Blog

Historia prawa budowlanego zdjęcie nr 2
15.05.2023

Lecznicza woda

W artykule znajdziesz:

Historia prawa budowlanego zdjęcie nr 3
Lecznicza woda

Lecznicza woda słabo zmineralizowana - swoista (woda słabo zmineralizowana - swoista) jest to woda zawierająca poniżej 1 g składników stałych rozpuszczonych w 1 dm3, natomiast zawierająca jeden lub kilka z wymienionych niżej składników. Lecznicza woda mineralna - swoista (woda mineralna - swoista) jest to woda mineralna zawierająca jeden lub kilka składników swoistych wymienionych powyżej (program uprawnienia budowlane na komputer).

Lecznicza woda termalna (woda termalna) jest to woda o temperaturze równej lub wyższej niż 20°C (do 35°C woda hipotermal- na, od 35 do 40°C - woda homeotermalna, powyżej 40°C - woda hipertermalna).

Do zabiegów balneologicznych stosowane są następujące gazy lecznicze:

  1. dwutlenek węgla (C02),
  2. siarkowodór (H2S),
  3. radon (Rn) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Dwutlenek węgla stosowany jest do suchych kąpieli gazowych oraz w formie naturalnej mieszaniny z wodą leczniczą lub mieszaniny sztucznej z wodą zwykłą do kąpieli kwasowęglowych. Siarkowodór i radon stosowane są do wziewań i kąpieli leczniczych w postaci naturalnie występujących mieszanin gazów i wód leczniczych (uprawnienia budowlane).

Specyficzną formą lecznictwa uzdrowiskowego jest tzw. terapia sztolniowa podziemna polegająca na leczniczym użytkowaniu działania mieszanin powietrza i gazów leczniczych wypełniających sztolnie, groty lub komory podziemne. Specyficzne działanie lecznicze powietrza sztolniowego wiąże się z jego wysoką temperaturą, wilgotnością i obecnością gazów leczniczych np. radomu lub też aerozolu leczniczego (np. w sztolniach solnych)(program egzamin ustny).

Peloid jest to substancja naturalna pochodząca ze złóż geologicznych, o stwierdzonych na podstawie badań naukowych lub długotrwałej obserwacji lekarskiej właściwościach leczniczych, która w stanie naturalnym lub po zmieszaniu z wodą używana jest do przyrządzania uzdrowiskowych zabiegów leczniczych.

Woda morska

Peloidy dzielą się na:

  • peloidy torfowe: borowiny, muły torfowe,
  • osady wód powierzchniowych: muły jeziorne, np. sapropele i gytie, osady morskie,
  • osady źródeł: osady pochodzenia mechanicznego i chemicznego,
  • inne peloidy nieorganiczne: iły, gliny, lessy (opinie o programie).

Spośród różnorodnych typów peloidów w polskich uzdrowiskach stosowana jest szeroko borowina. Borowina jest to torf z torfowiska nie odwodnionego o zawartości substancji organicznej powyżej 50 % w przeliczeniu na suchą masę i stopień rozkładu powyżej H3 nie budzący zastrzeżeń, uznany za leczniczy przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej. Stopień rozkładu określa norma branżowa: BN-63/0520-01 Torf. Metody badań oznaczania stopnia rozkładu.

Woda morska, chociaż nie jest objęta formalnie klasyfikacją wód mineralnych, to jednak jej cechy fizyczne i chemiczne, jak również naukowe dowody talassoterapii upoważniają do traktowania wody morskiej jako wody leczniczej. Morza mogą być traktowane jako największe złoża wody leczniczej na ziemi. Ogólna mineralizacja wód morskich waha się w dość dużych granicach od 6500 mg/1 do 4800 mg/1 zależnie od tego, z jakiego morza pochodzi (segregator aktów prawnych).

Zasolenie wody morskiej ulega pewnym wahaniom w ciągu roku, przy czym maksymalne stwierdza się na wiosnę. Występują również zmiany zasolenia zależne od głębokości. I tak wg Damela pionowy rozkład zasolenia w południowej części Bałtyku wykazuje zmiany od 7 do 13%o. Słoność wód zmienia się również zależnie od odległości od brzegu. Brandt podaje, że woda morska pobrana w Kołobrzegu przy brzegu miała zasolenie 6,7%o, w tym samym dniu zaś w głębi morza 8,65%o.

Z punktu widzenia użytkowania wody do celów leczniczych znaczenie ma nie tylko stopień zasolenia, ale również zawartość w wodzie morskiej kilkudziesięciu pierwiastków śladowych, jak również obecność dużej ilości składników organicznych. Rozwój klasycznej talassoterapii i stosowanie wód morskich zagrożony jest z powodu szybko zwiększającego się stopnia zanieczyszczenia mórz szczególnie w pasach przybrzeżnych. Wody lecznicze i borowiny zaliczane są do kopalin i podlegają prawu górniczemu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Historia prawa budowlanego zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Historia prawa budowlanego zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Historia prawa budowlanego zdjęcie nr 8 Historia prawa budowlanego zdjęcie nr 9 Historia prawa budowlanego zdjęcie nr 10
Historia prawa budowlanego zdjęcie nr 11
Historia prawa budowlanego zdjęcie nr 12 Historia prawa budowlanego zdjęcie nr 13 Historia prawa budowlanego zdjęcie nr 14
Historia prawa budowlanego zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Historia prawa budowlanego zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Historia prawa budowlanego zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami