Blog

25.09.2020

Ławy pod murami

W artykule znajdziesz:

Ławy pod murami

Ławy pod murami

Przybliżone obliczenie pozwoli jednak uchwycić rząd wielkości potrzebnego zbrojenia, a pewne doświadczenie konstruktora podyktuje ewentualne uzupełnienie zbrojenia wynikające z czynników nie uwzględnionych w obliczeniu, jak np. wzajemne utwierdzenie poszczególnych elementów fundamentu, ewentualność wystąpienia nierównomiernego rozkładu reakcji podłoża (większa w sąsiedztwie słupów) (program uprawnienia budowlane na komputer). Schemat pracy przyjęty do obliczeń należy jednak zawsze konsekwentnie utrzymać konstruując fundament.

Budowle o ścianach nośnych posadawia się najczęściej stosując ciągłe ławy fundamentowe, symetryczne względem osi posadowianej ściany.
Wobec znacznej sztywności stosowanych ław przyjmuje się z reguły, że rozkład reakcji podłoża pod ławą w kierunku szerokości ławy jest liniowy (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Przyjmuje się ponadto, że rozkład naprężeń w przekroju między ścianą i ławą jest równomierny, nie uwzględniając mimośrodowego położenia wypadkowej sił działających w ścianie w stosunku do osi ściany, które często występuje np. w ścianach zewnętrznych na skutek jednostronnych odsadzek lub nieosiowego oparcia belek stropowych, czy wreszcie parcia gruntu na ścianę piwniczną.

Szerokość ław fundamentowych należy przyjmować tak, aby osiadanie całego budynku było równomierne. W sposób tradycyjny uwzględnia się ten warunek dobierając tak szerokości ław pod poszczególnymi ścianami, aby naprężenia w gruncie były wszędzie jednakowe (uprawnienia budowlane). Takie rozwiązanie nie prowadzi jednak, ściśle rzecz biorąc, do równomiernych osiadań, gdyż w przypadku jednakowych nacisków na grunt stopa szersza będzie więcej osiadała niż węższa. Aby uzyskać to samo osiadanie, należy więc pod stopami szerszymi stosować nieco mniejsze naciski na grunt. Podobnie w przypadku posadowienia budynku częściowo na ławach, a częściowo na stopach, naciski pod stopami powinny być przyjęte mniejsze.

W przypadku układu niesymetrycznego względnie w przypadku mimośrodowego przyłożenia siły w stosunku do środka podstawy stopy, naprężenie skrajne sprawdza się za pomocą wzorów. Jeśli grunt jest dobry, zdarzyć się może niekiedy, że pod słabo obciążonymi ścianami szerokość ławy wypadnie mniejsza niż szerokość posadowionej ściany.

Stan naprężeń w ławie

Należy wówczas zmniejszyć naprężenie dopuszczalne pod całym budynkiem albo zastosować pod tymi ścianami fundament przerywany w postaci rzędu niezależnych stóp. Rozwiązanie konstrukcyjne takiego przypadku omówione będzie w dalszym ciągu.
Ławy pod murami wykonuje się obecnie przeważnie betonowe, stosowane dawniej powszechnie bankiety ceglane wyszły z użycia (program egzamin ustny).
Stan naprężeń w ławie w płaszczyźnie poprzecznej do kierunku ławy wyjaśniają prace badawcze, a w szczególności te spośród nich, które rozważają płaski stan naprężeń.

W praktyce wymiarowanie ław betonowych polega na doborze właściwego dla danej jakości betonu i naprężeń w gruncie stosunku wysokości ławy t0 do wysięgu ławy poza krawądź ściany. Spośród licznych podawanych w literaturze przedmiotu sposobów dobierania tego stosunku zalecić można do praktycznego stosowania, podobnie jak dla stóp betonowych (opinie o programie).
Zachowując ustaloną za pomocą tego wzoru wartość kąta, można ławie betonowej nadać jeden z kształtów. Ławom niskim (o wysokości do 50 cm) nadaje się kształt prostokątny, przy czym w przypadku zwartych gruntów betonować można je bezpośrednio w wykopie.

Ławom wyższym nadaje się przekrój schodkowy, uzyskując w porównaniu z przekrojem prostokątnym oszczędność betonu (segregator aktów prawnych). Przekrój trapezowy z uwagi na bardziej skomplikowane deskowanie jest rzadziej stosowany. Istnieją również próby nadawania ławom betonowym innych ekonomiczniejszych kształtów.

Sposób wykonania ławy w wykopie o przekroju trapezowym, który łatwo wykonać w przypadku zmechanizowania robót ziemnych. Biorąc pod uwagę, że również i płaszczyzny pochyłe ławy biorą udział w przekazywaniu nacisków na grunt, można zmniejszyć obliczoną szerokość powierzchni poziomej podstawy stopy (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami