Blog

24.08.2022

Lasy iglaste

W artykule znajdziesz:

Lasy iglaste

Na pn., w nieco surowszym klimacie, ustępują one miejsca lasom mieszanym. Rozległym dolinom rzecznym, zwł. systemu Missisipi, towarzyszą lasy łęgowe. Ku zach., wraz ze zmniejszaniem się wilgotności klimatu, lasy stopniowo przechodzą w lasostepy noszące w Ameryce nazwę prerii, a następnie w formacje trawiaste (stepy). W zach. część i obszaru zdominowanego przez omawiany typ środowiska zaznacza się silne oddziaływanie czynnika morfologicznego; stoki gór porośnięte są lasami iglastymi, znajdujące się w cieniu opadowym kotliny śródgórskie cechują się natomiast suchym klimatem kontynentalnym - występują tu tzw. chłodne pustynie i półpustynie klimatu u- miarkowanego. Zach. skłon Kordylierów porastają silnie wilgotne lasy mieszane, zwane pacyficznymi  (program uprawnienia budowlane na komputer).

Typ środowiska strefy umiarkowanej chłodnej (borealnej) zajmuje wielkie przestrzenie w pn. części kontynentu, (ił. naturalną formacją roślinną są tu borealne lasy iglaste porastające zarówno obszary niżowe, jak wyżynne i górskie. Na pn., na granicy ze strefą polarną, pojawia się płatami lasotundra, w wyższych pasmach Kordylierów zaś - typ środowiska tundry górskiej. Silnie wilgotny klimat wybrzeża Oceanu Spokojnego warunkuje występowanie bujnych, wilgotnych lasów iglastych ze świerkiem sitkajskim (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Typ środowiska strefy polarnej obejmuje pn. obrzeże kontynentalnej części Ameryki Północnej, a przede wszystkim Archipelag Arktyczny i Grenlandię. Występują tu dwa gł. podtypy - tundry i pustyni lodowej. Ten ostatni obejmuje [trawie całą Grenlandię oraz części Wyspy Ellesmere’a, wyspy Devon i Wysp Sverdrupa (uprawnienia budowlane).

Wysokogórski typ środowiska zajmuje w Ameryce Północnej stosunkowo wielkie przestrzenie. Są to przede wszystkim wyższe części pasm Kordylierów, cechujące się w większości rzeźbą alpejską, a miejscami (Kordyliera Wulkaniczna, Góry Kaskadowe, Wrangla, Aleuckie) również wulkaniczną. Charakter alpejski mają także niezbyt wysoko wzniesione, ale położone na pn. pasma Labradoru (Torngat) i Ziemi Baffina (program egzamin ustny).

Oddziaływanie człowieka

Znaczne zróżnicowanie środowiska przyrodniczego jest podstawowym czynnikiem warunkującym wielkość i skuteczność presji człowieka w Ameryce Północnej. Obok obszarów całkowicie zmienionych występują tu - przede wszystkim na pn. - wielkie przestrzenie nie zamieszkane lub bardzo słabo zaludnione. Na tych obszarach, poza oddziaływaniami tzw. dalekiego zasięgu, praktycznie nie zaznacza się antropopresja (opinie o programie).

Oddziaływanie człowieka, zmieniające w sposób znaczący środowisko przyrodnicze, trwa na niektórych obszarach co najmniej od III w. n.e. - jest to okres rozwoju cywilizacji Majów na obszarze dzisiejszej Gwatemali, Hondurasu i pel. Meksyku, jednakże bardziej znaczące w skali całego kontynentu oddziaływania wiążą się z kolonizacją europejską rozpoczętą na przełomie XV i XVI stulecia. |ej efektem było stopniowe, trwające do dziś przeobrażanie naturalnego krajobrazu wielkich obszarów środk. i pd. części kontynentu (segregator aktów prawnych).

W efekcie obszary krajobrazu naturalnego zachowały się gł. na pn. kontynentu. Są to przede wszystkim tereny polarne oraz wyższe, bezludne partie Kordylierów Północnych. Enklawy krajobrazu naturalnego występują też w śródgórskich, pustynnych kotlinach (bolso- nach) Kordylierów Środkowych i Południowych. Do obszarów naturalnych, nie wykorzystanych gospodarczo przez człowieka, należą też wielkie tereny bagienne Niżu Kanadyjskiego, położone w strefie lasu borealnego.

Obszary krajobrazu naturalnego, wykorzystywanego gospodarczo w sposób ekstensywny występują gł. na pn. kontynentu, w strefach tundry i lasu borealnego. Są to obszary gospodarki łowieckiej, pozyskiwania drewna, a także pasterstwa nornadycznego i prymitywnej eksploatacji metali szlachetnych. Również w lasach strefy równikowej i pod równikowej, a także w obszarach górskich strefy umiarkowanej występuje ekstensywnie wykorzystywane krajobrazy naturalne - tereny myślistwa, rybołówstwa i zbieractwa. Do tego typu krajobrazów należy też zaliczyć część obszarów Kordylierów uczęszczanych przez alpinistów i turystów wysokogórskich (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami