Blog

15.05.2023

Lecznicza woda

W artykule znajdziesz:

Lecznicza woda

Lecznicza woda słabo zmineralizowana - swoista (woda słabo zmineralizowana - swoista) jest to woda zawierająca poniżej 1 g składników stałych rozpuszczonych w 1 dm3, natomiast zawierająca jeden lub kilka z wymienionych niżej składników. Lecznicza woda mineralna - swoista (woda mineralna - swoista) jest to woda mineralna zawierająca jeden lub kilka składników swoistych wymienionych powyżej (program uprawnienia budowlane na komputer).

Lecznicza woda termalna (woda termalna) jest to woda o temperaturze równej lub wyższej niż 20°C (do 35°C woda hipotermal- na, od 35 do 40°C - woda homeotermalna, powyżej 40°C - woda hipertermalna).

Do zabiegów balneologicznych stosowane są następujące gazy lecznicze:

  1. dwutlenek węgla (C02),
  2. siarkowodór (H2S),
  3. radon (Rn) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Dwutlenek węgla stosowany jest do suchych kąpieli gazowych oraz w formie naturalnej mieszaniny z wodą leczniczą lub mieszaniny sztucznej z wodą zwykłą do kąpieli kwasowęglowych. Siarkowodór i radon stosowane są do wziewań i kąpieli leczniczych w postaci naturalnie występujących mieszanin gazów i wód leczniczych (uprawnienia budowlane).

Specyficzną formą lecznictwa uzdrowiskowego jest tzw. terapia sztolniowa podziemna polegająca na leczniczym użytkowaniu działania mieszanin powietrza i gazów leczniczych wypełniających sztolnie, groty lub komory podziemne. Specyficzne działanie lecznicze powietrza sztolniowego wiąże się z jego wysoką temperaturą, wilgotnością i obecnością gazów leczniczych np. radomu lub też aerozolu leczniczego (np. w sztolniach solnych)(program egzamin ustny).

Peloid jest to substancja naturalna pochodząca ze złóż geologicznych, o stwierdzonych na podstawie badań naukowych lub długotrwałej obserwacji lekarskiej właściwościach leczniczych, która w stanie naturalnym lub po zmieszaniu z wodą używana jest do przyrządzania uzdrowiskowych zabiegów leczniczych.

Woda morska

Peloidy dzielą się na:

  • peloidy torfowe: borowiny, muły torfowe,
  • osady wód powierzchniowych: muły jeziorne, np. sapropele i gytie, osady morskie,
  • osady źródeł: osady pochodzenia mechanicznego i chemicznego,
  • inne peloidy nieorganiczne: iły, gliny, lessy (opinie o programie).

Spośród różnorodnych typów peloidów w polskich uzdrowiskach stosowana jest szeroko borowina. Borowina jest to torf z torfowiska nie odwodnionego o zawartości substancji organicznej powyżej 50 % w przeliczeniu na suchą masę i stopień rozkładu powyżej H3 nie budzący zastrzeżeń, uznany za leczniczy przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej. Stopień rozkładu określa norma branżowa: BN-63/0520-01 Torf. Metody badań oznaczania stopnia rozkładu.

Woda morska, chociaż nie jest objęta formalnie klasyfikacją wód mineralnych, to jednak jej cechy fizyczne i chemiczne, jak również naukowe dowody talassoterapii upoważniają do traktowania wody morskiej jako wody leczniczej. Morza mogą być traktowane jako największe złoża wody leczniczej na ziemi. Ogólna mineralizacja wód morskich waha się w dość dużych granicach od 6500 mg/1 do 4800 mg/1 zależnie od tego, z jakiego morza pochodzi (segregator aktów prawnych).

Zasolenie wody morskiej ulega pewnym wahaniom w ciągu roku, przy czym maksymalne stwierdza się na wiosnę. Występują również zmiany zasolenia zależne od głębokości. I tak wg Damela pionowy rozkład zasolenia w południowej części Bałtyku wykazuje zmiany od 7 do 13%o. Słoność wód zmienia się również zależnie od odległości od brzegu. Brandt podaje, że woda morska pobrana w Kołobrzegu przy brzegu miała zasolenie 6,7%o, w tym samym dniu zaś w głębi morza 8,65%o.

Z punktu widzenia użytkowania wody do celów leczniczych znaczenie ma nie tylko stopień zasolenia, ale również zawartość w wodzie morskiej kilkudziesięciu pierwiastków śladowych, jak również obecność dużej ilości składników organicznych. Rozwój klasycznej talassoterapii i stosowanie wód morskich zagrożony jest z powodu szybko zwiększającego się stopnia zanieczyszczenia mórz szczególnie w pasach przybrzeżnych. Wody lecznicze i borowiny zaliczane są do kopalin i podlegają prawu górniczemu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami