pompy ssąco-tłoczące zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Pompy ssąco-tłoczące zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Pompy ssąco-tłoczące zdjęcie nr 8 Pompy ssąco-tłoczące zdjęcie nr 9 Pompy ssąco-tłoczące zdjęcie nr 10
Pompy ssąco-tłoczące zdjęcie nr 11
Pompy ssąco-tłoczące zdjęcie nr 12 Pompy ssąco-tłoczące zdjęcie nr 13 Pompy ssąco-tłoczące zdjęcie nr 14
Pompy ssąco-tłoczące zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Pompy ssąco-tłoczące zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Pompy ssąco-tłoczące zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami