Blog

20.05.2021

Lampy naftowe

W artykule znajdziesz:

Lampy naftowe

Lampy naftowe

Oprócz knotowych lamp naftowych używane są lampy z palnikami gazowymi, do których paliwo doprowadza się pod ciśnieniem. Ten typ lamp pozwala na scentralizowanie całego urządzenia, które może być zasilane za pomocą rurociągów z jednego rezerwuaru. W tym wypadku wprawdzie niebezpieczeństwo oświetlenia wobec braku indywidualnych rezerwuarów zmniejsza się, korzyść tę jednak niweluje niebezpieczeństwo chociażby minimalnej nieszczelności rurociągów (program uprawnienia budowlane na komputer). Przy centralnym systemie tego rodzaju urządzeń wymagane jest, aby zbiornik na paliwo był umieszczony w ogniotrwałe wydzielonym pomieszczeniu.

Co się tyczy lamp spirytusowych, to jako lampy, żarowe, wytwarzają one mniej ciepła niż lampy z palnikiem knotowym lub gazowym, tym nie mniej rodzaj paliwa i konstrukcja lamp nie daje na ogół większego bezpieczeństwa, niż przy lampach naftowych.
Ze względu na powyższe, zarówno lampy naftowe, jak i spirytusowe mogą być stosowane tylko do oświetlenia pomieszczeń, w których nie są wyrabiane i przechowywane materiały palne.
Jako paliwo wchodzi tu w grę gaz świetlny, gaz generatorowy (powietrzny), gaz olejowy i acetylen (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Oświetlenie za pomocą gazu świetlnego jest o wiele bezpieczniejsze niż oświetlenie przy użyciu olejów mineralnych, szczególnie jeśli są stosowane bezpieczne sposoby zapalania, np. za pomocą elektryczności, lampek olejowych itd. Używanie gazowych lamp żarowych zmniejsza też niebezpieczeństwo w porównaniu z lampami z płomieniem otwartym. Pozostaje tylko możliwość wybuchu bądź na skutek uszkodzeń w sieci, bądź na skutek nieostrożności (uprawnienia budowlane). Niebezpieczeństwo to jednak jest znacznie redukowane po pierwsze przez to, że granice wybuchowości mieszaniny powietrza z gazem są wąskie (8-19% zawartości gazu), zaś po drugie przez łatwą możliwość wykrycia obecności gazu w powietrzu przez powonienie. Z tych względów gazowe oświetlenie żarowe może być dopuszczone w pomieszczeniach, nie zawierających łatwopalnych gazów i pyłów.

Większe niebezpieczeństwo stanowi oświetlenie gazowe przy użyciu sprężonego gazu świetlnego lub też gazu z domieszką pary węglowodorów, uzyskanego na drodze t. zw. karburacji (program egzamin ustny). W pierwszym bowiem wypadku zachodzi możliwość wypływu większej ilości gazu z instalacji w razie jej uszkodzenia lub zaniedbań w obsłudze, w drugim natomiast proces karburacji związany jest z zastosowaniem i przechowywaniem niebezpiecznych łatwoparujących cieczy, wymagających ogniotrwałego wydzielenia odpowiednich pomieszczeń.
Oświetlenie za pomocą gazu, wytwarzanego w gazogenera- torach w postaci mieszaniny powietrza z parami węglowodorów (Pentan, Hexan i inne) oraz tzw. gazu olejewego, produkowanego na drodze destylacji ciężkich olejów mineralnych, posiada podobny stopień bezpieczeństwa, co i oświetlenie przy użyciu gazu świetlnego.

Centralne oświetlenie acetylenowe

Centralne oświetlenie acetylenowe za pomocą rurociągów żelaznych pod warunkiem należytego wykonania i dozoru nie stanowi większego niebezpieczeństwa od innych systemów oświetlenia gazowego (opinie o programie).
Wprawdzie granice wybuchowości mieszaniny acetylenu z, powietrzem są b. szerokie (2 do 80%), to jednak zużycie acetylenu przy zwykłych warunkach oświetlenia jest tak małe, że po otwarciu wszystkich zaworów u lamp, dolna granica wybuchowości byłaby osiągnięta dopiero po ok. 20-tu godzinach. Poza tym acetylen posiada ostry zapach, dzięki czemu wykrycie jego obecności w powietrzu jest łatwe.

Większe natomiast niebezpieczeństwo stanowią acetylenowe stacje generatorowe, których pomieszczenia powinny być oddzielane ogniotrwałe (segregator aktów prawnych).
O budowie i stanie technicznym wytwornic acetylenowych mówi rozporządzenie Min. Przemysłu i Handlu z dnia 29.VIII.34, zaś o ich ustawianiu, używaniu i obsłudze - z dnia 20.IX-34.

W oświetleniu elektrycznym niebezpieczeństwo pożarowe stanowi stosunkowo wysoka temperatura gruszek szklanych lamp, możliwość powstawania w instalacji iskier i łuków oraz nadmierne nagrzewanie się przewodów na skutek zwarcia między przewodami, zwarcia z ziemią oraz innych przyczyn. Wszystkie tę momenty mogą powodować zapalenie się gazów, pyłów i przedmiotów palnych, znajdujących się w pobliżu źródła ciepła (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami