Blog
Ławy betonowe a żelbetowe – różnice
W artykule znajdziesz:
Ławy betonowe a żelbetowe – różnice
Ławy betonowe a żelbetowe – różnice
Wszystkie domy mają obecnie fundamenty betonowe, co wydaje się oczywistością. Tymczasem jeszcze kilkanaście lat temu fundamenty robiono wyłącznie z kamienia lub cegły. Budynki w budownictwie jednorodzinnym najczęściej są niewielkie i niezbyt ciężkie, ale mimo to nie mogą być posadowione wyłącznie na ścianach fundamentowych stanowiących przedłużenie ścian parteru. Wynika to z faktu, że materiały ścienne mają większą wytrzymałość niż grunt. Właśnie dlatego konieczne jest poszerzenie dolnych części ścian fundamentowych, ponieważ tylko wtedy naciski przekazywane na grunt są mniejsze od dopuszczalnych. Takie poszerzenie nazywane jest ławami fundamentowymi. Najczęściej mają one przekrój prostokątny (program na telefon).
W budownictwie jednorodzinnym najczęściej wykonywane są łatwy betonowe, których nie trzeba wzmacniać prętami zbrojeniowymi. Najczęściej mają one szerokość 60-80cm i wysokość 30-40cm. Grubość ściany fundamentowej najczęściej nie jest mniejsza niż 25 cm, a odsadzki po obu jej stronach są mniejsze niż jej wysokość. W przypadku, gdy wymiar odsadzek jest mniejszy niż wysokość, ława bezpiecznie przenos obciążenia na grunt oraz nie ulega zniszczeniu w wyniku ściskania lub zginania. Dotyczy to również sytuacji, gdy beton nie jest wysokiej klasy.
W niektórych domach jednorodzinnych, np. mających kilka kondygnacji lub stropy o znaczniej rozpiętości, wszystkie naciski przezywane na grunt przez ściany fundamentowe są bardzo duże. Wówczas ławy fundamentowej muszą mieć dużą szerokość podstawy. Dotyczy to również sytuacji, gdy naciski przekazywane na podłoże gruntowe przez dom nie są duże, ale sam grunt jest bardzo słaby. Ławy betonowe musiałyby wówczas mieć dosyć sporą wysokość, co znacznie zwiększyłoby zużycie betonu na fundamenty i podniosłoby koszty budowy. Znacznie bardziej opłacalne w takiej sytuacji jest wykorzystanie ław żelbetowych, czyli mających poprzeczne zbrojenie. Mogą one mieć mniejszą wysokość, ponieważ ochronę przed zniszczeniem zapewniają im pręty zbrojeniowe.
Najnowsze wpisy
W Polsce dostęp do tekstów aktów prawnych, takich jak ustawy i rozporządzenia, jest ogólnie bezpłatny. Są one publikowane w Dzienniku…
Asystent kierownika budowy to kluczowa postać w zespole budowlanym, która wspiera wszystkie etapy realizacji projektu. Jego obowiązki mogą obejmować utrzymywanie…
53 465
98%
32