Blog

15.11.2022

Legalizacja

W artykule znajdziesz:

Legalizacja

Legalizacja jest ważna 13 miesięcy, a dla analizatorów i przed- wzmacniaczy 3 lata. Narzędzi nie posiadających legalizacji nie wolno stosować pod groźbą kar administracyjnych (program uprawnienia budowlane na komputer). Punktem wyjścia do podejmowania prac projektowych mających na celu zmniejszenie szkodliwego względnie uciążliwego oddziaływania hałasu są trzy elementy, a mianowicie: charakterystyka akustyczna źródła (lub źródeł) tego hałasu, własności akustyczne obszaru przestrzeni, w której hałas ten się rozprzestrzenia, oraz wartości określające zgodnie z normami dopuszczalny poziom hałasu w miejscu odbioru, którym w przemyśle jest stanowisko robocze. We wstępnych rozważaniach teoretycznych współzależności pomiędzy wymienionymi elementami można uprościć do punktowego źródła hałasu Z, wokół którego rozprzestrzeniają się fale kuliste, punktowego miejsca odbioru O oraz odległości r między tymi dwoma punktami (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W warunkach występujących w rzeczywistości problem można sprowadzić do dwóch podstawowych sytuacji, a mianowicie: oddziaływania zakładu przemysłowego na otoczenie (w tym przypadku źródłem hałasu Z jest zakład, miejscem odbioru O np. osiedle mieszkaniowe oraz oddziaływania hałaśliwej maszyny, urządzenia lub narzędzia na robotnika, który je obsługuje, względnie na robotników pracujących w jego otoczeniu (w tym przypadku źródło hałasu Z znajduje się stosunkowo blisko odbiorcy O, zazwyczaj w pomieszczeniu zamknięty (uprawnienia budowlane).

W przypadku zakładu przemysłowego, który jak można przypuszczać na podstawie porównania z podobnymi już istniejącymi zakładami będzie pod względem akustycznym uciążliwy dla otoczenia, zadania projektanta sprowadzają się do prac mających na celu prawidłową jego lokalizację w terenie, a w przypadku stosunkowo niewielkich odległości od obszarów wymagających ciszy stosowania odpowiednich zabezpieczeń oraz wykorzystania ukształtowania terenu dla zmniejszenia poziomu wytwarzanego hałasu do wartości dopuszczalnej (program egzamin ustny). Oczywiście, że na terenie danego zakładu, zwłaszcza większego, mogą się też znajdować oddzielne obiekty stanowiące źródło hałasu o specjalnie dużym poziomie (np. hamownie, kuźnie, kompresorownie), a inne wymagające ciszy (np. biura projektowe, laboratoria), które trzeba odpowiednio chronić przed hałasem.

Określenie szerokości strefy ochronnej

W przypadku maszyny i stanowiska roboczego zagrożonego hałasem projektant ma do dyspozycji różnego rodzaju środki działania. Najbardziej efektywnym kierunkiem postępowania w takim przypadku jest likwidacja źródeł hałasu, do innych można zaliczyć wytłumienie oraz zagospodarowanie pomieszczenia, wyciszenie otoczenia stanowiska roboczego, wreszcie przedsięwzięcia o charakterze organizacyjnym. Zarówno w jednym (zakład w terenie), jak i drugim przypadku (stanowisko robocze w pomieszczeniu) na wybór sposobu postępowania w decydującym stopniu wpływa wartość poziomu hałasu dopuszczalna dla danych warunków i określonego środowiska (opinie o programie).

W praktyce określenie szerokości strefy ochronnej sprowadza się do trzech sytuacji, a mianowicie:

  1. na danym terenie jeszcze nie ma zakładu przemysłowego i chodzi o takie określenie położenia tego zakładu względem obiektów wymagających ciszy (np. osiedli mieszkaniowych), aby jego obecność nie była pod tym względem uciążliwa dla otoczenia;
  2. zakład taki już istnieje, natomiast zadanie projektanta sprowadza się do określenia odległości, w której można usytuować od tego zakładu obiekty wymagające ciszy;
  3. zakład i obiekty wymagające ciszy już istnieją i trzeba rozważyć, jaki element ochrony przeciwhałasowej należy zastosować (segregator aktów prawnych).

Bez względu na rodzaj sytuacji przez strefę ochronną należy rozumieć pas przestrzeni rozciągający się wokół danego zakładu przemysłowego, na którego zewnętrznej granicy poziom hałasu jest mniejszy od dopuszczalnego. Szerokością takiej strefy jest więc różnica odległości’ pomiędzy granicą terenu zakładu (przyjmuje się zazwyczaj 10 m od tej granicy) a granicą poziomu dopuszczalnego dla danego rodzaju terenu (promocja 3 w 1).

Z tego punktu widzenia zakłady przemysłowe (lub inne źródła nie będące środkami transportu) wytwarzające hałas, który rozprzestrzenia się na zewnątrz, można zaliczać w zależności od poziomu tego hałasu do jednej z sześciu klas; każdej z klas odpowiadałaby wówczas szerokość strefy ochronnej, np. klasie I 10 000 m, klasie II 5000 m, klasie III 1000 m, klasie IV 500 m, klasie V 100 m i klasie VI 50 m.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami