Blog

01.03.2021

Ława fundamentowa dla krawężnika

W artykule znajdziesz:

Ława fundamentowa dla krawężnika

Ława fundamentowa dla krawężnika

Ławę fundamentową dla krawężnika może stanowić warstwa piasku, podkład kamienny lub beton. Poniżej podaje się kilka sposobów posadowienia krawężników (program uprawnienia budowlane na komputer).
Krawężnik posadowiony na gruncie. Ten typ posadowienia stosuje się w przypadkach gruntu wytrzymałego lub prowizorycznego charakteru nawierzchni, którą krawężnik ogranicza. Na wyrównanym gruncie rozściela się podsypkę grubości 3-5 cm (po zagęszczeniu) z gruboziarnistego piasku.

Po ułożeniu krawężnika spoiny wypełnia się piaskiem. b Krawężnik na ławie piaskowej. Typ ten stosuje się w przypadkach prowizorycznego charakteru nawierzchni i mniej wytrzymałego gruntu. Wymiary ławy piaskowej 20×10 lub 25×15 cm w zależności od wymiarów krawężnika (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Wypełnienie szczelin piaskiem. c Krawężnik na ławie zwykłej (betonowej, żwirowej albo tłuczniowej). Ławy tego rodzaju stosuje się w przypadku, gdy budowana nawierzchnia ulicy jest typu lekkiego lub ma charakter prowizoryczny.

Krawężnik układa się na ławie za pośrednictwem podsypki cementowo-piaskowej (1 :5) grubości 5 cm przy ławie betonowej albo za pośrednictwem podsypki piaskowej przy lawie żwirowej lub tłuczniowej. Wypełnienie szczelin zaprawą cementowo-piaskową (1 :2) wymagane jest przy ułożeniu krawężnika na ławie betonowej, przy czym co 10 m należy wykonać szczeliny dylatacyjne (wypełnione zalewą bitumiczną). W pozostałych przypadkach szczeliny wypełnia się piaskiem. Beton ław powinien mieć skład i własności betonu podbudowy betonowej.
|d| Krawężnik na ławie betonowej z oporem. Ławy betonowe z oporem stosuje się w przypadkach budowy nawierzchni typu ciężkiego i średniego oraz nawierzchni stałej. Stosuje się dwa typy tych ław: typ normalny oraz typ krakowski (uprawnienia budowlane).

. Szczegóły konstrukcyjne podane są na rysunkach. Rodzaje betonu jak dla ławy zwykłej. Podsypka cementowo-piaskowa 1 : 5. Zalanie spoin zaprawą cementową 1 : 2. Szczeliny dylatacyjne co 10 m.
Najpierw w przytoczonym wykopie wykonuje się ławę betonową, potem układa krawężnik na podsypce cementowo-piaskowej, następnie wykonuje się tylną ściankę oporowy, układa ściek z kostki na grubej podsypce cementowo-piaskowej i zalewa szczeliny.
Płyty chodnikowe betonowe. Płyty chodnikowe betonowe są to elementy wykonane z betonu dwuwarstwowego (program egzamin ustny).

Element krawężnikowo-ściekowy

Produkcja tych płyt w Polsce jest znormalizowana i ustalona normą PN-63/B-14050, która przewiduje:
- typy płyt w zależności od kształtów geometrycznych: typ A - kwadrat o wymiarach 35x35x5 cm, typ B - prostokąt o wymiarach 35×17,5×5 cm, typ C - infuła,
typ D - płyta narożnikowa ścięta oraz typ E - płyta narożnikowa kwadratowa.
- klasy płyt w zależności od cech technicznych (fizycznych i wytrzymałościowych), (klasę I, II i III),
- gatunki płyt w zależności od dokładności produkcji (gatunek 1 i gatunek 2) (opinie o programie).
- typ segmentowy stosowany głównie na drogach zamiejskich; w mieście może on znaleźć zastosowanie jedynie na ulicach peryferyjnych i drogach miejskich,
- typ korytkowy; typ ten nadaje się do odwodnienia chodników, deptaków, skarp, nawierzchni pieszo-jezdnych itp.

Normy DIN przewidują następujące typy elementów ściekowych.
1. Element krawężnikowo-ściekowy wyrabiany w 3 wielkościach (szerokość podstawy 40, 50 lub 60 cm) z betonu marki 450. Nasiąkliwość betonu maksimum 12% objętościowo. Posadowienie na ławie betonowej.
Ściek tego rodzaju może być stosowany w ulicach o podrzędnym znaczeniu oraz na drogach miejskich (segregator aktów prawnych).
2. Element w kształcie muldy. Wyrabiany jest również w 3 wielkościach. Wymagania dla betonu i sposób posadowienia jak poprzednio.
Ściek tego typu znajduje zastosowanie na drogach miejskich.
Chodniki z płyt betonowych. Spośród różnych rodzajów nawierzchni chodnikowych najbardziej rozpowszechnione są nawierzchnie z płyt betonowych dzięki wielu zaletom, do których zaliczamy przede wszystkim łatwość wykonania i łatwość rozbiórki. Konstrukcja chodników i ich wykonawstwo podane są w normie PN-57/S-06050 (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami