Blog

22.07.2022

Ładunek wtórny

W artykule znajdziesz:

Ładunek wtórny

Połączenie tych dwóch mas detonujących otrzymuje się w spłonce w ten sposób, że początkowo wtłacza się w łuskę odpowiednią ilość związku azotowego tzw. ładunek wtórny (b), a nad nią wprowadza się cienką warstwę zwykłej  masy detonującej z piorunianu ładunek pierwotny (a) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Aby zapobiec oddzielaniu się cienkiej warstewki tej zwykłej masy, a równocześnie aby działanie spłonki, wciska się -w jej środek, cienkościenną miedzianą lub mosiężną miseczkę wewnętrzną, czapeczkę (c), która dopuszcza do wnętrza masy języczek ognia, pochodzący od lontu lub też iskrę od elektrycznego zapalnika. Poza tym miseczka chroni ładunek przed zawilgoceniem oraz zapobiega zetknięciu się lontu z masą, co zmniejsza niebezpieczeństwo eksplozji przy zbyt silnym nacisku lontu przy zakładaniu. W tak zwanych „spłonkach nowym, lub wobec niszczącego działania na metalowe łuski spłonek i trującego działania, lepiej przez trinitrotoluol (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Ponieważ w tych kombinowanych spłonkach duża część wrażliwej masy detonującej piorunianu rtęci została zastąpiona przez bezpieczniejsze przy manipulowaniu związki azotowe, zaś z wierzchu umieszczoną warstewkę piorunianu rtęci chroni wewnętrzna metalowa miseczka od bezpośredniego zetknięcia ze sznurem zapalnym, szczególnie z jego zewnętrzną twardą smołowaną osłoną, często te spłonki nazywają „bezpiecznymi". Ich wymiary na ogół utrzymane bywają w tych samych granicach, co i zwykłych spłonek z piorunianu rtęci. Wyrabiane . przez jedną z westfalskich fabryk spłonki te mają następujące wymiary (uprawnienia budowlane).

Dużą wadą wszystkich spłonek, czy to zwyczajnych, czy kombinowanych jest ich duża wrażliwość na wilgoć, która zmniejsza wybitnie siłę bodźca detonacyjnego, a nawet może doprowadzić do zupełnego zaniku zdolności detonacyjnej. Tę właściwość zwiększa jeszcze okoliczność, że mimo silnego sprasowania masy zapalnej w łusce, ma ona jeszcze pewną porowatość, która sprzyja wchłanianiu wilgoci przez nią w razie przechowywania spłonek w wilgotnym pomieszczeniu. Dla zmniejszenia tych niekorzystnych właściwości, stosują fabryki różne środki zaradcze, .mniej lub więcej skuteczne (program egzamin ustny).

Spłonki azotkowe

Azotek ołowiu jest to sól ołowiana kwasu azotowodorowego. Otrzymuje się z azotku sodu i azotanu ołowiu w postaci białego proszku, na świetle ciemniejącego: ciężar właściwy 4.70. Wzbudzanie detonacji ma 0 do 10-ciokrotnie większe od piorunianu rtęci. Wystarczy użycie w spłonce około 0.05 g, aby wywołać wybuch trotylu (opinie o programie).

Spłonki oparte na połączeniach kwasowych nie zawierają już piorunianu rtęci, który w nich zastępują sole kwasu azotowodorowego. Szczególnie nadają się do ich fabrykacji azotki ciężkich metali zwłaszcza azotki srebra i rtęci. Ze względu na taniość używa się jednak do tego celu azotku ołowiu, który posiada prócz tego szereg cennych właściwości.

Ze względu na siłę wywoływanego bodźca góruję one znacznie nad spłonkami z piorunianu rtęci, gdyż wystarcza w nich ładunek około jednej dziesiątej części masy wybuchowej, aby otrzymać takie same działanie. Wielką ich zaletę przy wyrobie jest okoliczność, że są niewrażliwe na wysokie ciśnienia, co szczególnie korzystnie wpływa na możność uzyskania silnego zagęszczenia przy napełnianiu (segregator aktów prawnych). Podczas gdy - jak wyżej wspomniano - piorunian rtęci już przy ciśnieniu 500 atm. traci swoje właściwości detonacyjne, to azotek ołowiu nawet na ciśnienie 10.000 atm. jest zupełnie nieczuły, a jego siła detonacyjna ogromnie wzrasta. Dalszą wielką zaletę azotków w porównaniu z piorunianem rtęci jest dużo mniejsza ilość potrzebnej masy.

Są one również zupełnie niewrażliwe na wilgoć. Doświadczenia wykazały, że spłonki z azotku ołowiu magazynowane w cięgli 3 lat w wilgotnym powietrzu nic nie straciły z pierwotnej siły detonacyjnej, podczas gdy spłonki piorunianem rtęci już po 30-to dniowym przebywaniu w tej samej atmosferze całkowicie utraciły swoje właściwości. Do wady natomiast należy zaliczyć okoliczność, że tworzę one trujące związki z miedzią (promocja 3 w 1). Z konieczności więc muszą być ładowane do łusek aluminiowych.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami